Klawiatury foliowe - kryteria doboru

| Prezentacje firmowe Artykuły

Klawiatury foliowe (membranowe) są elementami sterującymi urządzeń elektronicznych, zazwyczaj montowanymi na frontowej płycie obudowy lub w całości stanowiące taką płytę. Mogą one być doskonałą wizytówką i przyczynić się do rynkowego sukcesu urządzenia. Z pewnością estetyczna, czytelna i dobrze działająca klawiatura jest bardzo ważnym czynnikiem, jaki bierze pod uwagę klient, podejmując decyzję zakupu.

Klawiatury foliowe - kryteria doboru

Rys. 1. Grafika wykonana technologią sitodruku

Idealna klawiatura, łącząca świetną grafikę i znakomitą funkcjonalność, powstaje tylko wtedy, gdy proces projektowania całego urządzenia zacznie się od wyboru obudowy i zaplanowania funkcji klawiatury. Rozpoczęcie projektu urządzenia od konstrukcji układów elektronicznych i późniejsze dopasowywanie jej do reszty zawsze prowadzi do koniecznych kompromisów między estetyką i funkcjonalnością. Wieloletnie doświadczenie wskazuje, że najlepsze produkty powstały, gdy nasi klienci brali pod uwagę następujące kryteria.

Po pierwsze, istotne są warunki i miejsce pracy urządzenia i tym samym narażenia klimatyczne, chemiczne, mechaniczne, zanieczyszczenia, intensywność oświetlenia, dobór kolorów zachowujący czytelność elementu w danych warunkach. Po drugie, trzeba wziąć pod uwagę wymagania obsługi co do "odczuwania klawiszy", a więc przyciski, które mogą być płaskie, z blaszkami stykowymi, przetłoczone, z wyczuwalnymi opisami itp.

Ważny jest także sposób kontaktowania się z otoczeniem i elementy w klawiaturze: diody LED, podświetlane z grafiką, zintegrowane wyświetlacze, wzmacniane okna itp. Kolejnym czynnikiem jest bezpieczeństwo pracy, a zatem niepalność materiałów, ekrany elektromagnetyczne w klawiaturach i okienkach wyświetlaczy, antyelektrostatyczność, przeciwwybuchowość.

Na kolejnym miejscu trzeba wymienić rodzaj powierzchni obudowy (samoprzylepna warstwa mocująca odpowiednia do gładkości i rodzaju materiału obudowy) oraz jakość i kolorystykę grafiki (tendencje modnego projektowania, tekstury i cieniowania, elementy metalizowane i świecące, dowolne kształty zewnętrzne.

Produkcja

Rys. 2. Grafika wykonana drukiem cyfrowym

Wykonanie dobrej klawiatury jest kompromisem pomiędzy możliwościami technicznymi a niezawodnością i ceną. Należy przy tym pamiętać, że im prostsza konstrukcja, tym klawiatura mniej zawodna i tańsza. Przykładowo, zastosowanie klawiszy przetłoczonych zamiast płaskich, powoduje zmniejszenie liczby zadziałań klawisza o rząd wielkości.

Poprawia przy tym intensywność jego "odczuwania" podczas naciskania, a więc jakość obsługi. Podnosi jednak cenę klawiatury. Wyjątkiem od tej reguły jest grafika, która ze względu na nowoczesną technologię druku cyfrowego może być dowolnie precyzyjna i skomplikowana przy standardowych kosztach wykonania. Możliwe do uzyskania efekty graficzne ilustrują zamieszczone zdjęcia.

Tak więc warto rozważyć możliwie wszystkie, niezbędne kryteria, jakie ma spełniać klawiatura foliowa oraz przekazać maksymalnie dużo informacji firmie projektującej klawiaturę. Pozwoli to uzyskać wyrób o najwyższej możliwej jakości, estetyczny, maksymalnie funkcjonalny i elektrycznie niezawodny. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy kontaktować się z firmą Qwerty, która projektuje i produkuje klawiatury, elewacje, tabliczki foliowe.

Qwerty
www.qwerty.pl

Zobacz również