Nowy szkoleniowy system mikrosterownikowy ARM Cortex M3

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma STERMAG przedstawia nowy system szkoleniowy firmy Lucas-Nülle przeznaczony do nauki podstaw działania mikrosterowników i cyfrowego przetwarzania sygnałów. W systemie zastosowano mikrosterownik ARM Cortex M3, powszechnie wykorzystywany w przemyśle i prosty w programowaniu. Po raz pierwszy zintegrowany w śr odowisku UniTrain-I. Oprogramowanie edukacyjne LabSoft dostępne wraz ze sterownikiem zawiera wszelkie informacje o systemie potrzebne użytkownikowi. Nowy system szkoleniowy, opracowany wspólnie przez firmę Lucas-Nülle oraz Mittweida University of Applied Sciences, obejmuje także szeroki zakres urządzeń peryferyjnych.

Nowy szkoleniowy system mikrosterownikowy ARM Cortex M3

Fot. 1. System szkoleniowy Cortex M3 na platformie EloTrain

Jako część nowych rozwiązań, mikrosterownik jest teraz wyposażony w wiele modułów o szerokim zastosowaniu, dzięki którym wszelkie eksperymenty stają się ciekawsze i realistyczne. W ramach dwóch uzupełniających się kursów studenci i uczniowie uczą się, jak programować mikrosterownik w języku C oraz w jaki sposób sterowany jest proces przesyłania danych.

"Zrobiliśmy coś więcej niż zwykła modyfikacja systemu. Wraz z naszymi partnerami z Mittweida University of Applied Sciences ponownie uruchomiliśmy system z wykorzystaniem najnowszych technologii", mówi Igor Pavlin, menedżer ds. produktów z zakresu inżynierii komunikacyjnej w firmie Lucas-Nülle.

Nowy moduł mikrosterownika oferuje wiele opcji łączności, obejmujących porty USB oraz Ethernet, umożliwiające podłączenie dodatkowych urządzeń peryferyjnych. Za pomocą modułu kodeków audio uczniowie mogą podłączać swoje odtwarzacze MP3 do systemu w celu odtwarzania dźwięku.

Fot. 2. System EloTrain z wirtualnymi przyrządami

"Dzięki temu, że wiele nowych modułów można podłączyć do systemu, staje się on bardzo uniwersalny i elastyczny", wyjaśnia Heiko Polster z Mittweida University of Applied Sciences, uczelni, która opracowała system wraz z firmą Lucas-Nülle i która go wykorzystuje w swoim programie nauczania.

Kompletny i kompaktowy

Chociaż nowy szkoleniowy system mikrosterownikowy stanowi kompletny pakiet umożliwiający przekazywanie podstawowej wiedzy z zakresu przesyłania sygnałów, ma on bardzo kompaktową strukturę. Platforma sprzętowa oparta jest na praktycznym systemie panelu krosowego EloTrain, do którego można podłączać 2-milimetrowe moduły (np. głośniki) jako urządzenia peryferyjne.

Urządzenia te, służące do budowania obwodów, można umieścić w dowolnym miejscu w systemie. Dzięki temu kompaktowe stanowisko jest także elastyczne, jeśli chodzi o zastosowania. Przyrządy wirtualne są zintegrowane z systemem UniTrain-I, dzięki czemu nie zajmują dodatkowego miejsca i są zawsze dostępne.

Fot. 3. Karta kursu z zakresu techniki cyfrowej systemu UniTrain-I

W ramach dwóch powiązanych kursów multimedialnych wiedza jest przekazywana uczniom poprzez coraz trudniejsze, praktyczne eksperymenty oraz sekwencje łatwo przyswajalnych informacji teoretycznych z nimi związanych. Dzięki temu zdobywanie wiedzy o cyfrowym przetwarzaniu sygnałów okazuje się doskonałą zabawą i jest łatwiejsze nawet wtedy, gdy uczniowie różnią się pod względem posiadanego doświadczenia.

W ramach pierwszego kursu przekazywana i stosowana jest wiedza o podstawach mikrokontrolera. Na tym etapie ćwiczenia obejmują np. symulację działania woltomierza. Podczas kursu drugiego praktykanci generują i modyfikują sygnały, uruchamiając przy okazji interesujące zjawiska, takie jak gitarowy efekt flanger, efekt echa czy chóru.

"Zwłaszcza wzajemna zależność teorii i praktyki, sprzętu i oprogramowania, pozwala na błyskawiczne postępy w nauce, zapewniając jednocześnie sporo zabawy", stwierdza Heiko Polster.

STERMAG
www.stermag.pl