Anteny RFID firmy Laird Technologies

| Prezentacje firmowe Artykuły

Antena stanowi jeden z najważniejszych elementów toru nadawczo-odbiorczego w systemach komunikacji bezprzewodowej. Jej właściwe wykonanie ma zasadniczy wpływ na zasięg i jakość transmisji. Firma Laird Technologies zajmuje się m.in. projektowaniem i produkcją zewnętrznych anten do systemów RFID pracujących na częstotliwościach 868 MHz i 2,4 GHz.

Anteny RFID firmy Laird Technologies

Rys. 1. Anteny RFID w obudowie do zastosowań specjalnych

Systemy RFID można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to aplikacje służące do takich zadań, jak rejestracja czasu pracy, kontrola dostępu do pomieszczeń czy znakowanie produktów. Wykorzystuje się w nich małe czytniki wyposażone w zintegrowane anteny pracujące w pasmach LF i HF. W anteny zintegrowane wyposażone są również różnego rodzaju czytniki przenośne.

Osobną grupę stanowią bardziej wymagające aplikacje stosowane m.in. w logistyce. Lokalizacja osób, pojazdów czy kontenerów wymaga dobrego rozplanowania rozmieszczenia anten, które muszą zapewniać duży zasięg transmisji oraz możliwość pracy w trudnych warunkach środowiskowych. W tego typu aplikacjach znajdują zastosowanie stacjonarne czytniki z zewnętrznymi antenami.

Oferta Laird Technologies

Rys. 2. Antena do komunikacji bliskiego zasięgu z podwójnym wejściem sygnałowym

Firma Laird Technologies zajmuje się szeroko rozumianą komunikacją bezprzewodową. W swojej ofercie firma ma moduły radiowe OEM, materiały na ekrany EMI, a także anteny. Wśród nich znajduje się grupa panelowych anten RFID pracujących w pasmach ISM 868 MHz i 2,4 GHz. Dostępne są zarówno anteny o polaryzacji kołowej (RHC i LHC), jak i liniowej.

Zakresy zysków kierunkowych wynoszą od 5,5 do 9 dB. Producent chwali się niskim napięciowym współczynnikiem fali stojącej (VSWR). Gwarantowane wartości tego parametru sięgają 1,3:1. Klient może również wybierać między różnymi standardami złączy antenowych i mocowań dla tych komponentów.

Anteny cechują się wytrzymałą, mechaniczną konstrukcją, co pozwala na ich zastosowanie w systemach zewnętrznych wymagających odporności na czynniki środowiskowe. Sam producent oprócz anten ogólnego przeznaczenia dołączył do swojej oferty wersje do zastosowań specjalnych oraz komunikacji bliskiego zasięgu.

Grupa anten do zastosowań specjalnych charakteryzuje się przede wszystkim solidnie wykonaną obudową umożliwiającą umieszczenie wewnątrz płyty montażowej dla dodatkowej elektroniki. Znacznie ułatwia to dostosowanie anteny do wymagań klienta końcowego. W ofercie anten do komunikacji bliskiego zasięgu znajdują się dwa typy rozwiązań.

Pierwsze z nich to anteny wyposażone w dwa wejścia doprowadzające sygnał do promienników o ortogonalnych polaryzacjach liniowych. Rozwiązanie to zostało zaproponowane z myślą o czytnikach dwuwejściowych pracujących w trybie monostatycznym (ta sama antena nadaje sygnał do tagów RFID i odbiera ich odpowiedź).

W drugim z rozwiązań zastosowano jedno wejście i polaryzację kołową. Producent zapewnia o jednorodnej transmisji na całej powierzchni apertury bez miejsc, w których umieszczony tag byłby niewidoczny. Oprócz anten zewnętrznych dostępne są również anteny do wbudowania wewnątrz urządzeń pracujące na wielu popularnych krajowych i międzynarodowych częstotliwościach UHF RFID, w tym na dostępnym w Polsce paśmie 868 MHz.

Warte zauważenia jest też wsparcie producenta w fazie rozwoju aplikacji. W przypadku chęci przetestowania zastosowań firmy Laird Technologies możliwe jest uzyskanie anten próbnych oraz pomocy projektowej.

Anteny Laird Technologies można zdecydowanie polecić klientom planujących wykonanie wydajnych i pewnych rozwiązań RFID. Więcej informacji można otrzymać, kontaktując się z dystrybutorem Laird Technologies w Polsce - firmą Elhurt.

Elhurt
www.elhurt.com.pl