PB Technik - twój partner w technologii SMT

| Prezentacje firmowe Artykuły

PB Technik to wiodąca na rynku polskim firma dystrybucyjna zajmująca się sprzedażą i dostawami linii technologicznych, pojedynczych urządzeń, wyposażenia produkcji oraz materiałów chemicznych i eksploatacyjnych. Oferujemy nie tylko maszyny, lecz również kompleksowe rozwiązania i technologie, pomoc we wdrażaniu procesów produkcji, szkolenia IPC, szkolenia z procesów technologicznych, obsługi maszyn i ich programowania oraz w pełnym zakresie serwis posprzedażny. Poniżej przedstawiamy przegląd ofert naszych dostawców.

PB Technik - twój partner w technologii SMT

URZĄDZENIA DO PRODUKCJI

Sitodrukarki

Ekra - niemiecka firma produkująca w pełni automatyczne sitodrukarki serii X z inspekcją pasty 2D lub 2.5D, inspekcją szablonu, myciem szablonu. W ofercie również urządzenia do pracy "stand alone" oraz do specjalnych zastosowań np. w przemyśle solarnym.
PBT Roznov - linia sitodrukarek w różnych wariantach wyposażenia.

Manipulatory montażowe

Dima - holenderska firma oferująca manipulatory serii FP w różnych wariantach wyposażenia. Dostępne są systemy FP500 - manualny manipulator do układania elementów SMD oraz FP600 - połączenie manipulatora z dozownikiem pasty/kleju.

Automaty montażowe

Juki - japoński producent, światowy lider na rynku producentów automatów montażowych, oferuje zarówno automaty kompaktowe przeznaczone dla małych firm, jak również wysoko wydajne, technologicznie zaawansowane automaty do wielkoseryjnej produkcji. W ofercie również automaty do układania diod LED. Urządzenia wyposażone są w centrowanie laserowe i wizyjne.
Dima - holenderski producent automatów do prototypowej, małej i średniej skali produkcji w wersji "stand alone" i "Inline" o dużej elastyczności, łatwości przezbrajania, wielu w pełni inteligentnych podajnikach (do 180 8/12 mm).

Automaty do lutowania

Ersa - niemiecki producent automatów do lutowania na fali, selektywnego oraz pieców rozpływowych. W ofercie również unikalne automaty do lutowania na fali z tunelem azotowym. ERSA produkuje również narzędzia do lutowania ręcznego: lutownice i stacje lutownicze, urządzenia do napraw płytek.
Dima - holenderski producent tunelowych pieców rozpływowych do prototypowej, małej i średniej skali produkcji w wersji z transportem "siatkowym" i "pinowo-łańcuchowym".
MTA - szwajcarski producent robotów lutujących. Możliwa jest adaptacja głowic lutujących do istniejących rozwiązań lub zakup kompletnego robota lutującego. Dostępne są głowice laserowe, indukcyjne, grzałkowe oraz typu microflame.

Dozowanie i lakierowanie selektywne

Dima - holenderski producent urządzeń do dozowania m.in. pasty lutowniczej, kleju, lakierów, żywic, żeli. W ofercie dostępne są urządzenia, poczynając od prostej wersji "na stół", poprzez model "stand alone", po wysoko wydajne rozwiązania "in-line".

Piece do utwardzania

Dima - firma oferuje piece przeznaczone do pracy z automatami do dozowania lub lakierownia selektywnego.

INSPEKCJA, TESTOWANIE I AKCESORIA

Automatyczna inspekcja optyczna (AOI)

Marantz - jako lider w dziedzinie automatycznej inspekcji optycznej (AOI), konsekwentnie rozwija linię produktów, dostosowując ją do potrzeb klientów. 24-bitowa technologia analizy kolorów, metoda dokonywania kontroli optycznej i programowania urządzeń wyznaczają nowe standardy w dziedzinie AOI, a praca na histogramach dodatkowo sprawia, że urządzenia są jeszcze bardziej dokładne.

Automatyczna inspekcja 3D nadrukowanej pasty lutowniczej

Koh Young - firma koreańska, niekwestionowany lider w produkcji urządzeń do inspekcji 3D i pomiaru nadrukowanej pasty. Urządzenia bazują na unikatowej technice pomiarowej, pozwalającej na pełnozakresowy pomiar depozytów pasty. Dzięki tej technologii możliwa jest pełna identyfi kacja problemów powstałych w procesie drukowania, pozwalająca na korekty procesu już w pierwszej fazie produkcji.

Urządzenia do inspekcji manualnej

Vision Engineering - światowy lider w produkcji mikroskopów stereoskopowych z wymiennymi obiektywami. W ofercie dwie linie produktowe Mantis i Lynx. Linia Mantis oferuje dwa urządzenia: Compact - przeznaczony do pracy z małymi powiększeniami oraz Elite - do większych powiększeń. Natomiast LYNX jest bezokularowym, stereoskopowym mikroskopem wykorzystującym opatentowaną przez producenta technologię dynaskopową. System przeznaczony jest do prac wymagających wysokorozdzielczego obrazu. Nadaje się zarówno do inspekcji w przemyśle elektronicznym, jak i w innych gałęziach przemysłu.
Ersa - opatentowany system optyczny Ersascope do bezpośredniej obserwacji ukrytych połączeń elektrycznych bez potrzeby niszczenia badanego obiektu. Urządzenia tej serii oferują przyjazną dla użytkownika, bezpieczną i tanią metodę na szybką inspekcję elementów: BGA, MicroBGA, Flip-Chip z dodatkowymi możliwościami, takimi jak oglądanie wewnętrznych menisków pod wyprowadzeniami elementów PQFP i PLCC.
Optilia - jest liderem rynku w dziedzinie produkcji poręcznych systemów do kontroli wizyjnej. Możliwość kontroli elementów SMD i BGA.

Urządzenia rentgenowskie i tomograficzne dla przemysłu i laboratoriów

GE Phoenix X-Ray Systems - firma ma w ofercie urządzenia pozwalające na kontrolę metodą nieniszczącą produkcji w każdej gałęzi przemysłu. W ofercie również urządzenia rentgenowskie przemysłowe i laboratoryjne, pozwalające na analizę i kontrolę dwu- i trójwymiarową. Systemy są wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania tj. typ lampy otwarty, specjalistyczne oprogramowanie metrologiczne oraz algorytmy pozwalające na zautomatyzowanie procesu kontroli. W ofercie z urządzeniami specjalistyczne oprogramowanie.

Testery igłowe i igły

Seica - największy europejski producent testerów igłowych typu flying probes, testerów "gołych" płytek, testerów ICT, testerów funkcyjnych oraz testerów do diod LED.
ECT - amerykański producent igieł testowych. W ofercie igły do testowania "gołych" płytek, igły do testów wysokoprądowych i wysokoczęstotliwościowych, igły do baterii, igły do testowania zmontowanych płytek.

Adaptery (fixtures) do testerów

ATX, ECT - w ofercie obu znajduje się cały przekrój fikstur, które stanowią wsparcie sektora testów ICT. Do wyboru mamy od fikstur manualnych do pneumatycznych. Dodatkowo obie firmy wspierają rynek fikstur do urządzeń typu in-line. Firmy te mają w swojej ofercie zarówno same obudowy, jak i usługi pozwalające na wykonanie nawet najbardziej zaawansowanych konstrukcji specjalnie na życzenie klienta.

WYPOSAŻENIE PRODUKCJI I URZĄDZENIA POMOCNICZE

Urządzenia

ERSA - oferuje kilkanaście rodzajów lutownic i stacji lutowniczych. Szeroka gama produktów obejmujące mikrolutownice, lutownice standardowe z opcjonalną regulacją temperatury, lutownice gazowe oraz warsztatowe, każdy znajdzie odpowiednie narzędzie dla siebie. W ofercie również urządzenia do napraw płytek.
PBT Roznov - obecna oferta firmy to rodzina 6 systemów myjących do wszystkich rodzajów aplikacji, zgodnych ze stale rosnącymi wymaganiami związanymi z czystością i wydajnością. Urządzenia występują w wersji z myciem natryskowym lub ultradźwiękowym. Duża możliwość konfiguracji i dodatkowych opcji powoduje, że maszyny są bardzo uniwersalne i mogą mieć szerokie zastosowanie.
Olamef - włoska firma od wielu lat zajmująca się produkcją urządzeń formujących wyprowadzenia przewlekanych elementów elektronicznych oraz produktów służących do liczenia elementów taśmowanych, pakowanych luzem, również SMD. Oferta firmy obejmuje również półautomaty do pozycjonowania i montażu podzespołów na płytkach drukowanych. Szeroka gama produktów umożliwia krępowanie niemal wszystkich podzespołów przewidzianych do montażu THT, możliwe jest również wykonanie narzędzi formujących wyprowadzenia zgodnie ze specyfikacją klienta.
Datapaq - systemy profilujące tej firmy pozwalają na pomiary zarówno procesów lutowania rozpływowego, na fali, jak i podczas lutowania w oparach (Vapour Phase). Łączą w sobie solidną konstrukcję z niewielkimi wymiarami, łatwość obsługi oraz pełną funkcjonalność, będąc najlepszym rozwiązaniem w dziedzinie wyznaczania profili temperaturowych w procesach lutowania.
CAB - zakres produktów obejmuje urządzenia do separowania płytek PCB, systemy magazynowania i przenoszenia płytek drukowanych. Prostota i funkcjonalność separatorów zapewnia firmie CAB dominującą pozycję wśród tego typu urządzeń.
Elma - to niemiecki producent myjek ultradźwiękowych, lider w dziedzinie produkcji myjek dla wszystkich gałęzi przemysłu, w których wymagane jest szybkie i precyzyjne mycie jak np. medycyna, laboratoria czy przemysł elektroniczny.
Bofa - brytyjski producent stacji filtrujących z odzyskiwaniem powietrza dopasowanych do potrzeb klienta zarówno pod względem efektywności, jak i rodzaju pochłanianych oparów. Stacje odciągu oparów mają wielostopniowe filtry, a poszczególne modele różnią się między sobą wielkością maksymalnego przepływu filtrowanego powietrza w zakresie od kilkudziesięciu do 4000 m3 na godzinę, opcjonalnie możliwa jest płynna regulacja ciągu.

Antystatyka

Eurostat - w swojej bogatej ofercie, oprócz standardowego wyposażenia ESD, posiada szeroką gamę produktów wykonywanych w technologii formowania próżniowego. Produkty te znajdują swoje zastosowanie w transporcie oraz magazynowaniu wyrobów i komponentów wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne. Oprócz standardowych pojemników ESD firma realizuje projekty indywidualne.
Dycem - producent mat stołowych i podłogowych. W ofercie szeroki wachlarz rozwiązań od laboratoriów medycznych, przez zastosowania domowe, po wyposażenie produkcji elektronicznej w tym posadzki pod ciężki sprzęt oraz rozwiązania clean room.

Narzędzia

Bernstein - oferuje pełny zakres najwyższej jakości narzędzi używanych w przemyśle elektrycznym i elektronicznym. Począwszy od pojedynczych elementów jak szczypce do cięcia, śrubokręty czy pincety, poprzez całe komplety narzędzi, zebrane w taki sposób, aby wszechstronność ich zastosowań była możliwie jak największa i zaspokajała wymagania nawet najbardziej wybrednych użytkowników.
Xuron - oferuje precyzyjne cążki boczne o opatentowanej technologii cięcia, polegającej na mijaniu się ostrzy o 0,025 mm, co w efekcie powoduje o połowę mniejszą siłę nacisku przy mniejszym odkształceniu ciętego przewodu, nóżki komponentu. Narzędzia te wykonane są również w wersji ESD.
Virtual Industries - oferuje szeroki wachlarz pincet podciśnieniowych do układania i przepakowywania elementów elektronicznych. Narzędzia spełniają wymogi ochrony antystatycznej. W ofercie duży wybór ssawek, o różnych kształtkach i z różnych materiałów.

Inne

LPKF - w ofercie ramy Zelflex do sitodrukarek z pneumatycznym napinaniem szablonu w czterech kierunkach
Transition Automation - firma oferuje wysokiej jakości rakle do wszystkich dostępnych na rynku sitodrukarek. Dostępne są zarówno ostrza OEM, jak i kompletne rakle z nisko profilowymi opatentowanymi uchwytami. Specjalna technologia wykonania i pokrycia ostrza zapewnia długi czas życia rakli, mniejsze tarcie i zużycie szablonu bez utraty jakości.
EMS - papier do automatycznego czyszczenia szablonu w czasie procesu drukowania, do sitodrukarek wielu firm.
Cogiscan - systemy traceability, tracking, flow control. Oferuje systemy kontrolujące, śledzące w czasie rzeczywistym wszystkie materiały (maszyny, podajniki, pasty, płytki, komponenty) w procesie produkcji elektroniki w technologiach SMT i THT oraz w innych procesach montażu.

MATERIAŁY CHEMICZNE

Materiały do lutowania

Koki - japoński producent past do lutowania ołowiowych i bezołowiowych, klejów SMD, topników i drutów lutowniczych obecny na polskim rynku od 1996 roku. W ofercie m.in. pasta bezołowiowa z dodatkiem bizmutu, druty bezołowiowe do lutowania o opatentowanym składzie z domieszką kobaltu, który wydłuża żywotność grotów.
Heraeus - firma oferuje druty do "wirebondingu" wykonywane z najwyższej jakości złota, aluminium oraz miedzi i pewnej ilości dodatków znacząco poprawiających parametry połączeń. Dodatkowo w ofercie kleje SMD.
Greensoldering - w ofercie szeroki zakres drutów lutowniczych opcjonalnie z topnikiem (no-clean) lub bez, topniki oraz odtlenione pręty do agregatów lutowniczych.

Materiały do mycia

Zestron - kilka linii produktów dla przemysłu elektronicznego (szablony, płytki, ramki lutownicze, zmontowane pakiety) i innych gałęzi. Dzięki wykorzystaniu unikalnej, opatentowanej technologii MPC, preparaty na bazie wody są bezpieczne dla środowiska, pracują w cyklu zamkniętym (nie trzeba ich wymieniać), mają doskonałe parametry mycia oraz wydajność.

Materiały do zabezpieczeń

Korax - w ofercie żywice epoksydowe i poliuretanowe dla potrzeb rynku elektronicznego, elektrycznego, a także energetycznego. W ofercie również żywice do wylewania posadzek antystatycznych i lakiery akrylowe schnące przez odparowanie rozpuszczalnika.
Electrolube - lakiery ochronne (conformal coating): lakiery akrylowe schnące przez odparowanie rozpuszczalnika, lakiery epoksydowe i poliuretanowe odporne na narażenia mechaniczno-środowiskowe, ale trudne do usunięcia z płytki oraz lakiery silikonowe, zawierające znaczniki UV o bardzo dużej odporności termicznej i znakomitych właściwościach elektromechanicznych.

MATERIAŁY I URZĄDZENIA DO NAPRAW PŁYTEK

Circuitmedic - w szerokiej ofercie między innymi: zestawy do naprawy ścieżek oraz pól lutowniczych w technologii SMT, pakiet do reperacji płytek drukowanych wykonanych w technologii THT, seria do odbudowy uszkodzeń laminatów, rozwiązania do regeneracji kulek w układach BGA oraz wiele innych. Wszystkie zaproponowane metody są zgodne z normami IPC-7711/IPC-7721
Ersa - urządzenia do wylutowywania praktycznie wszystkich elementów elektronicznych i napraw płytek. Systemy X-TOOL na gorące powietrze, termopincety Chip Tool do wylutowywania drobnych elementów SMD, stacje serii IR na podczerwień do wylutowywania układów scalonych w tym QFP, BGA, itp.

ZNAKOWANIE I ZABEZPIECZANIE

Etykiety, drukarki, podajniki etykiet

Brady - lider w dziedzinie znakowania praktycznie wszystkiego. Bogata oferta drukarek termotransferowych, etykiet samoprzylepnych dla różnych gałęzi przemysłu: motoryzacji, elektroniki, elektrycznego, lotnictwa, spożywczego, laboratoriów medycznych i biologicznych. Wysoce wyspecjalizowana oferta drukarek, etykiet, znaczników do przemysłu kablowego i wiązek kablowych. W ofercie drukarek urządzenia stacjonarne i małe przenośne dla instalatorów.
Start International - ręczne i półautomatyczne aplikatory etykiet.
Asys - automatyczne aplikatory etykiet zintegrowane z drukarką, znakowarki laserowe.

Lockout/Tagout

Brady - logout/tagout rozwiązanie to jest przeznaczone dla służb utrzymania ruchu. Oferujemy szereg blokad na zawory i zabezpieczeń na bezpieczniki które umożliwią odcięcie energii (prądu, sprężonego powietrza) stanowiące w przypadku nieautoryzowanego użycia zagrożenie dla mechanika aktualnie naprawiającego urządzenie. Uzupełnia to cały system spersonalizowanych kłódek, by osoba nieupoważniona nie zdjęła zabezpieczenia oraz różnego rodzaju przywieszki informujące o prowadzonych pracach. Całości dopełniają procedury, które ułatwiają służbom utrzymania ruchu całą pracę, na procedurze bowiem znajduje się instrukcja, jak i gdzie poszczególną maszynę lub cały zespół urządzeń odłączyć w taki sposób, by nie stwarzała zagrożenia.

SERWIS

Na wszystkie sprzedawane urządzenia zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny na miejscu w Polsce. Nasi inżynierowie serwisu oprócz wiedzy, potrzebnej do napraw, mają doświadczenie w ustawianiu procesów produkcyjnych i technologicznych, niezbędne przy instalacji maszyn, szkoleniach i wdrażaniu produkcji. Świadczymy również usługi doradztwa technicznego oraz szkoleń.

PB Technik
www.pbtechnik.com.pl