Jak chronić dane i wydłużyć czas działania aplikacji mobilnych na zasilaniu bateryjnym?

| Prezentacje firmowe Artykuły

Nowe mikrokontrolery Microchip PIC24F "GB2" zabezpieczają dostęp do danych i zmniejszają pobór mocy. Wbudowane funkcje bezpieczeństwa, technologia eXtreme Low Power (XLP) i duże możliwości komunikacji sprawiają, że rodzina tych 16-bitowych układów umożliwia bezpieczne przesyłanie i przechowywanie danych w aplikacjach typu Internet Przedmiotów (IoT) oraz w urządzeniach zasilanych bateryjnie. Pozwala na to zaimplementowany sprzętowy mechanizm kryptograficzny, który obsługuje algorytmy szyfrowania AES, DES i 3DES. Dzięki temu można zmniejszyć też złożoność oprogramowania, ograniczyć pobór mocy i zwiększyć szybkość przetwarzania danych.

Jak chronić dane i wydłużyć czas działania aplikacji mobilnych na zasilaniu bateryjnym?

Mikrokontrolery te, zoptymalizowane pod kątem zastosowań bezpieczeństwa, mają także wbudowany generator liczb losowych, który dostarcza kluczy potrzebnych do szyfrowania i deszyfrowania danych oraz do przeprowadzania autentykacji. Ponadto zawierają one pamięć jednorazowego zapisu przeznaczoną do przechowywania klucza szyfrującego, co zabezpiecza go przed nadpisaniem.

Technologia eXtreme Low Power (XLP) sprawia, że rodzina mikrokontrolerów PIC24F "GB2" cechuje się poborem prądu na poziomie 180 µA/MHz w trakcie pracy i 18 nA w trybie uśpienia. Znacząco wydłuża ona czas działania urządzenia na zasilaniu bateryjnym w aplikacjach przenośnych i w bezprzewodowych systemach czujnikowych.

Wbudowane interfejsy komunikacyjne obejmują m.in. USB pracujące zarówno w trybie Host, jak i Device oraz UART obsługujący standard ISO7816, pomocny w aplikacjach korzystających z kart chipowych. Łatwo też zrealizować komunikację bezprzewodową dzięki zgodności mikrokontrolerów PIC24F "GB2" z układami Microchipa obsługującymi standardy Wi-Fi, ZigBee, Bluetooth i Bluetooth Low Energy.

Narzędzia deweloperskie

Dostępny jest szereg narzędzi deweloperskich, obsługujących komunikację przez interfejsy szeregowe lub bezprzewodowe:

  • z użyciem USB (Device/Host): PIC24FJ128GB204 Plug In Module (MA240037);
  • bez użycia USB: PIC24FJ128GA204 Plug In Module (MA240036);
  • płytka deweloperska Explorer 16 (DM240002);
  • z użyciem USB (Device/Host): USB PICtail Plus Daughter Board (AC164131);
  • bezprzewodowe z użyciem Wi-Fi: PICtail Development Board (RN-171-PICtail);
  • bezprzewodowe z użyciem Bluetooth: Bluetooth LE PICtail/PICtail Plus (RN-4020-PICtail).

Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.microchip.com/get/eupic24f-gb2.

źródło: Microchip

Zobacz również