Mikrokontrolery + narzędzia + wsparcie = projekty

| Prezentacje firmowe Mikrokontrolery i IoT

Mikrokontroler jest dzisiaj kluczowym elementem wszystkich aplikacji cyfrowych, a jego dobór nie jest ani prosty, ani oczywisty, bo poza samym układem liczy się dostępność i jakość narzędzi projektowych, oprogramowania, a także wsparcie techniczne udzielane przez dystrybutora, które pozwala ograniczyć ryzyko projektowe i efektywnie wykorzystywać czas bez skupiania się na rzeczach dawno już przez innych spenetrowanych. Ponieważ w praktyce najłatwiej jest kupić chipy, bo ma je wiele firm i wystarczy złożyć zamówienie, wybór mikrokontrolera warto zacząć od końca, a więc od przyjrzenia się temu, co dany dostawca oferuje w zakresie wsparcia technicznego, jakie udostępnia narzędzia, a na koniec, jakie ma w ofercie komponenty.

Mikrokontrolery + narzędzia + wsparcie = projekty

Mikrokontrolery

W ofercie firmy Masters znaleźć można kompletne portfolio 32-bitowych mikrokontrolerów opartych na rdzeniu ARM Cortex-M firmy ST Microelectronics. Łączą w sobie wysoką wydajność, możliwość pracy w czasie rzeczywistym, wsparcie dla cyfrowego przetwarzania sygnałów oraz niskiego poboru mocy, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej integracji i funkcjonalności. W ramach rodziny znaleźć można jednostki takie jak:

  • STM32F0 - z rdzeniem Cortex-M0, łączący w sobie wysoką wydajność przy jednocześnie niskiej cenie konkurencyjnej do mikrokontrolerów 8-bitowych,
  • STM32F1 - o większej wydajności z rdzeniem Cortex-M3 przeznaczona do szerokiej gamy aplikacji w sektorze konsumenckim i przemysłowym oraz STM32F2 - z innowacyjnym akceleratorem dostępu do pamięci oraz dużą pamięcią Flash i SRAM. Są też liczne peryferie jak Ethernet, USB 2.0 HS OTG, interfejs kamery CCD, moduł szyfrujący i interfejs zewnętrznej pamięci.
  • STM32F3 i STM32F4 - mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M4 wraz z jednostką zmiennoprzecinkową FPU i wsparciem DSP.
  • STM32F7 - oparte na rdzeniu Cortex-M7, z pamięcią podręczą cache L1, akceleratorem graficznym Chrome-ART czy możliwością wykonania kodu bez żadnych opóźnień, zarówno z wewnętrznej pamięci Flash, jak i z pamięci zewnętrznych. W nowych jednostkach jest m.in. 2 MB pamięci Flash i kodek JPEG.

Na koniec warto dostrzec dwie rodziny układów zorientowane na aplikacje o niskim poborze mocy: STM32L0 i STM32L4, które łączą dużą wydajność z bardzo niskim poborem mocy i mają zaimplementowane oszczędne peryferie analogowe.

Centrum kompetencyjne

Silną stroną Masters jest techniczny know-how udzielany naszym klientom. Inżynierowie Masters realizują pełny proces projektowania produktu: od koncepcji, poprzez projekty techniczne, prototypy, testy, partie próbne aż do wytworzenia wyrobu gotowego. Wsparcie dla klientów ułatwia sieć biur handlowych rozlokowanych po całej Polsce (Warszawa, Katowice, Radom, Rzeszów), które razem z centralą firmy w Straszynie koło Gdańska tworzą efektywną sieć, zapewniającą szybką reakcję i możliwość kontaktu osobistego bez konieczności długiego podróżowania.

Narzędzia projektowe

Poza licznymi zestawami projektowymi przygotowanymi przez ST Microelectronics firma Masters oferuje konstruktorom serię takich narzędzi opracowanych i wyprodukowanych we własnym zakresie. Przykładem mogą być trzy następujące opracowania:

  • Płytka "BLE Power Management" - przeznaczona jest do testów stabilizatorów scalonych, do zasilania m.in. modułów komunikacji bezprzewodowej, aplikacji mobilnych i urządzeń zasilanych z baterii. Płytka zawiera gniazdo micro USB, pozwalające na podłączenie zasilacza wtyczkowego. Na płytce jest też 3-woltowa bateria litowa CR2032 i źródła te mogą być używane wymiennie.
  • Płytka "demo LCD TFT 4,3" - przeznaczona do współpracy z zestawem ewaluacyjnym NUCLEO-F429ZI-144. Pozwala ona na instalację różnych wyświetlaczy LCD TFT 4,3" bez panelu dotykowego, z panelem rezystancyjnym i pojemnościowym. Zawiera też pamięć SDRAM, przetwornicę do zasilania podświetlenia, układ do obsługi 4-przewodowego rezystancyjnego panelu dotykowego z serii S-Touch firmy ST z komunikacją I²C, dwie diody LED oraz dwa przyciski.
  • "BLE Design kit" to zestaw elementów i zestawów ewaluacyjnych, skompletowanych z myślą o budowaniu aplikacji wykorzystujących technologię BLE.

Oprogramowanie

Poza zestawami sprzętowymi wsparcie techniczne firmy Masters obejmuje również oprogramowanie. TouchGFX firmy Draupner Graphic pozwala na uzyskanie wysokiej jakości grafiki na taniej platformie sprzętowej STM32. Wykorzystuje ono możliwości zawartego w MCU akceleratora Chrom-ART do superwydajnego renderowania grafiki oraz obsługuje kontroler wyświetlacza LCD-TFT i ekran dotykowy do realizacji interfejsu użytkownika o unikalnym smartfonowym wyglądzie i sposobie korzystania.

Platforma TouchGFX uwalnia też projektanta aplikacji od wysiłku związanego z koniecznością zapewnienia czułego i responsywnego interfejsu dotykowego. TouchGFX jest dopracowany pod tym względem, dzięki czemu na sprzęcie o ograniczonej wydajności GUI działa szybko i nie "zastanawia się" przez dłuższą chwilę, zanim zareaguje na polecenie ani też nie wymaga kilkukrotnego pukania palcem w ekran.

Centrum szkoleniowe

Centrum Szkoleniowe Masters to warsztaty i seminaria pomagające rozszerzyć wiedzę i kompetencje inżynierskie w zakresie projektowania urządzeń elektronicznych i poznawania nowych technologii pojawiających się na rynku. Jest przeznaczone dla szefów działów konstrukcyjnych, konstruktorów oraz osób odpowiedzialnych za rozwój produktów w firmach o profilu produkcyjno-integratorskim i usługowym.

Centrum Szkoleniowe Masters daje takim osobom możliwość uczestniczenia w cyklicznie organizowanych kursach i warsztatach prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów, którzy gwarantują wysoką jakość przekazywanych treści, wiedzę i umiejętności edukacyjne.

W ciągu roku organizowanych jest kilkadziesiąt sesji o różnej tematyce. Sesje szkoleniowe odbywają się w różnych miastach w całej Polsce, dając potencjalnym uczestnikom możliwość uczestnictwa w zajęciach bez konieczności długotrwałego odrywania się od pracy.

Masters Sp. z o.o.
www.masters.com.pl

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie