EMC dla złożonych systemów

| Prezentacje firmowe Artykuły

Spełnienie wymagań kompatybilności elektromagnetycznej dla pojedynczego urządzenia jest zadaniem, z którym jego konstruktor z reguły może poradzić sobie sam, korzystając z aparatury pomiarowej dostępnej w laboratoriach EMC. Co jednak zrobić, jeśli wyrób ma gabaryty i masę uniemożliwiające wprowadzenie go do laboratorium, a do tego składa się z wielu podsystemów i urządzeń, za które odpowiadają niezależni producenci i dostawcy? Jak zapewnić EMC takiego systemu?

EMC dla złożonych systemów

Zalecaną ścieżką postępowania w takich przypadkach jest przeniesienie wymagań EMC systemu na wszystkie elementy jego wyposażenia oraz uzyskanie potwierdzenia kompatybilności dla każdego urządzenia i podsystemu z osobna. Zagadnienie wydaje się dość oczywiste, jednak należy pamiętać, że połączenie w jeden system urządzeń spełniających osobno wymagania EMC, wcale nie musi oznaczać spełniania tych wymagań przez system jako całość. Do tego często zdarza się, że urządzenia od zewnętrznych dostawców projektowane są dla innych norm niż przyjęte dla całego systemu. Po bliższej analizie okazuje się, że szczegółowe wymagania dla tych norm mogą być zupełnie różne.

Zazwyczaj konieczne jest więc podjęcie dalszych działań, w celu integracji urządzeń składowych z punktu widzenia spełnienia projektowych wymagań EMC całego systemu. I dotyczy to zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego środowiska EMC dla systemu. Oczywiście, aby zweryfikować skuteczność tych działań nadal potrzebne jest wykonanie oceny systemu jako całości, niezależnie od tego czy zmieści się on w laboratorium, czy też nie. Ocena taka powinna obejmować nie tylko badania zgodności z normami, lecz również weryfikację sprawności funkcjonalnej.

Laboratorium Radiotechniki

Takie badania od lat wykonuje Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej firmy Radiotechnika Marketing Sp. z o.o. Znajdująca się w laboratorium duża komora bezodbiciowa wykorzystywana jest do badań pojedynczych urządzeń oraz mniejszych systemów, a także udostępniana jest do badań konstruktorskich/inżynierskich.

Drugi komplet aparatury umożliwia realizację badań poza laboratorium (in situ), co pozwala na ocenę właściwości EMC dla obiektów stacjonarnych lub wyrobów, których nie można zbadać w komorze z powodu dużych gabarytów, masy czy też złożoności. Takie badania Radiotechnika prowadzi na halach montażowych u producentów, w miejscu docelowej instalacji urządzeń, w otwartym terenie, lub w specjalnie dobranych lokalizacjach. Dotyczą one m.in. pojazdów wojskowych i cywilnych, skomplikowanych maszyn, a także całych instalacji przemysłowych.

Oferta Radiotechniki nie ogranicza się jedynie do badań. Jak już wspomniano, dla zapewnienia kompatybilności złożonego systemu konieczne jest podjęcie dodatkowych działań, związanych z integracją urządzeń pod kątem EMC całości wyrobu. Konstruktorzy Radiotechniki opracowują i wykonują projekty takich zmian w instalacji, które pozwalają na zapewnienie EMC dla złożonego systemu lub platformy.

Taki projekt może uwzględniać zwiększenie poziomu kompatybilności elektromagnetycznej np. poprzez zastosowanie dodatkowej separacji, ekranowanie i uziemianie, filtrację, czy poprawę właściwości EMC samych urządzeń na podstawie uzyskanych wyników badań. Dla gotowych wyrobów Radiotechnika może dostarczać produkowane przez siebie dedykowane filtry EMI oraz inne komponenty EMC, których jest dystrybutorem.

Laboratorium Radiotechniki jest przygotowane do prowadzenia badań urządzeń o przeznaczeniu wojskowym i cywilnym, Do badań wojskowych wykorzystywane jest specjalne stanowisko pomiarowe oraz zestaw anten zgodnych z wymaganiami NO-06-A500 i MILSTD 461, w tym najnowszej edycji G. Badania dla urządzeń przemysłowych wykonywane są w komorze bezodbiciowej przy odległości pomiarowej 3 m oraz na otwartych poligonach pomiarowych przy odległościach 3 i 10 m.

Dodatkowo w laboratorium znajdują się stanowiska do badań odporności urządzeń i materiałów na czynniki środowiskowe, takie jak podwyższona i obniżona temperatura, zwiększona wilgotność oraz wibracje i udary mechaniczne. Dostępne na miejscu wyposażenie pozwala realizować kompleksową ocenę właściwości urządzeń przeznaczonych do pracy w wymagających warunkach środowiska naturalnego i elektromagnetycznego.

Marcin Hamberg
Radiotechnika Marketing Sp. z o.o.

www.radiotechnika.com.pl

Zobacz również