PB Technik – twój partner w technologii SMT

| Prezentacje firmowe Artykuły

Historia firmy PB Technik w Polsce sięga początku lat 90., gdy szwajcarska PB Technik rozpoczęła działalność jako PB Technik Polska z siedzibą we Wrocławiu. W 1998 roku została zawiązana nowa szwajcarsko-polska spółka pod nazwą PB Technik East z siedzibą w Warszawie i ta właśnie firma działa do dziś pod zmienioną w międzyczasie nazwą PB Technik Sp. z o.o., od początku 2007 roku jesteśmy firmą w 100% polską.

PB Technik – twój partner w technologii SMT

Zajmujemy się sprzedażą i dostawami linii technologicznych, pojedynczych urządzeń, wyposażenia produkcji oraz materiałów chemicznych i eksploatacyjnych. Oferujemy nie tylko maszyny, lecz również kompleksowe rozwiązania i technologie, pomoc we wdrażaniu procesów produkcji, szkolenia IPC, szkolenia z procesów technologicznych, obsługi maszyn i ich programowania oraz w pełnym zakresie serwis posprzedażny.

Ofertę naszą zbudowaliśmy w oparciu o wiodących producentów uznanych na całym świecie, między innymi: Juki, Ersa, Asys, Ekra, Marantz, Koki, Elsold, Cab, Zestron, Brady. Firma zawsze stawiała na wysoki poziom techniczny, znajomość technologii oraz fachową i sprawną obsługę klientów oraz na kompetentnych, lojalnych i oddanych firmie pracowników. Ponieważ to ludzie tworzą firmę. Razem dążymy do tego, aby hasło "Twój partner w technologii SMT" nie było tylko pustym sloganem, ale miało odbicie w pracy i codziennych relacjach z naszymi klientami.

Na sprzedawane maszyny i urządzenia zapewniamy w Polsce własny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Pracownicy serwisu oprócz wiedzy potrzebnej do napraw, mają doświadczenie w ustawianiu procesów produkcyjnych i technologicznych, niezbędne przy instalacji maszyn, szkoleniach i wdrażaniu produkcji. Obecnie spółka zatrudnia 23 osoby, ma certyfikat jakości ISO 9001:2001 i jest członkiem stowarzyszenia IPC i KIGEiT.

Przegląd urządzeń do produkcji SMT

Sitodrukarki:

 • Ekra - seria X automatycznych sitodrukarek do pracy w liniach technologicznych z inspekcją pasty 2D lub 2.5D, czyszczeniem szablonu na sucho, mokro i z podciśnieniem, również półautomatyczne sitodrukarki E1 z centrowaniem wizyjnym.
 • PBT Roznov - seria Uniprint sitodrukarek ręcznych, również z systemem prowadzenia rakli, cztery rodzaje stołów, sitodrukarki półautomatyczne Uniprint GO3 z elektrycznym napędem rakli oraz systemem wizyjnym wspomagającym centrowanie, sitodrukarki A29 półautomatyczne, maksymalna rama do napinania szablonu to 29", moduł czyszczenia szablonu, system wizyjny wspomagający centrowanie, sterowanie z poziomu komputera PC oraz Motoprint AVS2 - sitodrukarka automatyczna w wersji wolno stojącej.

Automaty i manipulatory montażowe:

 • Essemtec - producent manipulatorów montażowych serii Expert, automatów serii Pantera z centrowaniem laserowym i wizyjnym, automatów serii FLX w wersji off -line i in-line z centrowaniem laserowym Cyberoptics, centrowaniem wizyjnym Cognex SMD 4 oraz z systemem inteligentnych podajników, do 200 taśm 8 mm, automatów Paraquda z czterema głowicami, centrowaniem wizyjnym Cognex, oprogramowaniem, do 240 taśm 8mm, do pracy in-line i w wersji off -line.
 • Juki - najlepiej sprzedające się automaty w Polsce, potwierdzona jakość i niezawodność, trzy linie produktowe: Flexline Light, Flexline Premium, Flexline Velocity, w ofercie zarówno maszyny szybkie "chipshooter", jak i uniwersalne "flexible fineplacer", wyposażone w system centrowania laserowego Cyberoptics i w systemy centrowania wizyjnego, pełny zakres elementów elektronicznych od 01005 do 50×150mm i 75×75mm.

Piece do lutowania rozpływowego:

 • Essemtec - w ofercie zarówno małe piece komorowe z wymuszoną konwekcją ze wspomaganiem podczerwieni, jak i w 100% konwekcyjne tunelowe od 3 stref grzejnych do 12 stref.
 • Ersa - światowy lider w produkcji urządzeń do lutowania nie tylko rozpływowego, piece 100% konwekcji z systemem nadmuchu powietrza Multijet, aktywne strefy chłodzenia, energooszczędne.

Podajniki, odbiorniki i transportery płytek:

 • Asys - w ofercie wszelkiego rodzaju urządzenia do przenoszenia płytek w linii technologicznej takie jak: podajniki, odbiorniki, transportery, windy, destackery, bufory, transportery - bramki, "fl ip station" itp.

Dozowniki past i klejów:

 • Essemtec - automatyczne dozowniki serii CDS do pracy w linii lub off -line.
 • GPD Global - automatyczne dozowniki serii DS, MAX i T-MAX z jednym, dwoma lub trzema zaworami dozującymi.

Przegląd urządzeń do produkcji THT

 • MTA - roboty lutujące z możliwością dobrania głowic lutujących w zależności od aplikacji, dostępne są głowice o mocy 80 lub 150W oraz głowice typu Microflame.
 • Ersa - automaty do lutowania na fali, w ofercie małe urządzenia serii ETS o szerokości lutowania 250mm i 330mm oraz i duże serii PowerFlow o szerokości lutowania 400mm, możliwość lutowania w osłonie azotu (nad wanną), w ofercie również urządzenia Powerflow-N2 z pełnym tunelem azotowym, możliwość rozbudowy (wydłużenia) maszyn u klienta.
 • Ersa - kompaktowe automaty do lutowania selektywnego Ecoselect-II do pracy off - line z możliwością dostosowania do lutowania in-line, przeznaczone do pracy in-line automaty serii Versaflow, wszystkie urządzenia wyposażone są w opatentowaną głowicę lutującą z elektromagnetyczną pompą i szeroką możliwość konfiguracji poszczególnych etapów procesu: topnikowania (jedna lub dwie głowice, jedna lub dwie stacje topnikujące), podgrzewania (konwekcja z dołu, konwekcja z góry), dwie dysze lutujące, dwa tygle (np. z dwoma różnymi spoiwami: ołowiowym i bezołowiowym), dysze typu Multwave, możliwość rozbudowy (wydłużenia) maszyn u klienta.
 • Seica - urządzenia do lutowania selektywnego za pomocą technologii laserowej.
 • Cogiscan - producent zarówno hardware jak i software do śledzenia, monitorowania i kontroli produkcji, produktów i procesów w czasie rzeczywistym na liniach technologicznych. W ofercie można znaleźć urządzenia i oprogramowanie do kontroli wszystkich procesów montażu elektronicznego SMT, THT, ręcznego w tym maszyn, podajników, płytek elementów elektronicznych, materiałów chemicznych, szablonów. Z uwzględnieniem kontroli MSD, przygotowania produkcji i obsługi konserwacyjnej.

Inspekcja i testowanie

 • Marantz - urządzenia in-line i desktop do automatycznej inspekcji wizyjnej płytek z 24-bitową technologią analizy obrazu w kolorze z oprogramowaniem ułatwiającym pisanie programów testujących.
 • KOH Young - urządzenia do automatycznej inspekcji pasty bazujące na unikatowej technice pomiarowej, pozwalającej na pełnozakresowy pomiar depozytów pasty. Dzięki tej technologii możliwa jest pełna identyfikacja problemów powstałych w procesie drukowania, pozwalająca na korekty procesu już w pierwszej fazie produkcji.
 • GE Phoenix X-RAY - przemysłowe systemy rentgenowskie pozwalające na kontrolę metodą nieniszczącą produkcji, w każdej gałęzi przemysłu, nie tylko w elektronice, rentgeny przemysłowe i laboratoryjne, pozwalające na analizę i kontrolę dwu- i trójwymiarową. Systemy oferowane przez nas są wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, tj. lampy otwarte, specjalistyczne oprogramowanie metrologiczne oraz algorytmy pozwalające na zautomatyzowanie procesu kontroli.
 • Seica - producent testerów igłowych serii Strategy - testy ICT, Pilot i Aerial - testery typu "flying probes", Valid - testery funkcjonalne oraz testery dla potrzeb produkcji płytek drukowanych.
 • ECT - producenci igieł testowych do różnych rodzajów testów w elektronice, produkcji wiązek kablowych, produkcji płytek drukowanych.
 • Vision Engineering - wysokiej jakości systemy serii Mantis do stereoskopowego obrazowania, przeznaczone do inspekcji i manipulacji przy małych powiększeniach obrazu. Systemy zastępują tradycyjne lupy warsztatowe. Opatentowana technologia optyczna pozwala operatorowi na swobodne ruchy głowy i swobodną koordynację czynności manualnych i wzroku, zapewniając możliwość używania okularów, jeżeli jest to konieczne. Przy stosunkowo niewielkich kosztach można zwiększyć wydajność pracy i poprawić jakość wyrobów. W ofercie również system Lynx - bezokularowy, stereoskopowy mikroskop dynaskopowy.
 • Ersa - systemy Ersascope do wizyjnej inspekcji elementów BGA polutowanych na płytkach.

Urządzenia wspomagające produkcję

 • Asys - laserowe i mechaniczne urządzenia do wycinania płytek z multibloków.
 • Olamef - urządzenia do formowania wyprowadzeń przewlekanych elementów elektronicznych oraz liczniki elementów taśmowanych i pakowanych luzem.
 • CAB - separatory płytek serii Maestro i Hektor, magazynki na płytki.
 • Datapaq - systemy Reflow Tracker do pomiaru profili temperaturowych pieców rozpływowych i fal lutowniczych.
 • Soldabac - urządzenia do odzyskiwania oraz utylizacji utlenionego spoiwa z agregatów do lutowania na fali.
 • X-Treme - szafy do przechowywania elementów elektronicznych, płytek w określonej temperaturze i wilgotności z możliwością wygrzewania elementów
 • Bofa - systemy odciągów oparów z jednoczesną filtracją i odzyskiwaniem czystego powietrza.
 • PBT Roznov - urządzenia serii Miniclean, Uniclean, Modulclean, Superswash, Stencilclean, Com-paclean do mycia płytek, szablonów, ramek lutowniczych, rakli, oraz różnego rodzaju elementów mechanicznych.
 • Elma - stołowe myjki ultradźwiękowe, również podgrzewane z regulacją temperatury.
 • Fishman - w ofercie ręczne dozowniki serii Airfree i Airpulse, igły dozujące, strzykawki, kartusze.
 • Ersa - stacje lutownicze i-Con, stacje naprawcze serii IR, rozlutownice serii Chip Tool, stacje na gorące powietrze.
 • Eurostat - wyposażenie ESD: opaski, maty, szczotki, przewody, ubrania, buty, narzędzia, testery, opakowania, torebki, produkty wykonane w technologii formowania próżniowego, produkty Clean Room.
 • Bernstein, Xuron - narzędzia dla elektroników: pęsety, szczypce boczne, wkrętaki, itp. również w wykonaniu ESD.
 • Ideal - TEK - pipety podciśnieniowe Vampir do chwytania elementów elektronicznych.
 • LPKF - ramy z napinaniem pneumatycznym szablonu do sitodrukarek.

Materiały chemiczne

Pasty, kleje, topniki, druty lutownicze:

 • Koki - wysokiej jakości pasty lutownicze do technologii ołowiowej i bezołowiowej.
 • Elsold - w ofercie druty lutownicze, spoiwa do automatów do lutowania na fali, pasty lutownicze, topniki, tabletki przeciw utlenianiu, druty i spoiwa ołowiowe i bezołowiowe, druty i spoiwa bezołowiowe dostępne w innowacyjnej technologii Micro Alloyed.
 • Heraeus - kleje SMT, kleje termoprzewodzące, kleje nieprzewodzące, topniki Flux Pen, druty do Wire Bonding.
 • DR. O.K. Wack - preparaty serii Ze-stroN, Vigon, Atron do mycia płytek, szablonów, ramek lutowniczych, części mechanicznych i maszyn. Dzięki unikalnej technologii MPC preparaty na bazie wody charakteryzują się znacznie większą wydajnością niż konwencjonalne środki i nie wymagają wymiany, tylko uzupełniania poziomu.

Znakowanie

 • Asys - urządzenia do laserowego znakowania płytek, elementów elektronicznych, elementów mechanicznych, podajniki etykiet zintegrowane z drukarkami termotransferowymi.
 • Start International - automatyczne i ręczne podajniki etykiet i taśm samoprzylepnych.
 • Brady - w ofercie drukarki termotransferowe, etykiety samoprzylepne dla przemysłu elektronicznego, etykiety do oznaczania przewodów i wiązek kablowych oraz do identyfikacji ogólnej. Etykiety z różnych materiałów: poliester, winyl, papier i poliamid, kapton. 5000 tysięcy różnego rodzaju etykiet.

Materiały eksploatacyjne

 • EMS - papier do sitodrukarek DEK, Ekra, MPM, Panasonic i innych.
 • Transion Automation - kompletne rakle i ostrza do rakli serii Permalex do sitodrukarek DEK, MPM, Ekra i wielu innych.
 • Spirig - taśma Wick, miedziana plecionka do rozlutowywania, znaczniki do pomiaru temperatury.
 • Kontakt Chemie - preparaty do czyszczenia obudów urządzeń, monitorów CRT i TFT, odklejania etykiet samoprzylepnych.
 • Różne - taśma poliimidowa samoprzylepna odporna na temperatury do 280°C, smary i oleje do maszyn.

PB Technik
www.pbtechnik.com.pl

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie