Globalna sprzedaż półprzewodników wzrosła w lipcu o 18,7%

W lipcu 2024 r. globalna sprzedaż półprzewodników, napędzana postępem i popytem w zakresie AI, wzrosła do 51,3 mld dolarów, co oznacza wzrost o 18,7% w porównaniu do 43,2 mld dolarów w lipcu roku 2023. Według raportu Semiconductor Industry Association (SIA), opartego na danych skompilowanych przez World Semiconductor Trade Statistics (WSTS), stanowi to wzrost o 2,7% w porównaniu do 50,0 mld dolarów notowanych w czerwcu br. Najszybciej rozwijającym się rynkiem stała się Ameryka.

Posłuchaj
00:00

Przewiduje się, że sprzedaż osiągniew 2024 r. 611,2 mld dolarów i 687,4 mld w roku 2025.

Branża półprzewodników odnotowała zróżnicowane wyniki regionalne. Ameryka przoduje ze wzrostem sprzedaży rok do roku o 40,1% - z 11 do 15,41 mld dolarów. Na drugim miejscu znalazły się Chiny, odnotowując wzrost sprzedaży rok do roku o 19,5% - z 12,74 do 15,23 dolarów, a następnie region Azja-Pacyfik i reszta świata ze wzrostem o 16,7%.

Japonia odnotowała niewielki spadek sprzedaży - o 0,8% - z 3,93 mld do 3,90 mld dolarów. Z kolei Europa doświadczyła spadku znaczącego - o 12% r/r - z 4,73 do 4,16 mld dolarów.

W ujęciu miesięcznym sprzedaż w Amerykach wzrosła o 4,3%, z poziomu 14,77 mld do 15,41 mld dolarów. Region Azja-Pacyfik i reszta świata odnotował miesięczny wzrost o 3,9%, następnie Japonia - o 3,3% i Chiny - o 0,9%. Europa zanotowała niewielki spadek o 0,5% - sprzedaż półprzewodników w Europie spadła z 4,18 do 4,16 mld dolarów.

Zatem zgodnie z raportem, który przedstawił John Neuffer - prezes i dyrektor generalny SIA, obie Ameryki okazały się najszybciej rozwijającym się regionem, gdzie sprzedaż miesięczna wzrosła czwarty miesiąc z rzędu.

Źródło: Electronics For You

Powiązane treści
Globalna sprzedaż półprzewodników wzrosła o ponad 20%
Sprzedaż półprzewodników w maju wzrosła o 19,3% rok do roku
Wzrosty sprzedaży chipów w 2024 roku
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Samsung zwiększa inwestycje do 73 mld USD, przyspieszając rozwój chipów AI
Komponenty
Apple skupuje mobilną pamięć DRAM, ograniczając dostępność dla konkurencji
Produkcja elektroniki
Znowu rosną ceny półprzewodników
Aktualności
Drogie pamięci wypchną z rynku podstawowe komputery
Aktualności
Zakończono podział Creotech Instruments. Debiut giełdowy Creotech Quantum już 17 kwietnia
Komponenty
Japońscy producenci łączą siły w półprzewodnikach mocy
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Drogie pamięci wypchną z rynku podstawowe komputery
Gospodarka
Zakończono podział Creotech Instruments. Debiut giełdowy Creotech Quantum już 17 kwietnia
Gospodarka
ACTE zmienia nazwę na Elpress Polska

Jak kompensować moc bierną w małej firmie, by płacić mniej za energię bierną?

Z reguły małej firmy nie stać na zakup automatycznego kompensatora mocy biernej. Niemniej, sytuacja nie jest bez wyjścia i w tym artykule na prostym przykładzie pokazane zostało podejście do rozwiązania problemu mocy biernej.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów