Scorpion - nowy system dozujący firmy Essemtec

| Technika

Firma Essemtec, znana na rynku głównie z automatów do montażu pick&place, ma w swojej ofercie także wiele innego sprzętu technologicznego wykorzystywanego na liniach montażowych. Jednym z przykładów bardzo udanej i cieszącej się wyjątkowo dużym zainteresowaniem wśród klientów firmy jest system dozujący o nazwie Skorpion.

Scorpion - nowy system dozujący firmy Essemtec

Od czasu premiery urządzenia, która miała miejsce na targach Productronica 2011 w Monachium, firma Essemtec odnotowała rekordowo wysokie zainteresowanie tą maszyną. I słusznie, gdyż ze względu na swój wyjątkowy stosunek ceny do wydajności, nowe urządzenie dozujące jest jednym z najlepszych dyspenserów na świecie.

Skorpion jest przeznaczony dla elastycznej i wydajnej produkcji elektroniki, montażu diod LED oraz wielu innych zastosowań w elektronice. Za dużą wydajność i dokładność nowego dyspensera odpowiada nowoczesna konstrukcja. Scorpion może dozować do 100 000 punktów na godzinę z dokładnością ±25 mikrometrów.

Tak dużą wydajność uzyskano dzięki oparciu konstrukcji maszyny na platformie automatu Paraquda. Jego podstawa wykonana jest z solidnego odlewu, który zapewnia doskonałe tłumienie drgań i tym samym płynne ruchy przy dużych prędkościach. Precyzyjne liniowe systemy pomiarowe gwarantują z kolei najwyższą dokładność dozowania.

Łatwe programowanie oraz intuicyjna obsługa dyspensera Scorpion pozwalają wykorzystywać ją do szerokiego zakresu zadań wiążących się z dozowaniem. Napęd urządzenia umożliwia, zastosowanie do czterech niezależnych głowic dozujących jednocześnie, przy czym w takim układzie dwa zawory działają równolegle.

Każda z głowic dozujących wyposażona jest w niezależne, bardzo precyzyjne napędy C-drive. Pole robocze dozownika Scorpion wynosi 650×500 mm w przypadku wersji pracującej offline oraz 510×470 mm dla wersji in-line (jako element linii produkcyjnej). Obszar ten jest zdecydowanie większy niż w przypadku większości innych systemów dozujących dostępnych na rynku.

Różne zawory dozujące

W Scorpionie można wykorzystać prawie każdy rodzaj zaworu dozującego. Standardowe rozwiązania tego elementu obejmują zawory czasowo-ciśnieniowe, ze śrubą Archimedesa oraz piezoelektryczne. Optymalny rodzaj głowicy dozującej dobierany jest na podstawie analizy potrzeb klienta pod kątem realizowanego zadania.

W celu otrzymania maksymalnej wydajności dozownika, firma Essemtec zaleca stosowanie zaworu Jet, który zapewnia szeroki zakres zastosowań. Zawór ten może być wykorzystywany do wielu trudnych zadań produkcyjnych.

Jego niewątpliwymi zaletami są możliwość dozowania linii ciągłych, poprzez stawianie kropel bardzo blisko siebie oraz płynna zmiana ilości dozowanego środka, co nie jest możliwe w przypadku innych typów głowic dozujących.

Laserowy czujnik pomiaru dystansu igły dozującej

Aby zapewnić stałą odległość igły dozującej od podłoża, Scorpion wyposażony jest w precyzyjny czujnik laserowy, który stale skanuje podłoże przed głowicą. Podczas dozowania, pozycja igły jest automatycznie korygowana zgodnie z danymi z czujnika laserowego. Wbudowana innowacyjna stacja czyszcząca igły i zawory gwarantuje najwyższą jakość pracy urządzenia.

Łatwy dla operatorów, elastyczny dla technologów

Sterowanie Scorpionem odbywa się poprzez graficzny interfejs dozownika. Dzięki temu programowanie oraz obsługa maszyny jest niezwykle prosta i intuicyjna dla operatorów. Dostęp do wszystkich parametrów dozowania daje technologom możliwość dostosowywania procesu do realizowanego zadania.

Programowanie maszyny możliwe jest poprzez tryb uczenia ręcznego, import współrzędnych lub użycie danych pick& place. Te ostatnie są automatycznie konwertowane do programu dozowania z wykorzystaniem zintegrowanej biblioteki elementów.

W trybie programowania ręcznego, nauka działania odbywa się na rzeczywistym zdjęciu płytki PCB. Koordynaty dozowania mogą być w razie konieczności łatwo sprawdzone i poprawione. Po skończonym procesie, zintegrowana kamera przy głowicy dozującej może być wykorzystana do inspekcji optycznej.

Sprawdzony system z potencjałem na przyszłość

Dyspenser Scorpion jest nie tylko szybką i dokładną maszyną, ale też bezpieczną inwestycją. Inżynierowie firmy Essemtec, przy konstrukcji urządzenia, wykorzystali najnowocześniejsze i najprecyzyjniejsze systemy napędowe oraz sterujące dostępne aktualnie na rynku.

Platforma użyta do budowy automatu będzie stale rozwijana i wykorzystywana przy tworzeniu kolejnych urządzeń. Dlatego też dyspenser Scorpion jest nie tylko idealnym rozwiązaniem na teraz, ale również na przyszłość.

Essemtec Poland
www.essemtec.com

Zobacz również