35 lat specjalizacji w obwodach dwustronnych i jednostronnych - solidnie zapracowane zaufanie

| Prezentacje firmowe Artykuły

Zarówno technologia, jak i zaufanie przychodzi wraz z wieloletnim doświadczeniem. Obecność firmy WM Eltar na rynku to nie tylko czas rozwoju i systematycznego doskonalenia technologii, ale także nauka, jak być preferowanym dostawcą. WM Eltar jest jednym z pionierów w produkcji obwodów drukowanych w Polsce. Obchodzone w tym roku 35-lecie od momentu wyprodukowania pierwszej płytki firma zawdzięcza historii rozwoju zainspirowanej podążaniem za potrzebami klientów.

35 lat specjalizacji w obwodach dwustronnych i jednostronnych - solidnie zapracowane zaufanie

Zakład Obwodów Drukowanych Eltar został założony przez Walentego Mietłę jako kilkuosobowa działalność rzemieślnicza zajmująca się produkcją obwodów drukowanych. Jasne ukierunkowanie produkcji, konsekwencja, determinacja i pasja - zarówno założyciela, jak i załogi - przyczyniła się do systematycznego rozwoju zdolności produkcyjnych i technologii.

Zmiana sytuacji geopolitycznej poskutkowała dalszym przyśpieszeniem rozwoju rynku i przedsiębiorstwa. Tylko w ostatnich dziesięciu latach firma dokonała kolejnych milowych kroków. Już w 2001 roku uruchomione zostało elektryczne testowanie płytek. W 2004 roku pojawił się certyfikat bezpieczeństwa pod względem niepalności UL klasy 94V0 zgodnie z normą amerykańską, rozszerzony później o normę kanadyjską.

W trosce o środowisko w 2005 roku produkcja przeszła na proces cynowania HAL metodą bezołowiową. Zbudowana w 2007 roku nowa hala produkcyjna o powierzchni 1000 m² umożliwiła znaczną rozbudowę parku maszynowego i osiągnięcie mocy produkcyjnych na poziomie 2000 m² miesięcznie. Na początku 2015 przedsiębiorstwo WM Eltar rozpoczęło nowy etap rozwoju, przekształcając się z jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego.

Jakość to podstawowy warunek w produkcji PCB

Ostatnie lata to wręcz "galopujący postęp" w dziedzinie elektroniki, m.in. miniaturyzacja, skutkująca koniecznością ciągłego wdrażania zmian w technologii produkcji obwodów drukowanych. Jesteśmy przekonani, że przewagę buduje się przez specjalizację, bogaty park maszynowy, wieloletnie doświadczenie i know-how zespołu skoncentrowaliśmy na produkcji dwustronnych i jednostronnych obwodów na laminatach szklano-epoksydowych oraz o podłożu aluminiowym (wykorzystywanym głównie w branży oświetleniowej). Te ostatnie wymagały wdrożenia nowej generacji narzędzi i adaptacji technologii, aby osiągnąć wysoką precyzję obróbki mechanicznej.

Kluczowa dla nas jest stabilna jakość produktów dostarczanych naszym klientom, niezależnie, czy zamówienie dotyczy kilku, czy kilkuset formatek, jednostronnych obwodów, czy też gęsto upakowanych ścieżek na dwóch warstwach. Naszym zadaniem jest dostarczanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów w niezmiennej, wysokiej jakości w całej partii produkcyjnej i ta powtarzalność jest właśnie oznaką jakości w produkcji PCB.

Ciągłe doskonalenie technologii produkcji i kontrola procesów umożliwiła nam osiągnięcie w ostatnim kwartale współczynnika reklamacji na poziomie 0,11%. Tak wysoką stabilność procesu osiągnęliśmy, koncentrując nasze wysiłki na redukcji poziomu wyrobów niezgodnych, systematycznej kontroli prawie 30 parametrów poszczególnych procesów chemicznych czy stosowaniu materiałów jedynie najlepszych światowych producentów.

Dbamy o wysoki poziom ochrony środowiska, dlatego wszystkie produkty opuszczające nasze przedsiębiorstwo są zgodne z dyrektywą RoHS oraz z rozporządzeniem REACH. Oczywiście, także nie bez znaczenia jest nasza wyspecjalizowana kadra z długoletnim stażem i bardzo niskim współczynnikiem rotacji.

Wielu naszych współpracowników zdobyło doświadczenie dzięki setkom różnych przypadków i rozwiązywanym problemom. Niezależnie od wieloletniego stażu wiedza wymaga ciągłego doskonalenia, dlatego w ostatnim roku przeszkoliliśmy prawie 30 naszych pracowników z kryteriów oceny płyt drukowanych zgodnie z normą IPC-A-600H.

Oczywiście finalnym testem naszej jakości jest stuprocentowa kontrola elektryczna połączeń na płytkach. Igła testera pracuje z prędkością 3,5 tys. punktów na minutę, a w planach mamy kolejny tester palcowy nowej generacji z szybkością pracy 5 tys. punktów testowych na minutę.

Rozwój technologii

Priorytetem rozwoju są rosnące oczekiwania naszych klientów związane z miniaturyzacją obwodów drukowanych: otwory mają średnice poniżej 0,3 mm, odległości między ścieżkami poniżej 0,15 mm. Dlatego jesteśmy w trakcie realizacji kilku inwestycji w park maszynowy, które pozwolą unowocześnić linię produkcyjną i dostosować ją do rosnących wymagań.

Planujemy m.in. zakup naświetlarki fotopolimeru z komputerowym bazowaniem opartym na kamerach CCD. Urządzenie pozwoli osiągnąć dokładność bazowania 10 µm. Równocześnie źródło promieniowania UV ze specjalnym systemem rozpraszania światła umożliwi optymalny rodzaj rozłożenia światła dla fotoresistu. Dzięki temu możliwe będzie naświetlenie ścieżek bez zniekształceń o szerokości i odległościach między nimi 0,1 mm. Za tym krokiem podążać będą kolejne inwestycje.

Dostarczamy naszym klientom komfort

Naszymi klientami są głównie polscy producenci elektroniki, m.in. automatyki przemysłowej, urządzeń dla telekomunikacji, energetyki przemysłowej, urządzeń sterowniczych, liderzy w produkcji oświetlenia, w tym technologii LED (ze względu na naszą specjalizację w obwodach na podłożu aluminium), a także kluczowi dostawcy elektroniki kontraktowej, eksportujący swoje wyroby do Europy Zachodniej i Skandynawii.

Koncentracja zamówień realizowanych dla polskich producentów wynika z faktu, że wielu naszych klientów współpracuje z nami prawie od początku istnienia, a kolejni dołączyli dzięki rekomendacji wcześniejszych.

Doceniamy współpracę zarówno z kilkuosobowymi podmiotami, jak i dużymi korporacjami, a dla każdego odbiorcy dopracowujemy odpowiedni model współpracy. Doceniamy klientów, którzy stawiają przed nami wyzwania. To one inspirują nas do podnoszenia poprzeczki i są motorem do wdrażania nowych technologii.

WM Eltar - z zaufaniem w przyszłość

Poza utrzymywaniem i kontrolą jakości na każdym etapie produkcji - ogromną wagę przywiązujemy do rozwoju metod i systemów zarządzania produkcją. Poprawiliśmy ergonomię stanowisk pracy dzięki wdrożeniu zasady "5S", wdrażamy system ISO:9001, a dzięki zmianom w technologii - redukujemy czasy przezbrojeń.

Rozwijamy planowanie produkcji wraz z rozbudową informatycznych systemów zarządzania produkcją, które pomagają wspierać naszych menedżerów w podejmowaniu decyzji. Wprowadzamy elementy analizy ryzyka produkcyjnego, doskonalimy funkcjonujące procesy produkcyjne, wdrażamy KPI w podstawowych obszarach zarządzania produkcją i utrzymania ruchu, aby optymalizować koszty operacyjne, redukując marnotrawstwo oraz obniżając liczbę wyrobów niezgodnych. W efekcie tych działań zauważamy dalszą optymalizację czasu produkcji, co pozwoli szybciej reagować na potrzeby klientów.

Mimo kilkudziesięciu lat specjalizacji trudno nam oprzeć się wrażeniu, że codziennie uczymy się czegoś nowego.

WM Eltar Sp. z o.o. sp.k.
www.eltar.pl