Dobre wiadomości z rynku półprzewodników

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Rynek dystrybucji cały czas zmaga się z niedostępnością podzespołów, ale producenci półprzewodników szykują się już na kolejny cykl wzrostu koniunktury. Sprzedaż podłożowych płytek krzemowych, które stanowią zagregowany ekwiwalent wszystkich różnych typów półprzewodników, osiągnęła - zdaniem SEMI - w 2022 roku rekord, zwiększając się o 4% do 14700 MSI (mln cali kwadratowych). Wartościowo rynek wzrósł o 9,5% do 13,8 mld dolarów w tym samym okresie.

Dobre wiadomości z rynku półprzewodników

Wszystkie fabryki chipów odnotowały wzrost sprzedaży i pomimo obserwowanego obecnie krótkoterminowego cyklicznego pogorszenia koniunktury, kiepskiej sytuacji w pamięciach, perspektywy długoterminowe dla rynku półprzewodników są niezmiennie dobre.

Inne wiadomości:

  • Firmy General Motors i GlobalFoundries podpisały umowę długoterminową o współpracy, aby na lata zabezpieczyć dostawy komponentów do samochodów.
  • Przedsięwzięcie o nazwie Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM), czyli spółka TSMC i Sony oraz Denso (producenta części dla Toyoty), będzie produkować układy scalone dla Sony, Denso i innych japońskich klientów.
  • Administracja USA przygotowuje nowe zasady, które ograniczyłyby w perspektywie 2 miesięcy przepływ kapitałów do Chin, a Japonia ograniczy możliwość sprzedaży zaawansowanego sprzętu do produkcji półprzewodników. Pod naciskiem USA firmy koreańskie wycofują się też z dostaw pamięci na rynek chiński.
  • TSMC uruchomiło "Uniwersytecki program FinFET TSMC", mający na celu rozwój kompetencji inżynierskich w zakresie projektowania układów scalonych. Z kolei stowarzyszenie SEMI powołało do życia "SEMI University" prowadzące ponad 360 kursów online w zakresie technologii półprzewodników dla kadry technicznej średniego szczebla.