Essemtec przedstawia pierwszy na świecie automat SMT ze zintegrowanym modułem natrysku pasty lutowniczej

| Technika

Stale rosnące wymagania dotyczące czasu realizacji i rosnący popyt na uniwersalność, wysoką elastyczność rozwiązań produkcyjnych SMT nigdy nie były tak wysokie jak kiedykolwiek. Essemtec, szwajcarski producent sprzętu SMT, jest pierwszym na świecie producentem, który oferuje wielofunkcyjne urządzenie do montażu SMT. System zapewnia pełną funkcjonalność w jednej maszynie - przezbrajanie bez przestojów, zarządzanie komponentami i integrację systemu drukowania pasty lutowniczej lub kleju metodą natryskową.

Essemtec przedstawia pierwszy na świecie automat SMT ze zintegrowanym modułem natrysku pasty lutowniczej

Dwa w jednym

Nanoszenia pasty lutowniczej natryskiem zamiast drukowania metodą sitodruku oszczędza koszty szablonów, eliminuje błędy nadruku i zwiększa elastyczność produkcji, zwłaszcza dla małych do średnich wielkości serii urządzeń. Dotychczas, aby spełnić te wymagania, należało zakupić dwie osobne maszyny, dlatego firma Essemtec połączyła funkcjonalność dostępną w maszynie dozującej Scorpion i urządzeniu pick & place - Paraquda w formie jednego centrum produkcyjnego SMT.

Wielofunkcyjne centrum SMT Paraquda spełnia wszystkie wymogi stawiane przed nowoczesnym i bardzo elastycznym parkiem maszynowym w produkcji elektroniki. Paraquda łączy w sobie dwa różne etapy produkcji w ramach jednej platformy maszyny (nakładanie pasty metodą natrysku i montażu SMD). Zapewnia to najwyższą elastyczność dostępną obecnie na rynku.

Szybkie programowanie jest wykonywane bezpośrednio z danych CAD przy użyciu zintegrowanej biblioteki past, która jest taka sama jak dla urządzeń pick & place. Działanie jest w pełni zautomatyzowane, natryskiwanie pasty i układanie elementów jest zintegrowane, a monitorowanie obu procesów jednocześnie zapewnia rezultaty wysokiej jakości.

Wszystkie rodzaje past

Natrysk pasty w nowym systemie jest szybki (do 80 tys. punktów na godzinę), bardzo precyzyjny (51 µm @ 3σ) i nadaje się do układania elementów o rozmiarze 0201. Dotychczas natryskiwanie past lutowniczych wiązało się z ograniczeniami, bo do tej technologii producenci elektroniki zmuszeni byli kupować specjalne i tym samym drogie pasty lutownicze. Nowy system pozwala na stosowanie past typu 4, 5, 6 lub 7. Zawór natryskowy Jet firmy Essemtec może być instalowany w istniejących maszynach, takich jak bardzo szybki dyspenser Scorpion lub automat montażowy Paraquda.

Szybki zwrot inwestycji

Połączenie drukowania natryskowego w jednym urządzeniu z automatem pick & place eliminuje konieczność programowania dwóch różnych maszyn i istotnie zmniejsza koszty inwestycyjne.

Zwrot z inwestycji (ROI) z opcją drukowania natryskowego uzyskuje się przy wykonaniu mniej niż 100 szablonów, a nawet szybciej, kiedy produkty wymagają szablonów o stopniowanej grubości. Czyszczenie zaworu jest proste i szybkie (trwa 5-10 minut), co nie ogranicza wydajności.

Podwójny system dla zwiększenia wydajności i liczby podajników

Oprócz opisanej maszyny firma Essemtec oferuje również Paradoble - jest to system, który składa się z dwóch platform Paraquda 4 połączonych szeregowo. Pozwala to na zwiększenie prędkości układania podzespołów do 16 500 elementów na godzinę zgodnie z normą IPC. Taki system może być wyposażony w dodatkowy transporter między obydwoma urządzeniami. Pozwala to na wykorzystanie przestrzeni pomiędzy nimi na dodanie podajników - w sumie może być zainstalowanych do 400 podajników. Ponadto, koszty produkcji mogą być zmniejszone ze względu na łatwą obsługę oraz szybkie przezbrajanie.

Essemtec Poland
www.essemtec.com

Zobacz również