Panele pojemnościowe firmy RockTouch

| Prezentacje firmowe Artykuły

Panele pojemnościowe trafiły "pod strzechy". Co ciekawe, droga ta odbyła się w odwrotnej kolejności niż drogi typowych nowinek technicznych, które z reguły najpierw odnajdują swoje miejsce w przemyśle i obronności, a potem się komercjalizują. W przypadku paneli droga była odwrotna. Najpierw spotykaliśmy je w mniejszych telefonach komórkowych, potem w smartfonach, aż dotarły do monitorów i komputerów panelowych, stosowanych nie tylko do rozrywki.

Panele pojemnościowe firmy RockTouch

Coraz częściej spotykamy monitory o przekątnych do ok. 21", w których panel pojemnościowy pracuje całkowicie zadowalająco, choć nie jest to jeszcze regułą. Wciąż spotykamy panele, w których producenci w prosty sposób próbują przenieść doświadczenia z małych paneli pojemnościowych, które dobrze pracują w aplikacjach "smarfonowo-tabletowych", do monitorów o przekątnych powyżej 12", a osiągane rezultaty przyprawiają końcowych użytkowników o ból głowy.

Wychodząc naprzeciw tym problemom tajwańska firma RockTouch wprowadziła na rynek całą rodzinę paneli dotykowych pojemnościowych, opartą na pewnych spójnych, dobrze przemyślanych i wspólnych dla wszystkich paneli założeniach ułatwiających projektantom monitorów pracę. Panele te, przy zachowaniu podstawowych reguł integracji z obudową i wyświetlaczem, działają pewnie i przechodzą wszystkie niezbędne badania dotyczące emisji i odporności na zakłócenia, jakim poddawane są monitory i komputery.

Cała rodzina paneli składa się z 11 paneli. Najmniejszy to 7", następnie 10,1" W, 10,4", 12,1", 12,1" W, 15", 15,6" W, 17", 18,5" W, 19" i 21,5" W. (W w symbolu oznacza proporcje ekranu 19:6, natomiast bez "W" 4:3).

Charakterystyka

RockTouch przyjął, że panele dotykowe muszą mieć interfejs komunikacyjny położony centralnie, z wyprowadzeniami zorganizowanymi w taki sposób, aby niezależnie od typu tego interfejsu podstawowe sygnały i zasilanie były położone w tym samym miejscu. Drobnostka? Być może, ale jaka wygoda dla integratora! Dostępne są wersje z interfejsem USB, I²C i UART. Identyczne mechanicznie złącze pozwala zastosować jedną wspólną przejściówkę pomiędzy panelem dotykowym, a komputerem i dedykowane kable w zależności od interfejsu (kabel USB, UART, I²C). Wszystkie panele występują w wersji o grubości 3 mm oraz w wersji wzmocnionej, wandaloodpornej 6 mm.

Wersje 3 mm są w stanie jednocześnie odczytywać 4 niezależne dotknięte punkty, natomiast panele o grubości 6 mm dekodują tylko 2 punkty.

Wszystkie panele jako elementy standardowe dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych. Ramka wokół obszaru obserwacji może być czarna lub biała. Rogi panelu są zaokrąglone, a krawędzie wygładzone. Powierzchnia ramki nie zawiera żadnych znaków, typu logo, obwódek, piktogramów, miejsca na obiektyw kamery. Takie dodatkowe cechy charakterystyczne można zamówić jako element panelu wykonywanego na zamówienie.

JM Elektronik - jako autoryzowany dystrybutor produktów firmy RockTouch - pomoże klientom zintegrować panel dotykowy wraz z wybranym przez klienta wyświetlaczem, a gdy zajdzie potrzeba wykonamy panel o innych wymiarach z logiem producenta, opisami, naklejonymi foliami poprawiającymi własności powierzchni, czy filtrami EMC, pomożemy także przygotować stosowną dokumentację dla producenta.

JM Elektronik
www.jm.pl