Różnorodne mikrokontrolery od jednego dostawcy

| Prezentacje firmowe Artykuły

Mnogość dostępnych na rynku architektur i odmian mikrokontrolerów wytwarzanych przez różnych producentów może stanowić dla projektanta pewne utrudnienie. Wybór konkretnego układu nie zawsze jest łatwy i często wiąże się z koniecznością zmiany dystrybutora, od którego nabywa się pozostałe podzespoły. Dlatego warto poszukać dostawcy, który będzie w stanie zaoferować szeroką gamę MCU i pomoże wybrać ten, który najlepiej pasuje do tworzonej aplikacji.

Różnorodne mikrokontrolery od jednego dostawcy

Micros to niezależny dystrybutor praktycznie wszystkich bardziej i mniej popularnych mikrokontrolerów. Dzięki swojej pozycji nie koncentruje się na promocji żadnej wybranej marki i jest w stanie zaoferować optymalny produkt do wskazanego zastosowania. Poniżej prezentujemy przykładowe rodziny mikrokontrolerów i pojedyncze produkty, które firma Micros poleca do nowych aplikacji.

Atmel

Tabela 1. Wybrane mikrokontrolery produkowane przez firmę Atmel

Atmel produkuje trzy główne grupy mikrokontrolerów: MCS-51, AVR i ARM. Pomimo że największą popularnością zaczynają się cieszyć układy z rodziny ARM, najwięcej nowości można znaleźć w ramach mikrokontrolerów AVR. Mikrokontrolery Atmel z rodziny AVR to nowoczesne procesory z optymalnie zaprojektowaną strukturą wejść/wyjść, architekturą RISC.

Wykonują każdą instrukcję w jednym cyklu zegara. Ich przemyślana konstrukcja pozwala na istotne ograniczenie liczby elementów zewnętrznych towarzyszących mikrokontrolerowi. W zależności od modelu układy dysponują wieloma wbudowanymi funkcjami wewnętrznymi, takimi jak: zegar, timery, interfejsy UART, SPI, rezystory pull-up, PWM, przetwornik A/C, komparatory, watchdog i wiele innych.

Zestaw komend AVR został zaprojektowany z myślą o redukcji wielkości programu, pozwalając na efektywne programowanie w C i asemblerze. Procesory AVR dzięki wbudowanej, programowalnej w systemie pamięci Flash umożliwiają szybkie projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań. Wśród omawianych układów warto zwrócić szczególną uwagę na bardzo popularny, wydajny, 8-bitowy mikrokontroler ATMEGA644PA.

Obsługuje on technologię picoPower, dzięki czemu pobiera niewiele mocy. Ma 64 kB pamięci Flash, 2 kB EEPROM i 4 kB SRAM, a jego wydajność wynosi 1 MIPS/MHz. Spośród nowości warto wymienić układy AVR z interfejsem USB: ATMEGA8U2-AU, ATMEGA16U2-AU i ATMEGA32U2-AU. Bardzo duże możliwości oferują też układy AVR XMEGA.

Ich 12-bitowe przetworniki analogowo-cyfrowe mają przepustowość 4 MSa/s. Układy te, dzięki technologii picoPower, mogą pracować już przy napięciach 1,6 V. Dodatkowo, zaawansowane biblioteki QTouch znacząco ułatwiają realizację interfejsów dotykowych. Spośród mikrokontrolerów z rodziny AVR32 bardzo ciekawie przedstawiają się układy z serii UC3C, które zostały zaprojektowane z przeznaczeniem do pracy w złożonych systemach sterowania i aplikacjach przemysłowych embedded.

Wyposażono je w wiele interfejsów komunikacyjnych i do 109 linii I/O dla wersji w obudowie o 144 wyprowadzeniach. Układy UC3C mają zaimplementowany system zdarzeń (Event System) z funkcjami SleepWalking i FlashVault i wyposażono je w układ zaniku zegara taktującego, który w takim przypadku automatycznie przełącza się na inne źródło.

Tę zdolność można także wykorzystać do kompensacji dryft u sygnału zegarowego. Warto zauważyć, że układy z rodziny UC3C mają porty I/O zgodne z poziomami dla standardowej logiki 5-woltowej.

Microchip

Tabela 2. Wybrane mikrokontrolery produkowane przez firmę Microchip

Firma ta znana jest z bardzo interesujących mikrokontrolerów PIC, których dużą zaletą jest wzajemna kompatybilność oraz długotrwała dostępność. Pośród dostępnych modeli znaleźć można zarówno wersje 8-bitowe, 16-bitowe, jak i 32-bitowe.

W ofercie Microsa znaleźć można produkty z rodzin: PIC12C, PIC16C, PIC10F, PIC12F, PIC16F, PIC18F, PIC24F, dsPIC30F i dsPIC33F, z czego te dwie ostatnie obejmują układy wyspecjalizowane w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów.

STMicroelectronics

Spośród mikrokontrolerów firmy STMicroelectronics Micros poleca przede wszystkim układy z rodziny STM32F1. STM32F1 to rodzina 32-bitowych mikrokontrolerów z pamięcią Flash wyposażonych w rdzeń ARM Cortex-M3 o wydajności na poziomie 1,25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1). Układy charakteryzują się dużą mocą obliczeniową, szerokim zestawem wbudowanych peryferii oraz kilkoma energooszczędnymi trybami pracy.

Oferta Micros obejmuje serie STM- 32F100/101 przeznaczone do prostych zastosowań oraz serie STM32F- 103/105/107 polecane do bardziej wymagających rozwiązań. Szczególnie wart uwagi jest STM32F103RCT6 - przedstawiciel popularnej rodziny Performance line zamknięty w obudowie LQPF64 o wymiarach 10×10 mm.

Jego standardowe wyposażenie obejmuje: 256 kB pamięci Flash, 48 kB pamięci RAM, zestaw uniwersalnych timerów, watchdog, trzy 12-bitowe przetworniki A/C z czujnikiem temperatury, dwa 12-bitowe przetworniki C/A, oscylatory RC, oscylator 32 kHz z własnym układem kalibracji, detektor napięcia zasilającego z funkcją Power-on Reset/Power-down Reset oraz 51 linii I/O kompatybilnych z układami zasilanymi napięciem 5 V. Oprócz wymienionych dostępne są też inne rodziny układów, takie jak ST62, ST7 (ST7FLITE..., ST7FMC...) i ST10 (ST10R..., ST10F...).

NXP

Tabela 3. Rodziny mikrokontrolerów STM32F1 produkowane przez firmę STMicroelectronics

Spadkobierca Philipsa produkuje ciekawe mikrokontrolery z rodziny LPC zbudowane z użyciem rdzenia ARM. Szczególnie warte polecenia są mikrokontrolery: LPC1766FBD100, LPC2364FBD100, LPC2138FBD64.

Pozostali producenci

Oprócz wymienionych 4 głównych producentów, w ofercie Microsa znajdują się też mikrokontrolery firm:

  • Texas Instruments: MSP430 i Stellaris (LM3S),
  • Freescale (dawniej Motorola): rodziny 68HC05, 68HC11, 68HC08/68HCS08, 68HCS12/68HCS12X, MC683... i COLDFIRE (MCF...),
  • Silicon Labs: nowoczesne układy oparte na klasycznej architekturze 8051 - C8051...,
  • Infineon: rodziny MCS-51, C500, XC800, C166, XC166/XE166,
  • Cypress Semiconductor,
  • NEC/Renesas,
  • Dallas/Maxim,
  • Zilog,
  • Winbond.

Micros dostarcza też mikrokontrolery sygnałowe, takie jak TMS320F... (TI), ADSP... (Analog Devices) i DSPB... (Freescale).

Micros
www.micros.com.pl

Zobacz również