Kabelkom - rzetelne usługi i sprawdzony sprzęt

| Prezentacje firmowe Artykuły

Początki działalności firmy Kabelkom w roku 1992 r. były związane z pionierskim okresem rozwoju sieci TV kablowej w Polsce. Brakowało wtedy podzespołów i urządzeń dobrej jakości wykorzystywanych do budowy pierwszych sieci TVK. Firma rozpoczęła sprzedaż kabli koncentrycznych, złączy, zasilaczy oraz kompletnych stacji czołowych do takich zastosowań, zapewniała też wsparcie i doradztwo techniczne. Operatorzy sieci TV kablowej szybko zorientowali się, że aby zapewnić wysoką jakość świadczonych usług, potrzebne są również specjalistyczne mierniki umożliwiające kontrolę stanu sieci oraz pomiary parametrów przesyłanych sygnałów.

Kabelkom - rzetelne usługi i sprawdzony sprzęt

Kabelkom dostrzegł to zapotrzebowanie i zaczął sprzedawać wysokiej jakości mierniki wytwarzane przez amerykańską firmę Wavetek. Obecnie Kabelkom jest dystrybutorem nowoczesnych urządzeń pomiarowych oraz urządzeń do budowy sieci TV kablowej, produkowanych przez renomowane firmy, takie jak Viavi (dawne JDSU/Acterna/WWG/Wavetek), Promax Electronica, Wellav, Enensys, Volicon, Copper Mountain Technologies oraz Deviser.

Bogata oferta obejmuje sprzęt przeznaczony do stacji czołowych (m.in. odbiorniki i dekodery sygnałów satelitarnych, multipleksery i remultipleksery), sprzęt abonencki (modemy kablowe) oraz pomiarowy (m.in. systemy monitoringu kanału zwrotnego PathTrak, mierniki DSAM i OneStop do kontroli sygnałów TV i DOCSIS, reflektometry optyczne, mierniki mocy optycznej, źródła sygnałów optycznych, mierniki dla instalatorów anten TV naziemnej oraz satelitarnej, wektorowe analizatory sieci w zakresie mikrofalowym, refl ektometry do pomiarów anten i torów antenowych).

Odbiorcami sprzętu są sieci TV kablowej (UPC Polska, Multimedia Polska, Toya, Inea i wielu mniejszych operatorów), uczelnie wyższe, Sejm RP czy UKE. Oprócz sprzedaży sprzętu firma prowadzi od wielu lat autoryzowany serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzeń produkowanych przez Viavi i Promax. Osobną i znaczącą częścią działalności jest współpraca z operatorami Discovery Europe i A+E Networks Europe (dystrybucja dekoderów/kart płatnych programów TV i wsparcie techniczne dla operatorów sieci TVK w całej Polsce).

Dział badawczo-pomiarowy

Bardzo ważną częścią firmy jest rozbudowany dział badawczo-rozwojowy, kierowany przez Wojciecha Salę. Główny nurt badań stanowi opracowywanie sprzętu pomiarowego i oprogramowania do pomiaru wycieków (energii elektromagnetycznej) z sieci TV kablowych. Temat ten stał się ponownie bardzo istotny w 2015 roku, gdy rozpoczęto w Polsce proces uruchomienia systemu telefonii komórkowej LTE 800.

Sygnały LTE 800 mogą wprowadzać silne, szkodliwe zakłócenia do sieci kablowych. Co więcej, nieszczelne sieci kablowe mogą zakłócać działanie terminali i stacji bazowych systemu LTE 800. Dział badawczo-rozwojowy już kilkanaście lat temu opracował nowatorski system do wykrywania wycieków ALMS, oparty na miernikach CLI firmy Wavetek.

Zestaw ten był bardzo popularny w całej Europie i kupiło go wielu czołowych operatorów TV kablowej w Polsce, Czechach, Szwajcarii, Irlandii, Holandii, Austrii, Francji, Portugalii, Norwegii, Rumunii, Słowenii i Słowacji. Ponieważ miernik CLI stał się w międzyczasie konstrukcją nieco przestarzałą, Kabelkom postanowił w 2009 r. opracować nowy miernik do pomiaru wycieków.

Uwieńczeniem tej pracy jest AMS 2010, mający unikatowe i oryginalne rozwiązania techniczne, chronione przyznanymi już patentami w USA (patent US 8,856,850 B2) i Polsce (patent RP P.219681) lub oczekujące na przyznanie patentu w Europie. Zestaw do pomiaru wycieków, w skład którego wchodzi miernik AMS 2010 (opracowano kilka wersji różniących się zakresem częstotliwości pracy) i znacznik sygnału AM2, był wielokrotnie z sukcesem wystawiany na targach IBC w Amsterdamie oraz Angacom w Kolonii (podobnie jak wcześniejszy zestaw ALMS), a także prezentowany podczas seminariów firmowych, w krajowej i zagranicznej prasie branżowej oraz w czasie licznych demonstracji u klientów w kraju i za granicą.

Miernik AMS 2010 jest sprzedawany w całej Europie, dzięki czemu można powiedzieć, że Kabelkom jest nie tylko dystrybutorem, ale również producentem wysokiej klasy sprzętu pomiarowego. Dział badawczo-rozwojowy firmy może pochwalić się eksperymentalnymi projektami technicznymi, wymagającymi dużej wiedzy i doświadczenia praktycznego (m.in. jedna z pierwszych w Polsce testowa sieć nadawcza DVB-H czy integracja systemów pomiarowych dla potrzeb DVB-T/H) oraz opracowaniami technicznymi z zakresu radiokomunikacji i kompatybilności elektromagnetycznej, m.in. dla BBC, Discovery czy UPC.

Laboratorium badawcze EMC

Istotną częścią firmy jest również akredytowane Laboratorium Badawcze (nr akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji AB 1149), działające w obszarze kompatybilności elektromagnetycznej. W czasie pracy nad sprzętem pomiarowym do wykrywania wycieków okazało się, że istnieje zapotrzebowanie na pomiary natężenia pola elektrycznego wytwarzanego przez nieszczelne sieci TVK.

Takie pomiary są także wykonywane dla operatorów systemów radiokomunikacyjnych, np. nadawców UKF-FM i TV, WiMAX, operatorów systemów trankingowych (np. Tetra, P.25, Nexedge) czy telefonii komórkowej. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie było formalne wydzielenie w 2007 r. w strukturze firmy Laboratorium Badawczego Kabelkom.

Wdrożyło ono system zarządzania w oparciu o normę PN-EN ISO/IEC 17025 i w 2009 r. uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, stanowiącą obiektywne potwierdzenie wysokiej jakości usług oraz kompetencji pracowników. Zakres akredytacji (dostępny na stronie www.pca.gov.pl) jest unikalny w skali Europy i obejmuje pomiary wycieków z sieci TV kablowej (PN-EN 80083-8) oraz pomiary propagacyjne (mobilne i stacjonarne) natężenia pola elektrycznego do 6 GHz (ITU-R P.378, P.1708 i P.1875).

Laboratorium wykonało do tej pory wiele pomiarów, które służyły np. potwierdzeniu zasięgów uzyskiwanych przez nadajniki, optymalizacji sieci nadawczej, kontroli widma elektromagnetycznego, poszukiwaniu źródeł zakłóceń, uszczelnieniu sieci TVK czy opracowaniu lepszych modeli propagacyjnych. Zadowolonymi klientami laboratorium firmy są takie firmy jak Motorola, Instytut Łączności o. Wrocław, TP EmiTel, Polski Operator Telewizyjny, Grupa Radiowa Agory, Grupa Radiowa Time, Grupa RMF, UPC, Multimedia Polska, Sferanet, Autostrada Wielkopolska, Tele-Com czy Elektrit.

Kabelkom organizuje ponadto liczne szkolenia i kursy oraz prowadzi doradztwo w zakresie TV kablowej, miernictwa radiotechnicznego, radiokomunikacji, techniki antenowej oraz kompatybilności elektromagnetycznej. Firma jest zawsze gotowa podjąć wyzwania techniczne, które wymagają łączenia wiedzy teoretycznej, praktyki i doświadczenia z wielu dziedzin.

Kabelkom współpracuje z uczelniami wyższymi i instytutami naukowymi, dzięki czemu posiada bardzo dobrze wykwalifikowanych pracowników. Dewizą firmy, wyznawaną przez jej dyrektora, Bogusława Szota, jest uczciwość w interesach oraz troska o dobro klienta, co doceniają współpracujące już od kilkudziesięciu lat firmy.

Kabelkom
www.kabelkom.pl

Zobacz również