Zainspiruj się naszymi realizacjami

| Prezentacje firmowe Artykuły

Interfejs użytkownika to termin, za którym kryje się wiele technologii i rozwiązań, za pomocą których realizuje się obsługę i komunikację z urządzeniem. Od tego, jaki zostanie zastosowany interfejs, często zależy sukces na rynku, pozytywne lub negatywne postrzeganie produktu, opinia użytkownika na temat stopnia zaawansowania technicznego, a nawet przyjazności sprzętu.

Zainspiruj się naszymi realizacjami

Nic więc dziwnego, że firmy produkujące wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny coraz częściej poświęcają wiele uwagi wyborowi tego elementu, szukają innowacyjnych rozwiązań, wykraczających poza typowe i popularne na rynku produkty, które spotyka się wszędzie.

Wiele możliwości

Klawiatura silikonowa

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań interfejsu użytkownika. Najpopularniejsze rozwiązania bazują na klawiaturach i frontach foliowych (elewacjach). Coraz powszechniejsza staje się technologia druku cyfrowego, która daje możliwość pełnej indywidualizacji, dopasowania do wymagań wzorniczych i graficznych.

Klawiatury foliowe pozwalają na tworzenie dowolnego układu klawiszy, w pełni hermetyczną integrację z panelami dotykowymi (tzw. laminowanie OCA), ekranowanie elektromagnetyczne, wiele wariantów związanych z podświetleniem, co najmniej kilka opcji definiujących skok, siłę zadziałania i charakterystykę pracy klawiszy.

Dość ciekawym rozwiązaniem jest technologia matrycowych paneli dotykowych. Zamiast stosować analogowe rozwiązanie rezystancyjne (np. 4-wire), można pole nad wyświetlaczem podzielić na niewidoczne dla użytkownika pola kontaktowe.

Szklana klawiatura pojemnościowa z podświetleniem

Odpowiednie zaprojektowanie wyświetlanej na wyświetlaczu grafiki sprawi, że panel dotykowy będzie widziany w urządzeniu jako zwykła klawiatura, a dotyk w ściśle określonym miejscu spowoduje zwarcie odpowiednich pinów na pasku wyprowadzeniowym panelu. Liczba dostępnych opcji jest na tyle szeroka, że niewielu specjalistów ma pełną orientację w ofercie i możliwościach, jakimi dysponują producenci interfejsów.

Zagadnienie to komplikuje się, gdy tradycyjne rozwiązania bazujące na folii zastąpimy szklanymi frontami z umieszczonymi pod spodem sensorami pojemnościowymi.

Rozwiązanie to jest dostępne w postaci pojedynczych klawiszy, suwaków (tzw. sliderów) lub też pojemnościowych paneli dotykowych zintegrowanych z wyświetlaczem graficznym, obsługujących takie funkcje jak scroll, multi-touch itp.

Obejrzyj nasze wdrożenia

Rezystancyjny panel dotykowy z przylaminowanym frontem dekoracyjnym

Obojętnie czy firma poszukuje typowych i standardowych rozwiązań, od których zwykle wymaga się tylko tego, aby były najtańsze, czy też droższych wersji, za pomocą których podnosi się walory estetyczne produktu i jakość, warto przyjrzeć się wykonanym realizacjom, gdyż w wielu wypadkach są one inspirujące i przekonujące.

Nie zawsze dyskusja o blaszkach, przetłoczeniach, laminowaniu lub technologii nadruku dla firm elektronicznych rozważających wybór interfejsu użytkownika jest prosta, gdyż są to zagadnienia nierzadko odległe od elektroniki i tego, czym na co dzień zajmuje się dział konstrukcyjny.

Stąd często efektywniej jest pokazywać ciekawe wdrożenia, traktując je jako przykłady dostępności technologii i pomysły do wykorzystania i adaptacji w projektowanym urządzeniu.

Pomoc i współpraca

Klawiatura membranowa z przylaminowanym od spodu panelem dotykowym Laminowanie panelu na całym obszarze okna przy użyciu optycznie czystego kleju

Kompleksowa i fachowa pomoc przy wdrażaniu nowych produktów to jeden z głównych czynników, które zapewniły nam sukces i grono stałych klientów. Współpracujemy z producentami kas i drukarek fiskalnych, sterowników mikroprocesorowych, wag elektronicznych, aparatury medycznej czy aparatury pomiarowej.

Nasi odbiorcy to często liderzy w swoich branżach oczekujący od dostawcy najwyższej możliwej jakości oraz kompleksowej oferty i wsparcia na każdym etapie realizowanego wdrożenia. O naszym rozwoju decydują głównie klienci oczekujący coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do rozwoju paneli dotykowych, paneli pojemnościowych, klawiatur membranowych oraz sposobów na ich podświetlenie.

Do perfekcji opanowaliśmy także technologię laminowania paneli dotykowych w klawiaturach i frontach foliowych. W Horizon Technologies dbamy o najdrobniejsze szczegóły i naprawdę pomagamy już na etapie rozmów koncepcyjnych, na długo przed wdrożeniem.

Uczestniczymy w spotkaniach i rozmowach nad założeniami technicznymi projektów i wspieramy dyskusje na temat wyboru interfejsu do komunikacji człowieka z urządzeniem. Przedstawiamy wszelkie za i przeciw, możemy coś podpowiedzieć, doradzić, bo pytań jest zawsze więcej niż odpowiedzi. Dzięki temu nasi klienci na każdym etapie mają pewność, że np. projektowana obudowa będzie przystosowana do wybranej technologii interfejsu.

Wszystko ma znaczenie

Szklany panel frontowy z przylaminowanym od spodu panelem pojemnościowym Szkło hartowane 3 mm z fazowaniem i polerowaniem krawędzi

Od początku istnienia firmy przestrzegamy żelaznej zasady, żeby nigdy nie podążać na skróty. Pracując nad wdrożeniem każdej klawiatury, jesteśmy świadomi, że nawet najmniejszy szczegół może mieć decydujący wpływ na powodzenie całego projektu. Zastosowanie innego materiału, drobna zmiana konstrukcyjna czy modyfikacja projektu mogą wpłynąć na jakość całego produktu i jego sukces.

Nasi klienci często zdziwieni są liczbą szczegółowych pytań dotyczących urządzenia, do którego należy opracować interfejs użytkownika. Dokładna wiedza o produkcie i środowisku jego pracy jest jednak niezbędnie potrzebna do prawidłowego wyboru technologii.

Nie chodzi przy tym tylko o wiadomości stricte techniczne. Ta wiedza, doświadczenie oraz profesjonalny proces produkcji pozwalają nam dołożyć wszelkich starań, aby dostarczane interfejsy były technologicznie "uszyte na miarę".

Przemysław Piątkowski
Horizon Technologies

www.horizontech.pl