Energetyczny Kompas pomoże oszczędzać energię

| Gospodarka Zasilanie

Polskie Sieci Elektroenergetyczne udostępniają aplikację mobilną Energetyczny Kompas, która pomoże w wykorzystywaniu urządzeń tak, by było to najbardziej korzystne dla systemu elektroenergetycznego i środowiska. Pozwoli także na zmniejszenie ponoszonych kosztów. Za jej stworzenie wspólnie z PSE odpowiada spółka PSE Innowacje.

Energetyczny Kompas pomoże oszczędzać energię

Aplikacja prezentuje energetyczne godziny szczytu, które są wyznaczane na kolejny dzień i publikowane przed godz. 17.00. W tych godzinach prognozowane zapotrzebowanie będzie zaspokajane przede wszystkim przez elektrownie węglowe i gazowe. Elektrownie konwencjonalne muszą wówczas pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, czyli najdroższych. Często pokrywa się to z najniższymi rezerwami mocy niezbędnej dla bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego. Mechanizmy rynkowe powodują, że te najmniej efektywne i najdroższe elektrownie będą wyznaczały cenę rozliczeniową energii elektrycznej w danej godzinie.

Energetyczny Kompas pokazuje trzy rodzaje godzin: zielone - w których nie ma konieczności ograniczania zużycia, żółte godziny szczytu – w nich szczególnie warto oszczędzać prąd, oraz godziny czerwone - pokazywane tylko, gdy sytuacja w systemie elektroenergetycznym jest wyjątkowo trudna.

Aplikacja dostępna na urządzenia z systemami Android oraz iOS:

Więcej informacji na stronie https://www.energetycznykompas.pl/.

źródło: PSE