10 najważniejszych kryteriów wyboru obudowy
| Prezentacje firmowe ArtykułyJak znaleźć idealnie pasującą obudowę do specyficznego zastosowania i swojej aplikacji? Z pewnością trzeba się skupić na tym, co jest ważne i znać dostępne możliwości rynku w tym zakresie. Poniżej prezentujemy krótki poradnik, który w dziesięciu krokach pomaga przebrnąć przez te zagadnienie.
Standardowa czy na zamówienie?
Większość dużych producentów obudów takich jak Bopla ma w ofertach wiele różnych typów produktów, w różnych wykonaniach i z wielu materiałów. Pozwala to dobrać obudowę standardową do ogromnej części zastosowań tak, że potrzeba posiadania rozwiązania indywidualnego pojawia się stosunkowo rzadko, gdy chodzi o nietypowe wymagania ochronne, wzornictwo, wymiary odbiegające od typowych lub też unikalne wymagania techniczne związane z niszową aplikacją. Niemniej większość producentów oferuje także usługi indywidualizacji obudów standardowych.
Materiał
Wybierając obudowę, trzeba dobrać poprawny materiał spośród wersji metalowych (aluminium, stal) oraz tworzyw sztucznych (poliwęglan, polistyren, ABS). Tworzywa sztuczne są lżejsze i tańsze oraz dają więcej możliwości kreacji, ale mniej odporne na środowisko i narażenia mechaniczne.
Bezpieczeństwo i ochrona
Wiele aplikacji elektronicznych wymaga zapewnienia bezpiecznej pracy w agresywnym środowisku przez lata, konieczne też jest zapewnienie odporności i stabilności mechanicznej. Wymagania takie opisuje m.in. norma EN60259 poprzez cyfrowy system oznaczeń stopnia ochrony IP przed kurzem i wodą, który warto znać i stosować w ofertach i przy przeglądaniu katalogów.
Właściwe wymiary
Obudowa musi pomieścić całość systemu elektronicznego i zapewnić łatwość montażu i serwisu. Układ elektroniczny należy dopasować w tym zakresie do obudowy i warunków montażu, jakie są tam dostępne, a nie odwrotnie.
Akcesoria
Akcesoria pozwalają na różnicowanie wyrobów katalogowych i dopasowanie ich do wymagań aplikacyjnych. Mają one funkcje dekoracyjne, umożliwiają wyprowadzenie kabli, zapewnienie chłodzenia, możliwości manipulacji obudową, użycie elementów kontrolnych. Oferta akcesoriów jest zwykle bardzo bogata i warto wiedzieć, co się w niej kryje.
Modyfikacje i indywidualizacja
Producenci obudów oferują klientom usługi obróbki mechanicznej, takie jak wiercenie otworów, frezowanie, grawerowanie, wykonywanie płyt czołowych, cięcie elementów, spawanie detali i inne podobne operacje. Pozwalają one na dopasowanie do wymagań i uwolnienie klientów od konieczności angażowania się w takie operacje.
Personalizacja
Na obudowach katalogowych producenci mogą nanosić oznaczenia i napiodporsy na polach kontaktowych, obszarach wyświetlacza i nakładać znaki firmowe.
Interfejs użytkownika
Wiele nowoczesnych urządzeń wymaga instalacji wyświetlaczy z opcją dotykową, klawiatury membranowej, gniazd zasilających i komunikacyjnych. Obudowy wymagają też zapewnienia higieniczności, możliwości obsługi w terenie, zastosowania podstawki, osłon i podobnych rozwiązań. Producenci mają zwykle takie produkty w swojej ofercie i warto je wyszukać zamiast na siłę forsować własne pomysły.
Kompatybilność elektromagnetyczna
Obudowy metalowe lepiej sprawdzają się, gdy kompatybilność elektromagnetyczna jest problemem dla konstruktora, ale w przypadku wersji plastikowych producent też ma spore możliwości manewru i poprawy EMC za pomocą nakładanych powłok ochronnych, uszczelek elektromagnetycznych i ekranów.
Łatwość montażu i demontażu
Warto upewnić się, czy wybierana obudowa zapewni łatwość montażu i serwisu urządzenia po to, aby ograniczyć pracochłonność produkcji. Zatrzaskowe uchwyty, modułowa konstrukcja sprzyjają ograniczeniu kosztów.
SE Spezial-Electronic Sp. z o.o.
www.spezial.pl