Karty i zdalne moduły pomiarowe firm Adlink i ICP DAS

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Adlink Technology od lat znana jest z produkcji szerokiego asortymentu kart pomiarowych. W bieżącym roku wprowadziła do swojej oferty wiele nowoczesnych kart, z których kilka zasługuje na szczególną uwagę.

Karty i zdalne moduły pomiarowe firm Adlink i ICP DAS

Uniwersalna karta DAQ

Karta PCI-9527 umożliwia prowadzenie akwizycji danych sygnałów dynamicznych z dużą rozdzielczością. Znajduje ona zastosowanie przy testowaniu sprzętu audio, pomiarach akustycznych oraz w aplikacjach analizujących wibracje. Zawiera dwa wejścia analogowe 24- bitowe z równoczesnym próbkowaniem. Zastosowanie 24-bitowego przetwornika A/C typu sigma-delta pozwala na uzyskanie dużej rozdzielczości oraz szybkości próbkowania do 432 kpróbek/s, co jest korzystne przy pomiarach sygnałów dynamicznych o dużym paśmie.

Karta umożliwia pomiar napięć wejściowych w zakresie: ±0,316, ±1,00, ±3,16, ±10,0 lub ±40,0V. Wejścia umożliwiają programowy wybór sprzężenia AC lub DC oraz prądu podkładu 4mA dla zintegrowanych elektronicznych czujników piezoelektrycznych (IEPE). Karta PCI-9527 ma także dwa kanały wyjść analogowych 24-bitowych. Pozwalają one na równoczesną aktualizację ich stanu z programowaną szybkością do 216 kpróbek/s. Dostępne są wybierane programowo zakresy napięć wyjściowych: ±0,1, ±1 oraz ±10V. Karta ta znalazła się wśród 50 najlepszych produktów 2011 roku w prowadzonej przez magazyn Test & Measurement World.

Wydajna akwizycja danych

Także w tym roku została wprowadzona do oferty karta digitizera PCIe-9842 - z magistralą PCIe x4, umożliwiająca 14-bitowe próbkowanie sygnału wejściowego z częstotliwością do 200 Mpróbek/s. Karta PCIe-9842 ma jedno wejście analogowe 14-bitowe o impedancji 50Ω, zoptymalizowane do odbioru bardzo szybkich sygnałów w zakresie ±1V.

Wejście to ma zabezpieczenie przepięciowe ±5 V. Zapewnione jest 100 MHz pasmo oraz maksymalny błąd off setu ±1mV i maksymalny błąd wzmocnienia ±0,5% pełnego zakresu. Karta ma własne źródło napięcia referencyjnego +5,000V o dużej stabilności z maksymalnym dryft em temperaturowym < 5,0 ppm/ºC oraz układ automatycznej kalibracji, który zapisuje parametry kalibracyjne w pamięci EEPROM.

Przetwornik analogowo-cyfrowy karty może być wyzwalany przez wbudowany zegar o częstotliwości bazowej 200 MHz lub z zewnętrznego źródła. Na przednim panelu znajdują się trzy złącza SMA: wejście sygnału analogowego, wejście zewnętrznego wyzwalania i wyjście wyzwalania. W pamięci karty może zostać zapisanych do 16 kpróbek. Dodatkowo karta zawiera 8 wejść-wyjść cyfrowych, które mogą być wykorzystane jako statyczne wejścia-wyjścia z programowo ustalanym kierunkiem lub jako synchronizowane wejście cyfrowe (SDI).

Moduły pomiarowe ICP DAS

Firma ICP DAS specjalizuje się w zdalnych modułach pomiarowych. Najbardziej znany jest system modułów I-7000, komunikujących się z komputerem nadrzędnym za pomocą interfejsu szeregowego RS-485. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też wersja M-7000 tych modułów z zaimplementowanym protokołem Modbus/RTU.

Rozszerzenie systemu stanowią moduły ET-7000 z komunikacją przez Ethernet oraz PET-7000 - pobierające potrzebne do pracy zasilanie także z sieci Ethernet (PoE). Ostatnio wprowadzone zostały do oferty moduły ET-7016/PET-7016, umożliwiające zbieranie danych z czujników tensometrycznych. Moduły te mają wbudowany serwer WWW, który pozwala na zdalną konfigurację i monitorowanie wejść-wyjść przy użyciu zwykłej przeglądarki internetowej.

Moduły te obsługują także protokół Modbus/TCP, co umożliwia ich łatwą integrację z oprogramowaniem SCADA. Moduły mają po 2 różnicowe wejścia analogowe 16-bitowe z możliwością wybrania dla każdego z nich innego zakresu pomiarowego: ±15 mV, ±50 mV, ±100 mV, ±500 mV, ±1V, ±2,5 ±20mA, 10 ~ 20mA lub 4 ~ 20mA. Umożliwiają podłączenie czujników tensometrycznych w konfiguracji: Full-Bridge, Half-Bridge lub Quarter-Bridge. Częstotliwość próbkowania wynosi do 10 próbk/s. Mają także po dwa izolowane wejścia cyfrowe z 32- -bitowymi licznikami oraz dwa izolowane wyjścia cyfrowe.

Guru Control Systems
KamLAB

www.guru.com.pl
www.kamlab.pl

Zobacz również