Autodesk ogłasza koniec Eagle

| Gospodarka Projektowanie i badania

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele pakietów oprogramowania EDA do projektowania elektroniki, pozycje takie jak KiCad oraz Eagle są znanymi markami. Eagle pojawił się na rynku w 1988 roku jako produkt niemieckiej firmy CadSoft. Po wielu latach oprogramowanie to przejął w 2009 roku Premier Farnell, a dalej w 2016 roku marka trafiła do firmy Autodesk. Niemal natychmiast Autodesk podjął kontrowersyjną decyzję o przejściu Eagle na model wyłącznie subskrypcyjny, co nie spodobało się wielu użytkownikom.

Autodesk ogłasza koniec Eagle

Następnie w 2020 r. Autodesk zmienił Eagle z samodzielnego produktu na część pakietu Fusion 360. W kolejnym kontrowersyjnym posunięciu Autodesk właśnie ogłosił plany całkowitego zaprzestania rozwoju Eagle od 7 czerwca 2026 roku. Firma mówi, że jest to część jej strategii polegającej na zbudowaniu spójnego systemu różnych narzędzi programowych.

Fusion 360 okazało się ogromnym sukcesem firmy Autodesk, pozwalając jej przejąć rynek hobbystyczny i wprowadzić nowych użytkowników do oprogramowania, które mogło im następnie służyć w pracy zawodowej. Wcześniej licencje na parametryczne oprogramowanie CAD były bardzo drogie, dlatego Fusion 360 została dobrze przyjęty przez rynek.

Porzucając Eagle, Autodesk może motywować użytkowników do wejścia w Fusion 360. Firma obiecuje, że te narzędzia zapewnią taką samą wydajność i elastyczność, jak Eagle, ale niestety interfejs użytkownika jest inny.

Zobacz również