Przyciski i przełączniki firmy Mec - przegląd nowości

| Prezentacje firmowe Artykuły

O ile przyciski i przełączniki ze sprzętu konsumenckiego szybko znikają, o tyle w sprzęcie telekomunikacyjnym, medycznym, transportowym lub wojskowym ich przyszłość nie jest zagrożona. W obsłudze takich rynków wyspecjalizowała się grupa kilku producentów, oferujących wersje o dużej trwałości mechanicznej i wysokiej jakości. Takie przełączniki wyraźnie wyróżniają się na rynku i często nie stanowią produktu zamkniętego, ale tworzą rozwiązania, które można sobie dopasować, łącząc różne wersje elementów przełączających, klawiszy, kapturków, podświetleń i podobnych akcesoriów. Takie produkty ma w swojej ofercie firma Mec, której nowości przedstawia poniższy artykuł.

Przyciski i przełączniki firmy Mec - przegląd nowości

W zakresie elementów elektromechanicznych na szczególną uwagę zasługuje grupa miniaturowych przycisków duńskiej firmy Mec. Wyróżniają się niezwykłą trwałością oraz mają klasę szczelności IP67, a ich żywotność mechaniczna wynosi aż 10 mln cykli przełączeń. Obecnie firma Mec wprowadziła na rynek przyciski serii 5E i 5G.

To nowa generacja istniejącej do tej pory serii przycisków 3A, 3C, 3E, 3F. Nowa rodzina przełączników charakteryzuje się większą elastycznością wykorzystania, pozwalającą swobodnie dopasować wybrane elementy do potrzeb projektu. W porównaniu z poprzednimi nowa seria ma możliwość wyboru siły nacisku od 2 N do 6,5 N, czyli przełącznika zupełnie cichego, niegenerującego tak charakterystycznego kliku jak w seriach poprzednich.

Na bazie swoich wieloletnich doświadczeń Mec zaprojektował i wprowadził niedawno na rynek przełącznik o zwiększonej funkcjonalności przełączeń, do tej pory standardem były elementy jednopolowe, chwilowe. Dziś możemy kupić przełącznik NC/NO - normalnie zamknięty, normalnie otwarty.

Elproma Elektronika istnieje od 1992 roku, jest producentem i głównym dostawcą urządzeń do bezprzewodowej transmisji danych. Dostarcza zaawansowane rozwiązania zarówno w dziedzinie synchronizacji czasu, w której jest światowym liderem, jak i w branży M2M. Elproma od lat z rosnącym powodzeniem rozwija szereg własnych produktów i systemów, rozszerzając aktywność globalnie. Firma realizuje nie tylko oczekiwania i potrzeby klientów, ale często je wyprzedza, kreując nowe trendy w obszarach będących jej domeną. W zakresie komponentów oferujemy szeroką i ciekawą ofertę zarówno przycisków i przełączników jak również złączy i buzzerów.

Wszystkie przełączniki tego producenta mogą być wyposażone w diody LED zintegrowane w przełącznikach. To co zmieniło się w nowej serii 5E i 5G, to sposób montażu. Obecnie diody LED są zintegrowane z przełącznikiem, bez konieczności tworzenia nowych ścieżek zasilających podświetlenie. Mec daje możliwość wykorzystania zielonej diody o dużej jaskrawości, jest to około 14 razy bardziej intensywnie niż standardowe diody.

Korzystanie z nowych, wysokiej intensywności LED zalecane jest do aplikacji, gdzie występuje oświetlenie światłem dziennym. Szczególną uwagę należy zwrócić również na diody, które mają filtr NVIS i mogą mieć zastosowanie przy aplikacja militarnych, gdzie występuje możliwość oślepiania światłem.

Specjalnie zaprojektowany system doboru klawiszy daje szerokie pole manewru w tworzeniu wyglądu urządzenia. Szeroka gama kolorów a także wysoka różnorodność kształtów dają konstruktorom i projektantom możliwość wykonania niezwykle estetycznego interfejsu użytkownika oraz atrakcyjnej obudowy, co zresztą coraz częściej staje się kluczowe w projekcie. Przy wykorzystaniu elementów firmy MEC jedynym ograniczeniem dla konstruktorów jest wyobraźnia.

Rozszerzając swoją ofertę, Mec po raz pierwszy wprowadził kapturki o większej średnicy, które działają nawet po naciśnięciu na krawędź klawisza. Nowa seria kapturków dostępna jest w dwóch opcjach: okrągłe o średnicy 30 mm i kwadratowe o średnicy 22 mm. Zarówno seria 10R, jak i 10Q mogą występować w wersji podświetlanej z dowolną legendą. Obie serie mają niewielką wysokość 11 mm i świetnie komponują się z panelem przednim, dając tym samym estetyczny wygląd urządzenia.

Kapturki występują w 7 standardowych kolorach z możliwością drukowania legend w pozytywie lub negatywie. Mocną stroną producenta jest również szeroka gama akcesoriów i standardowe typy przełączników, które pasują do każdego rodzaju kapturka. Dzięki temu inżynierowie mogą tworzyć eleganckie i trwałe rozwiązania. Elastyczność producenta daje możliwość dostosowania koloru, rozmiaru i legendy do potrzeb klienta. Dla bardziej wymagających Mec stworzył możliwość zaprojektowania dowolnej legendy na życzenie klienta.

Elproma Elektronika Sp. z o.o.
www.elproma.com.pl

Zobacz również