Kompleksowa oferta oświetlenia LED w ofercie BNS

| Prezentacje firmowe Artykuły

Olbrzymi potencjał rozwojowy oraz coraz szerszy zakres zastosowań powoduje, że rynkowa oferta diod LED, zasilaczy i układów optycznych do aplikacji oświetleniowych stale się poszerza. Miniaturyzacja, długi czas życia oraz niski pobór energii to cechy, które wpływają na coraz większe zainteresowanie w branży oświetleniowej diodami LED, zwłaszcza diodami dużej mocy. Na rynku dostępne są różnego rodzaju białe diody LED, a producenci prześcigają się w oferowaniu wersji o coraz lepszych parametrach optycznych, zamykanych w coraz mniejszych obudowach.

Kompleksowa oferta oświetlenia LED w ofercie BNS

Firma BNS współpracuje z największymi producentami w branży oświetlenia LED na świecie. Wszystkie nasze produkty spełniają normy europejskie, gdyż w branży oświetleniowej liczy się nie tylko doskonałe światło, ale też zużycie energii, wysoka żywotność i wytrzymałość w trudnych warunkach pracy. Trzonem naszej oferty są produkty oświetleniowe bazujące na diodach LED: diody, moduły, lampy, panele, taśmy z diodami, a także specjalizowane zasilacze dopasowane do tych elementów.

Diody LED mocy

Na chwilę obecną diody mocy LED znajdują zastosowania w instalacjach oświetlenia architektonicznego, przemyśle motoryzacyjnym oraz do realizacji przenośnych źródeł światła. W ostatnim czasie pojawiają się pierwsze kompleksowe instalacje oświetlenia ulicznego oraz parkingów. Przewiduje się, że w wyniku dalszego podnoszenia efektywności diod mocy LED znajdą one zastosowanie w oświetleniu powierzchni mieszkalnych oraz dużych powierzchni użytkowych.

W ofercie BNS znaleźć można szereg diod przeznaczonych do celów oświetleniowych. Są one dostępne w różnych wersjach i wykonaniach i zostały pogrupowane na kilka kategorii o zbliżonej mocy zasilania. Emitery największej mocy, a więc 20-30 W to elementy wielostrukturowe przeznaczone do pracy w aplikacjach oświetleniowych wymagających wysokich wartości strumienia świetlnego.

Emiter 20 W ma średnicę 15,5 mm i wysokość 7,5 mm. Jest dostępny w kolorze białym ciepłym i dostarcza strumienia 850 lumenów przy zasilaniu 16 V@1,6 A. Z kolei dioda o mocy 30 W dostępna jest w płaskiej plastikowej obudowie na metalowej ramce montażowej (na zdjęciu). Element dostarcza 1700 lumenów przy zasilaniu prądem 1,2 A przy 26 V.

Jest to odpowiednikiem mniej więcej zwykłej żarówki o mocy odpowiednio 150 W gdzie pobór mocy jest 4-5 razy wyższy. Diody LED dużej mocy pozwalają na uzyskanie o wiele wyższej sprawności i dużo lepszych parametrów, a w dodatku ich żywotność sięga nawet 50000 h. Poza tym diody te są bardzo trwałe i nie wydzielają szkodliwego promieniowania UV.

Liczną grupę produktów tworzą również diody o mocy 3 W. Są one dostępne w formie gwiazdy, a więc emitera zamontowanego na płytce z laminatu z rdzeniem aluminiowym oraz jako same diody. Można je zastosować we wszelkiego rodzaju oświetleniach, lampach, lampkach, reflektorach, reklamach, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, jako światła obrysowe na schodach, drogach ewakuacyjnych, czy w biurach, a także we wszelkiego rodzaju modułach LED.

Zastosowanie nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych w budowie podłoża pozwoliło podnieść wydajność energetyczną tych elementów. Wydajność świetlana dla białych wersji wynosi 160-180 lumenów przy napięciu 3,5 V i prądzie 0,8 A. Diody o mocy 5W to produkty, które są w stanie zastąpić w ramach jednej diody żarówki halogenowe mniejszej mocy.

Przykładowy element z tej grupy ma 170-190 lm dla prądu znamionowego 1,2 A napięcia UF=3,6 V, a dioda Edcon PG1A- 5LWS 5 W nawet 200 lumenów. Dzięki swoim wymiarom, parametrom świetlnym (CRI~75, kąt świecenia 125°, barwa ciepła) oraz możliwości pracy z dużym prądem zasilającym diody te są idealnym rozwiązaniem do aplikacji oświetleniowych.

Najszersza oferta jest w zakresie diod o mocy 1 W. W tej grupie znaleźć można kilkadziesiąt wersji o różnej barwie świecenia i wykonaniach: w postaci gwiazdy na laminacie MPCB, emitera zintegrowanego z kolimatorem lub samej diody, w tym w wersji płaskiej o niewielkiej wysokości. Wydajność diod białych sięga 100 lumenów, są dostępne w kilku wersjach temperatury barwowej. Typowe zastosowania to oświetlenie architektoniczne, reklama świetlna, oświetlenie dekoracyjne.

Taśmy LED

BNS oferuje samoprzylepne elastyczne taśmy z diodami LED. Charakteryzują się one prostą instalacją i zapewniają jednorodną jasność świecenia wzdłuż całej długości. Taśmy występują w wielu kolorach i zapewniają możliwość podziału na krótkie odcinki. Miejsce do ucięcia zaznaczone jest na taśmie i zakończone z obydwu stron polami do przylutowania przewodów zasilających.

Giętkie wstęgi samoprzylepne z diodami świecącymi LED przeznaczone są do oświetlenia dekoracyjnego. Do taśm użyto diod w obudowach SMD charakteryzujących się dużą intensywnością świecenia oraz wytrzymałością na zewnętrzne czynniki mechaniczne. Wstęga jest prosta w montażu dzięki zastosowaniu dwustronnej taśmy montażowej 3M. Do montażu wystarczy jedynie oderwać folię ochronną i przyłożyć taśmę do miejsca przeznaczenia.

Zasilacze impulsowe dla LED

Równomiernie z rozwojem rynku LED pojawiło się duże zapotrzebowanie na specjalistyczne układy zasilania. W ofercie BNS znaleźć można szeroką gamę źródeł prądowych dla LED. Firma ma w ciągłej sprzedaży z magazynu kilkadziesiąt różnych typów tych jednostek, pochodzących od kilku znanych na rynku producentów takich jak MeanWell, FDS i innych.

W ofercie BNS znajdują się jednostki o mocy do 60W, napięciu wyjściowym do 36 V, co pozwala na zasilanie łańcuchów szeregowych diod i o prądzie limitowanym do 1,75 A. Są to wersje w obudowie plastikowej do zamocowania do mebli, wersje open frame do wbudowania do oprawy oraz jednostki uniwersalne. Przykładem takiego zasilacza jest model LPC-60-1750, przeznaczony do zasilania napięciem sieci 90-64 VAC i dostarczający na wyjściu prądu 1,75 A dla 9-34 VDC.

Jednostka ta jest w pełni zabezpieczona przed przeciążeniem, umieszczona została w szczelnej obudowie plastikowej z IP67 i ma drugą klasę izolacji (brak przewodu PE). Inny model EZP350-12 to z kolei jednostka o mocy wyjściowej 12 W dostarczająca 350 mA prądu wyjściowego dla napięć 2-34 V.

Umieszczona została w niewielkiej plastikowej obudowie o wymiarach 113×44 ×28 mm i może być zasilany napięciem wejściowym o wartości zmieniającej się w szerokim zakresie - od 80 do 265 VAC. Poza zasilaczami do LED w obudowie plastikowej, do zamocowania na przykład do mebli, w ofercie BNS można znaleźć wersje open frame do wbudowania wewnątrz obudowy (oprawy oświetleniowej), jednostki uniwersalne oraz zasilacze na szynę DIN.

BNS
www.bns.com.pl

Zobacz również