Montaż kontraktowy dla małych i średnich serii

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Securus istnieje od roku 1985 i zajmuje się projektowaniem i produkcją urządzeń elektronicznych. Zajmujemy się montażem kontraktowym SMD i THT w małych i średnich seriach. Realizujemy także montaż pojedynczych płytek prototypowych.

Montaż kontraktowy dla małych i średnich serii

Wykonujemy we własnym zakresie szablony do nakładania pasty lutowniczej, co daje nam możliwość uruchomienia montażu nawet w terminie jednodniowym. Posiadamy spory magazyn typowych elementów SMD, co zwalnia zamawiającego z konieczności kompletacji większości materiałów montażowych. Zaczęliśmy od produkcji komponentów systemów alarmowych, by po nabyciu pierwszego automatu montażowego zauważyć wzrastające zainteresowanie usługami w zakresie montażu kontraktowego SMT.

Szybko dostrzegliśmy, że powstanie w Polsce wielu małych firm produkujących niewielkie serie specjalizowanych urządzeń elektronicznych rodzi potrzebę zaspokojenia nowych potrzeb, jakimi jest montaż małych serii urządzeń. Konieczność zakupu kosztownego sprzętu i częsty brak doświadczenia w technologii montażu elementów SMD skłania takie firmy do powierzania montażu zewnętrznym firmom.

Zlecenia ekspresowe

Znaczny koszt przygotowania i uruchomienia montażu SMD w dużych, specjalizowanych firmach zachęcił nas do zmierzenia się z potrzebą taniego i szybkiego uruchamiania montażu serii płytek, których liczba zaczyna się już od 20 sztuk. Pierwszym problemem, jaki napotkaliśmy, było opracowanie technologii taniego i szybkiego wytwarzania szablonów do nakładania pasty lutowniczej. Rozwiązaniem okazały się szablony frezowane, które mimo ograniczeń w dokładności (najmniejszy otwór - 0,4mm) okazały się dobrym rozwiązaniem w znacznej części otrzymywanych zamówień.

Czas wykonania takiego szablonu ok. 1 godziny pozwala nam uruchomić montaż płytki w normalnym trybie trwającym tyle, ile w innych firmach trwa "superekspres". W przypadku stosowania pojedynczych elementów "fine pitch" opłaca się zamiast wykonywania profesjonalnego szablonu za kilkaset złotych przylutować je ręcznie pod mikroskopem. Znacznie poważniejszym wyzwaniem, z jakim musieliśmy się zmierzyć, było opanowanie dobrej jakości lutowania po przejściu na technologię bezołowiową.

Tutaj zdecydowaliśmy się na rozwiązanie radykalne, jakim był zakup jednego z pierwszych w Polsce pieców do lutowania w atmosferze cieczy obojętnej, tzw. pieca kondensacyjnego. Wybraliśmy piec VP800 niemieckiej firmy Asscon. Oprócz rozwiązania wszelkich problemów z jakością połączeń lutowanych rozwiązaliśmy też problem miejsca w firmie oraz poboru prądu; piec zajmuje niecałe 2m2 i pobiera średnio 2kW. Mimo niewielkich wymiarów piec ma dość sporą wydajność - całodzienny efekt pracy dwóch automatów o wydajności ok. 2500 el./godz. lutujemy w czasie ok. 1,5 godziny.

Usługi dodatkowe

Aby maksymalnie odciążyć zamawiającego od problemów zaopatrzenia w komponenty, utrzymujemy na bieżąco spory magazyn elementów SMD pasywnych oraz typowych, najczęściej stosowanych półprzewodników. Zajmujemy się także uruchamianiem i testowaniem montowanych urządzeń, wgrywaniem oprogramowania, zalewaniem żywicami oraz montażem przewlekanym i mechanicznym. Posiadanie frezarki CNC pozwala nam także na wykonywanie płyt czołowych oraz obróbkę aluminium i tworzyw sztucznych.

Świadczymy także usługi projektowania nowych urządzeń według wymagań zamawiającego, projektowania obwodów drukowanych oraz pisania oprogramowania na mikrokontrolery. Oferta urządzeń naszego autorstwa obejmuje centralki sterowania bram pożarowych oraz klap oddymiających, a także wiele różnorodnych urządzeń z zakresu automatyki i sterowania.

Zapraszamy do współpracy!

Zakład Elektroniczny Securus
www.securus.com.pl