Wyświetlacze AV Display LCD TFT zintegrowane z kontrolerem

| Prezentacje firmowe Artykuły

Na polskim rynku pojawiły się niedawno nowe modele wyświetlaczy LCD TFT, których specyficzna cechą jest zintegrowany kontroler oparty o układ Actel Igloo. Polskim dostawcą nowych wyświetlaczy AV Display jest firma Artronic.

Wyświetlacze AV Display LCD TFT zintegrowane z kontrolerem

Do serii nowych wyświetlaczy należą trzy modele o różnych wielkościach ekranu i różnych rozdzielczościach. Najmniejszy z nich ma przekątną 3,5" i rozdzielczość 320×240 pikseli oraz zintegrowany panel dotykowy. Drugi co do wielkości to model 4,3-calowy o rozdzielczości 480×272 piksele, również wyposażony w ekran dotykowy.

Największa z wersji ma przekątną 5,6" i rozdzielczość 640×480 pikseli. Nie jest zintegrowany z panelem dotykowym, ale w ofercie firmy Artronic znajduje się adekwatny panel rezystancyjny. Wszystkie te wyświetlacze mają 8-bitową paletę kolorów. Są podświetlane białymi diodami, których napięcie zasilania wynosi 3,3V.

Dzięki temu, że ich układy sterujące również są zasilane napięciem 3,3V, wyświetlacze te można wygodnie zaimplementować, bez konieczności stosowania dodatkowych przetwornic napięciowych. Mogą pracować w szerokim zakresie temperatur, tj. od -20 do +70°C. Przechowywane mogą być natomiast w temperaturach od -30 do +80°C.

LCD-AG-TFT320240C256 i LCD-AG-TFT480272C256

Tabela 1. Opis wyprowadzeń LCD-AG-TFT320240C256

Najmniejszy z omawianych modeli wyposażony jest w 20-pinowe złącze ZIF (raster 1mm), którego wyprowadzenia wymienione zostały w tabeli 1. Wersja o przekątnej 4,3 cala ma taki sam układ wyprowadzeń, ale w postaci otworów dla goldpinów o rastrze 2,54mm.

Wyprowadzenia 4-przewodowego panelu rezystancyjnego znalazły się na ostatnich czterech pinach ich złączy. Grubość całego modułu wyświetlacza, wraz z panelem dotykowym wynosi 12mm w przypadku modelu 3,5-calowego i 11mm dla modelu 4,3-calowego.

LCD-AG-TFT640480C256

Tabela 2. Wyprowadzenia LCD-AG-TFT640480C256

Największy z tej rodziny wyświetlaczy ma 20-pinowe złącze dla goldpinów. Jego wyprowadzenia pokazuje tabela 2. Grubość modułu bez panelu rezystancyjnego to 12,5mm. Zalecany do niego panel dotykowy ma złącze ZIF 4 o rastrze 1mm.

Polecenia kontrolera

LEDTabela 3. Sposób sterowania wyświetlaczem

Dzięki wbudowanemu kontrolerowi z pamięcią obrazu, sterowanie wyświetlaczem jest bardzo proste (tab. 3). Przykładowo, aby zapisać pojedynczy piksel obrazu, należy wydać polecenie zapisu, następnie przesłać koordynaty piksela, po czym podać bajt koloru. Położenie piksela podawane jest za pomocą czterech kolejnych komend.

Podawany jest kolejno: starszy bajt współrzędnej X, młodszy bajt współrzędnej X, starszy bajt współrzędnej Y i młodszy bajt współrzędnej Y. Ponieważ po zapisaniu bajtu koloru adres jest automatycznie zwiększany o 1, możliwe jest sekwencyjne przesyłanie kolejnych pikseli, bez potrzeby ponownego adresowania.

Panele dotykowe

Ekrany rezystancyjne zamontowane na omawianych wyświetlaczach mają grubość 1,1mm. Ich twardość przekracza 3H, a nieliniowość nie jest większa niż 1,5%. Rezystancje wyprowadzeń, zarówno w osi X, jak i w osi Y wynoszą od 200 do 900Ω. Czas reakcji nie przekracza 10ms, a żywotność wynosi milion naciśnięć.

Artronic
www.artronic.pl

Zobacz również