Moduły M2M w ofercie JM Elektronik

| Prezentacje firmowe Artykuły

Gemalto M2M, dawniej Cinterion Wireless Modules. Przez ponad 15 lat oferta produktów marki Cinterion (dawniej Siemens) zwiększyła się z 3 do ponad 40 modułów, które są obecnie wiodącymi rozwiązaniami na rynku. Moduły bezprzewodowe wykorzystują takie technologie transmisji danych jak GPRS, EDGE, UMTS, HSPA+, CDMA oraz LTE. Daje to użytkownikom bardzo szerokie możliwości, a ich rozwiązaniom praktycznie nieograniczoną mobilność.

Moduły M2M w ofercie JM Elektronik

W tekście tym przedstawione zostaną wybrane urządzenia z bardzo szerokiego portfolio producenta. Należy zaznaczyć, iż dokłada on wszelkich starań, aby oferowane przez niego urządzenia miały wymagane certyfikaty i uregulowane kwestie licencyjne, dzięki czemu możliwe jest stosowanie produktów Cinterion bez ograniczeń na całym świecie.

Przykładowy moduł BGS2 oferuje pełne wsparcie głosowe oraz transmisje danych GPRS. BGS2 obsługuje stos TCP/IP, interfejs ADC oraz ma sześć GPIO (specjalne opcje dla PWM, buzzera, diody statusowej, I²C). Dodatkowe interesujące funkcje modułu to wykrywanie zagłuszania (jamming detection), szyfrowanie SSL, detekcja DTMF, pamięć Flash dostępna dla aplikacji oraz diagnostyka anteny. Moduł dostępny jest w obudowie LGA o wymiarach 26,7×18,8×2,7 mm. Dostępna jest także wersja modułu BGS2 ze złączem miniPCIe.

W ramach portfolio Gemalto M2M możliwa jest łatwa migracja 2G/3G. Ścieżkę taką zapewniają moduły BGS2 oraz EHS5 mające taki sam rozkład padów montażowych oraz będące kompatybilne elektrycznie. Moduł EHS5 gwarantuje najwyższej jakości komunikację 3G, co wraz z ultrakompaktową konstrukcją sprawia, że produkt ten idealnie nadaje się do aplikacji M2M, gdzie rozmiar urządzenia, niezawodność i efektywność mają kluczowe znaczenie. EHS5 oparty jest na najnowszym chipsecie HSPA firmy Intel, gwarantuje szybką transmisję danych (DL: 7,2 Mbps, UL: 5,76 Mbps) oraz najniższe zużycie energii w swojej klasie. EHS5 oferuje podobne funkcje jak wymieniony wcześniej BGS2, dodatkowo wyposażony został w intefejs USB 2.0 High Speed oraz możliwość programowania w Javie. Dostępna jest także wersja EHS5 miniPCIe.

Oprócz modułów do montażu powierzchniowego, z wykorzystaniem złączy, w tym miniPCIe, oferowane są także terminale, zbudowane w oparciu o moduły Cinteriona. Bardzo interesujący wydaje się BGS2T, dostępny w dwóch wersjach, w zależności od interfejsu: BGS2T RS232 oraz BGS2T RS485. Jest to terminal 2G, którego niewątpliwą zaletą jest niewielki rozmiar oraz wiele możliwości montażu, w tym na szynie DIN. W ofercie znajduje się także terminal z wbudowaną platformą Java, oznaczony TC65T. Poprzez umieszczenie aplikacji w terminalu oraz wykorzystanie dostępnych wejść/wyjść (interfejsy I²C, SPI, szeregowy, karty SIM, przetwornik ADC, 10×GPIO) urządzenie takie możemy wykorzystać jako niezależny element systemu bez potrzeby sterowania jego pracą z urządzenia nadrzędnego.

Firma Gemalto M2M sukcesywnie poszerza swoje portfolio i prowadzi zaawansowane prace nad nowymi produktami. W najbliższym czasie należy spodziewać się nowych terminali 3G w oparciu o moduł EHS5. Ciekawym kierunkiem jest także sukcesywny rozwój produktów programowalnych wyposażonych w platformę Java.

Mariusz Rudnicki
JM Elektronik sp. z o.o.

www.jm.pl

Zobacz również