Inteligentne wyświetlacze graficzne do systemów embedded

| Prezentacje firmowe Artykuły

Australijska firma 4D Systems jest producentem rodziny graficznych wyświetlaczy TFT LCD wyposażonych w zintegrowany kontroler wysokiego poziomu, który pozwala na uproszczenie do minimum procesu tworzenia obrazu. Sterowniki wyświetlaczy pozwalają na radykalne uproszczenie konstrukcji własnego oprogramowania firmware, realizację popularnych funkcji jak np. wyświetlanie wideo oraz umożliwiają budowę własnego systemu w oparciu o zawarty w wyświetlaczu procesor i jego zasoby a także układy peryferyjne. Zapraszany do zapoznania się z opisem kilku najpopularniejszych wyświetlaczy tego typu wybranych z szerokiej oferty dostępnych jednostek wytwarzanych przez 4D Systems.

Inteligentne wyświetlacze graficzne do systemów embedded

Rodzina modułów inteligentnych wyświetlaczy uLCD

Fot. 1.

7-calowy inteligentny wyświetlacz uLCD-70DT firmy 4D Systems wyposażony został w procesor Diablo 16 zapewniający dużą funkcjonalność i możliwość programowania z wykorzystaniem oprogramowania IDE Workshop 4 (fot. 1). Zapewnia to duże możliwości kreowania grafiki w krótkim czasie, jaki trzeba poświęcić na tworzenie kodu. Procesor ten udostępnia aplikacji użytkownika zasoby pamięci Flash (6 banków po 32 KB) i SRAM (32 KB) oraz ma wbudowane porty komunikacyjne, takie jak I²C, SPI, Serial, PWM, Pulse Out i Quadrature Input.

Są też zwykłe linie GPIO oraz 4 linie przetwornika ADC - razem daje to 16 linii, które można łączyć z wewnętrznymi peryferiami (licznikiem, PWM). Moduł wyświetlacza ma wyjście PWM do sterowania głośnikiem (pliki WAV z karty SD), zawiera układ detekcji dotyku, gniazdo karty micro-SD, a dostępne układy peryferyjne to m.in. timery i przetwornik ADC.

Fot. 2.

Moduł jest kompatybilny od strony programowej z poprzednikami bazującymi na procesorze Picasso, dzięki czemu przenoszenie oprogramowania nie jest kłopotliwe. Wyświetlacz 7-calowy ma rozdzielczość 800×480 pikseli i wyświetla 65 K kolorów. Jest zintegrowany z 4-przewodowym panelem rezystancyjnym. Całość ma wymiary 179,9× 100×15,5 mm przy wadze 215 g i zasilana jest pojedynczym napięciem 4-5,5 V. W ramach serii dostępny jest też wyświetlacz 4,3" o rozdzielczości 480×272 pikseli z procesorem Picasso odpowiedzialnym za realizację interfejsu graficznego użytkownika z wykorzystaniem języka 4DGL i bibliotek przygotowanych przez producenta.

Podobnie jak opisany wyżej model ma on gniazdo karty SD, linie GPIO (konfigurowalne jako PWM), piny interfejsów szeregowych oraz timery, wzmacniacz audio i głośnik. Jest dostępny w kilku opcjach: bez panelu dotykowego, z panelem rezystancyjnym i pojemnościowym. Dla użytkownika jest dostępne 14 KB Flash i 14 KB SRAM. Wyświetlacz ma wymiary 105,5×67,0× 14,7 mm, waży 80 g. Pracuje z napięciem 4-5,5 V (fot. 2).

Inteligenty moduł wyświetlacza 3,5" Picadillo-35T

Fot. 3.

Moduł LCD TFT Picadillo-35T z funkcjami HMI, matrycą 3,5" o rozdzielczości 320×480 (HVGA) z wbudowanym rezystancyjnym panelem dotykowym, wyposażony został w 32-bitowy mikrokontroler PIC32MX795F512L firmy Microchip i zapewnia możliwość łatwego mocowania płyt Arduino chipKIT (fot. 3). Jest to idealna propozycja do budowy systemu sterowania z graficznym GUI. Moduł jest kompatybilny z UECIDE, MPIDE i MPLAB X Programming IDE, dzięki czemu Picadillo-35T to wygodne rozwiązanie modułu wyświetlacza LCD TFT bazujące na oprogramowaniu open source.

PIC32MX795F512L to wydajna 32-bitowa jednostka z 512 KB Flash i 128 KB SRAM taktowana zegarem 80 MHz i o mocy obliczeniowej 105 DMIPS. W module znajduje się ponadto port graficzny PMP, który jest używany do podłączenia na płycie wyświetlacza 3,5". Natomiast sam PIC32 znajduje się na płytce chipKIT Max32.

Picadillo-35T został zaprojektowany tak, aby można było go programować go za pomocą UECIDE IDE, który jest oparty na Arduino IDE, jednak z różnymi udoskonaleniami i usprawnieniami. Może być również programowany przy zastosowaniu MPIDE lub nawet Microchip MPLAB X. Korzystając z UECIDE lub MPIDE, moduł wyświetlacza LCD Picadillo-35T można zasadniczo traktować tak, jakby był chipKIT MAX32 i programować za pomocą znanego języka programowania Arduino / chipKIT.

UECIDE może być użyty do programowania płyty Arduino i chipKIT, i jest kompatybilny z wieloma istniejącymi bibliotekami Arduino i chipKIT, umożliwiając łatwą migrację z istniejących platform.

Picadillo-35T ma konwerter firmy FTDI USB to TTL przeznaczony do programowania i zasilania wyświetlacza wraz z dostępem do ICSP za pomocą PICkit3. Zawiera również na płycie gniazdo microSD, wzmacniacz, głośnik i złącza w popularnym układzie chipKIT Uno32.

Wyświetlacz LCD FT800-4DFT843 4,3"

Fot. 4.

Moduł wyświetlacza 4DLCD-FT843 firmy 4D Systems ma zintegrowany dotykowy panel rezystancyjny, wyjście audio z 64-głosowym syntezatorem polifonicznym i wydajną jednostkę wideo FTDI FT800 (fot. 4). Można go bezpośrednio dołączyć do hosta za pomocą interfejsu SPI, zyskując w prosty sposób dużą funkcjonalność. Procesor graficzny FT800 odpowiadający za tworzenie sygnału wideo odciąża host od wykonywania skomplikowanych operacji i daje dostęp do wielu funkcji graficznych. FDTI dostarcza też biblioteki procedur i programy demonstracyjne ułatwiające rozpoczęcie pracy.

Zastosowany wyświetlacz TFT ma przekątna 4,3" przy rozdzielczości 480×272 i 262 K kolorów. Wyposażony jest w 4-przewodowy panel rezystancyjny dotykowy. Do hosta podłącza się go za pomocą typowej taśmy elastycznej, co upraszcza montaż. Jest zasilany napięciem 3,3 V i ma wymiary 105,5×67,2 ×4,2 mm.

Wyświetlacze LCD TFT do Raspberry Pi

Fot. 5.

3,5-calowy LCD TFT 4DPi-35 firmy 4D Systems przeznaczony jest do współpracy z komputerem jednopłytkowym Raspberry PI w wersji A, B oraz B+. Ma on rozdzielczość 480×320 QVGA w 65000 kolorach i zawiera zintegrowany panel rezystancyjny 4-przewodowy.

Wyświetlacz jest zasilany z Raspberry PI i ma w pełni dopasowane porty do komunikacji. Zapewnia wyświetlanie sygnału wideo z szybkością ok. 17 fps. Można uzyskać więcej, jeżeli obraz podlega kompresji (fot. 5).

Wyświetlacze LCD TFT do BeagleBone Black

Fot. 6.

4DCAPE-43T (fot. 5) to jeden z modułowych wyświetlaczy 4,3" HMI z rezystancyjnym panelem dotykowym, dla platformy Beagle Bone Black. Dostępny jest w dwóch wersjach (4DCAPE-43T) z panelem dotykowym oraz bez w konwencjonalnej wersji (4DCAPE-43). Oba moduły mają matrycę 4,3" TFT LCD o rozdzielczości 480×272 i zaimplementowane siedem przycisków.

Platformę Beagle Bone Black podłącza się bezpośrednio do tylnej strony modułu 4DCAPE-43/T, zapewniając tym samym zasilanie i komunikację wyświetlacza. Cztery otwory pozwalają na łatwy i swobodny montaż wyświetlacza do obudowy. Moduł 4DCAPE-43/T jest podstawowym wyświetlaczem dla platformy BBB, stąd nie wymaga on edytora graficznego 4D Workshop IDE (fot. 6).

Matador Industries
www.ematador.pl

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie