Epcos notuje wzrost sprzedaży w IV kw. fiskalnym

Producent elementów pasywnych, niemiecki Epcos, poprawił wyniki w swoim IV kw. fiskalnym, jednak są one nadal poniżej poziomów sprzed roku. Po dwóch rozczarowujących kwartałach, dzięki zwiększonemu popytowi ze strony branży motoryzacyjnej sprzedaż wzrosła o 16% kwartalnie do 323 mln euro. Jest to o 15% mniej niż w analogicznym okresie w 2008 r. Firmie udało się wrócić do rentowności, uzyskując zysk równy 5,7 mln dolarów.

Posłuchaj
00:00

Na kolejny kwartał przedstawiciele firmy przewidują wzrost, jednak nieznaczny wobec powolnego tempa wychodzenia branży z kryzysu. Podczas gdy wszystkie kategorie produktowe odnotowały wzrost sprzedaży wobec pierwszej połowy roku fiskalnego, porównanie wyników w ujęciu rok do roku wskazuje na znaczne dysproporcje koniunktury. Elementy ceramiczne tracą 24% wobec 2008 r., natomiast te bazujące na zjawisku fali powierzchniowej radziły sobie lepiej, tracąc 7%.

Sprzedaż elementów pojemnościowych i indukcyjnych zmalała o 14%. W ujęciu geograficznym, największy spadek odnotowano w Niemczech (o 30%) oraz reszcie Europy (o 25%). Tymczasem wyniki firmy w Azji poprawiły się o 10% względem ubiegłego roku, natomiast w Ameryce Płn. były stabilne bez znaczących zmian. Epcos jest obecnie w trakcie łączenia działalności z japońskim TDK. W tym celu w październiku powołano holding TDK-EPC Corp. Będzie to równocześnie nazwa dla przyszłej działalności połączonych firm.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komunikacja
Nowa era radarów i dronów - rynek urządzeń RF dla sektora obronnego zbliża się do 3 mld dolarów
Produkcja elektroniki
Komisja Europejska chce wspierać lokalną produkcję
Produkcja elektroniki
Półprzewodniki ponownie w centrum uwagi. Polska szuka swojego miejsca w europejskim ekosystemie technologicznym
Komunikacja
Karty iSIM nadzieją IoT?
Komponenty
Infineon otwiera w Dreźnie fabrykę półprzewodników za 5 mld euro
Produkcja elektroniki
Jednolity rynek pamięci to już przeszłość
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2026
Magazyn
Maj 2026
Magazyn
Kwiecień 2026

Mikrokontrolery PIC32CM PL10 - wydajność 32-bitowego rdzenia Arm Cortex-M0+ i odporność na zakłócenia w projektach 5 V

Firma Microchip Technology prezentuje nową rodzinę mikrokontrolerów (MCU) PIC32CM PL10, która wprowadza wydajność 32-bitowych rdzeni Arm® Cortex®-M0+ do systemów zasilanych napięciem 5 V. Dzięki zgodności wyprowadzeń z 8-bitowymi rodzinami układów AVR® Dx, nowa seria stanowi doskonałą propozycję dla inżynierów poszukujących łatwej ścieżki migracji z architektury 8-bitowej na 32-bitową, pozbawionej konieczności poważnego przebudowywania układów zasilania na płycie czy uczenia się od nowa obsługi układów peryferyjnych.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów