Micro-Star International na Dolnym Śląsku

| Gospodarka Artykuły

Pomimo względnej ciszy na rynku elektronicznym, co spowodowane było kończącym się sezonem urlopowym, wakacje okazały się być dobrym okresem dla niektórych inwestorów zagranicznych. Jednym z nich jest znana firma z branży komputerowej, która otworzyła pod Wrocławiem swój duży oddział, mający obsługiwać rynki krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Do dużej aktywności inwestorów na terenie Kobierzyc i okolic Wrocławia zdążyliśmy już przywyknąć. Informacje o nowych zakładach w tym regionie pojawiają się w Elektroniku średnio co kilka miesięcy, głównie za sprawą firm koreańskich tworzących klaster przemysłowy wokół powstającej wytwórni paneli LCD firmy LG.Philips. Pod koniec lipca mieliśmy z kolei okazję obserwować tam otwarcie oddziału firmy tajwańskiej, Micro-Star International, znanej na rynku jako MSI.

Micro-Star International na Dolnym Śląsku
Pomimo względnej ciszy na rynku elektronicznym, co spowodowane było kończącym się sezonem urlopowym, wakacje okazały się być dobrym okresem dla niektórych inwestorów zagranicznych. Jednym z nich jest znana firma z branży komputerowej, która otworzyła pod Wrocławiem swój duży oddział, mający obsługiwać rynki krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Do dużej aktywności inwestorów na terenie Kobierzyc i okolic Wrocławia zdążyliśmy już przywyknąć. Informacje o nowych zakładach w tym regionie pojawiają się w Elektroniku średnio co kilka miesięcy, głównie za sprawą firm koreańskich tworzących klaster przemysłowy wokół powstającej wytwórni paneli LCD firmy LG.Philips. Pod koniec lipca mieliśmy z kolei okazję obserwować tam otwarcie oddziału firmy tajwańskiej, Micro-Star International, znanej na rynku jako MSI.


Nowy oddział na dwudziestolecie

Firma MSI, która obchodzi 20-lecie swojego istnienia, jest producentem sprzętu komputerowego – znanym w Polsce przede wszystkim z płyt głównych oraz kart graficznych. W otwarciu oddziału firmy, co miało miejsce 24 lipca w podwrocławskich Bielanach, uczestniczyli m.in. Joseph Hsu – prezes MSI, oraz władze Wrocławia. MSI jest pierwszą i jak na razie jedyną firmą tego typu z Tajwanu, która zdecydowała się na uruchomienie swojej działalności na Dolnym Śląsku. W oddziale zatrudnionych ma być docelowo prawie 300 osób, zarówno techników, jak też pracowników działu handlowego.


Bliżej rynków zachodnich

Polski oddział MSI będzie pełnił szereg funkcji, w tym biura sprzedaży i marketingu. Ponieważ, co widać na zdjęciach, budynek jest w rzeczywistości dużym magazynem, będzie on spełniał również tę funkcję. Położenie w pobliżu dużego węzła komunikacyjnego oraz niewielka odległość do granicy z Niemcami i Czechami – te cechy, zdaniem przedstawicieli firmy, mają zapewnić doskonałe połączenie oddziału z odbiorcami w krajach Europy Zachodniej oraz Środkowej. Czynnik ten, jak też dostęp do wykwalifikowanych pracowników oraz wsparcie ze strony władz lokalnych, były krytyczne przy wyborze tego miejsca na siedzibę MSI oraz przeniesienia biura z Warszawy. Wydaje się, że po raz kolejny władze lokalne wykonały przysłowiową „dobrą robotę”, przyciągając inwestora w okolice Wrocławia.


Serwis? Tak, serwis

W jednej z dużych hal nowego oddziału MSI znajduje się centrum serwisowe. Podobnie, jak w przypadku magazynu, jest ono na tyle rozbudowane, ze będzie mogło obsługiwać rynki krajów europejskich. Z tego powodu przyszłymi pracownikami firmy, których obecnie poszukuje MSI, mają być również technicy-serwisanci. Informacja ta jest oczywiście nie bez znaczenia również dla firm działających w branży elektronicznej w Polsce, gdyż nowe centrum serwisowe, oprócz wyposażenia, wymagało będzie bieżących dostaw podzespołów i narzędzi.


Kolejne kroki MSI

Polski oddział MSI ma pełnić ważną rolę we wspieraniu działań firmy w Europie Środkowo-Wschodniej – i to nie tylko ze względu na rolę magazynowo-serwisową. Oddziałowi podlegać mają kanały dystrybucji produktów firmy w na rynkach naszego regionu, jak też logistyka. Nie są przy tym wykluczone dalsze inwestycje MSI w Polsce, chociaż najbliższa z planowanych zlokalizowana będzie we Włoszech. Firma MSI chce dzięki temu wzmocnić swoją pozycję w regionie w zakresie płyt głównych, jak też promować produkty konsumenckie (np. odtwarzacze mp3) oraz komputery przenośne, które wprowadziła na rynek europejski w lipcu. Działalność firmy w Europie Zachodniej koordynuje obecnie oddział znajdujący się w Holandii.

Zbigniew Piątek

Wykorzystane w artykule zdjęcia udostępnione zostały przez serwis internetowy TwojePC.pl oraz firmę MSI Polska.

Zobacz również