Naukowcy wyróżnieni Nagrodą im. Nikoli Tesli 2024 za platformę pomiarową Drobnowidz

W tegorocznej edycji prestiżowej Nagrody Politechniki Wrocławskiej im. Nikoli Tesli (Tesla Prize 2024) uhonorowano interdyscyplinarny zespół pod kierownictwem prof. Teodora Gotszałka z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Nagroda została przyznana za opracowanie innowacyjnej platformy pomiarowej Drobnowidz, umożliwiającej badania w nanoskali i lepsze zrozumienie świata w najmniejszych wymiarach.

Posłuchaj
00:00

Współpraca Politechniki Wrocławskiej z Łukasiewicz – IMIF

Sukces projektu Drobnowidz to efekt współpracy nie tylko wrocławskich naukowców, ale także badaczy z Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki (IMIF). W zespole znaleźli się m.in.:​ dr inż. Andrzej Sierakowski​ oraz dr inż. Paweł Janus​.

Współpraca z zespołem prof. Gotszałka pozwoliła na rozwijanie nowoczesnych technologii i poszerzenie możliwości precyzyjnych pomiarów. Politechnika Wrocławska wnosiła ekspertyzę w mikroskopii i nanometrologii, podczas gdy Łukasiewicz – IMIF dostarczał zaawansowane sondy mikromechaniczne do badania właściwości cieplnych, mechanicznych i elektrycznych w układach nanoelektronicznych, materiałach dwuwymiarowych oraz strukturach mikrobiologicznych.​

Z zespołem współpracował również dr inż. Krzysztof Gajewski (Nokia Solutions and Networks), mgr inż. Andrzej Dzierka (JC Andrzej Dzierka) oraz prof. Ivo W. Rangelow (Technische Universität Ilmenau).

Działanie platformy Drobnowidz

Platforma Drobnowidz działa jak nowoczesna, superdokładna soczewka dla świata nano, umożliwiając naukowcom "dotknięcie" i zmierzenie właściwości najmniejszych elementów materii. Zamiast tradycyjnego szkła powiększającego, wykorzystuje sondy mikromechaniczne, które pozwalają na obserwację konturów, faktury, struktury i właściwości powierzchni na poziomie nanometrycznym. To narzędzie umożliwia badaczom dostrzeżenie aspektów, które wcześniej były poza zasięgiem – zarówno w elektronice, jak i w badaniach materiałowych czy biologii.​

Kolejne kroki w badaniach kwantowych

Podczas spotkania prof. Teodora Gotszałka z dr. inż. Andrzejem Sierakowskim omówiono dalsze kierunki współpracy. W ramach nowego projektu OPUS 27 planowane jest rozwijanie mikroskopii z jednoelektronowym tranzystorem (SQTM), co pozwoli na badanie nanostruktur z niespotykaną dotąd precyzją. Może to stanowić przełom w przyszłości nanoelektroniki i komputerów kwantowych. W badaniach wezmą udział również naukowcy z Imperial College w Londynie oraz National Physical Laboratory, co podkreśla międzynarodowy charakter i znaczenie tego przedsięwzięcia.

Źródło: Łukasiewicz IMIF

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów