Zasilacze do zadań specjalnych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wiedza i wieloletnie doświadczenie w konstrukcji zasilaczy impulsowych oraz nowoczesne technologie stosowane przy ich produkcji sprawiają, że firma MERAWEX pozyskuje kolejnych klientów zainteresowanych opracowaniem i dostarczaniem specjalizowanych zasilaczy do systemów zasilania gwarantowanego.

Zasilacze do zadań specjalnych

Fot. 1. Rodzina zasilaczy Cameleon

Przykładem jest ceniona na rynku seria zasilaczy Cameleon. Jednostki te dostępne są w wielu wersjach napięciowych i zakresach mocy od 125 do 600 W. Dostępne wykonania obejmują podstawowe typy jednowyjściowe, buforowe i przeznaczone do współpracy równoległej o napięciach wyjściowych od 12 do 220 VDC. Na bazie tych modeli powstały różne rozwiązania mechaniczne: zasilacze modułowe, szafkowe i w wersji kaset do montażu w stojakach rack. (fot. 1)

Obecnie zasilacze z rodziny Cameleon stosowane są między innymi w telekomunikacji, energetyce, kolejnictwie, automatyce przemysłowej i w systemach zabezpieczeń. Nowymi modelami w tej grupie są zasilacze buforowe specjalne, w których zaimplementowano pomiar rezystancji obwodu akumulatora.

Fot. 2. Zasilacz buforowy Cameleon ZM-AZC z komunikacją RS485

Takiej metody kontroli stanu akumulatora wymaga aktualna wersja normy EN 54-4, która jest powszechnie obowiązująca w systemach zasilania urządzeń sterowania i automatyki pożarowej.

MERAWEX oferuje kilka wersji zasilaczy realizujących pomiar rezystancji obwodu bateryjnego, a wersje o napięciu wyjściowym 24 V mają certyfikat Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej (CNBOP). Wersje z komunikacją cyfrową poprzez RS485 umożliwiają dodatkowo zdalną kontrolę nad parametrami zasilacza.

Te specjalne wersje zasilaczy Cameleon znalazły wielu odbiorców, którzy wykorzystują je jako moduł zasilający urządzenia sygnalizujące i sterujące systemami w automatyce budynkowej. (fot. 2)

Przykładem specjalizowanego zasilacza skonstruowanego i wyprodukowanego dla dużego kontrahenta z Europy Zachodniej jest jednostka przeznaczona do zastosowania w centralach sterowania automatyką pożarową. Ze względu na złożoność i poziom skomplikowania elementów wykonawczych w centrali musi on dostarczyć kilka niezależnych napięć zapewniając przy tym ciągły nadzór nad współpracującymi dwoma akumulatorami 12 V.

Fot. 3. Zasilacz wielowyjściowy z komunikacją CAN

W celu podniesienia niezawodności wyposażony on został w wentylator z regulowaną prędkością obrotową, załączany w przypadku wzrostu temperatury wewnątrz urządzenia. Jednym z wymogów klienta było zastosowanie w zasilaczu układu kontroli doziemienia pozwalającego na rozpoznanie błędów w czasie instalacji lub w czasie pracy systemu.

Szczególną cechą wyróżniającą ten model jest ponadto zaimplementowana w zasilaczu komunikacja po magistrali CAN z protokołem zaleconym przez zamawiającego. Zasilacz jest w pełni konfigurowalny w systemie oraz umożliwia zdalny nadzór nad parametrami i stanem jego pracy (fot. 3).

Modyfikowane zasilacze Mean Well

Fot. 4. Specjalizowany zasilacz buforowy dla telekomunikacji

MERAWEX uzupełnia swoją ofertę zasilaczami produkowanymi przez Mean Well. Firma jest w stanie dokonać w tych zasilaczach wielu zmian i rozszerzeń dopasowując funkcje zasilacza do gotowych już wyrobów. Dla wszystkich wprowadzonych modyfikacji firma MERAWEX jest w stanie przeprowadzić podstawowe badania i testy funkcjonalne oraz dostarczyć kontrahentowi dokumenty potwierdzające poprawność wykonanych zmian.

Taki model konstrukcji zastosowano przy opracowaniu zasilacza buforowego przeznaczonego do zastosowania w urządzeniach łączności dla dużego kontrahenta europejskiego (fot. 4). Typowy zasilacz firmy Mean Well został wykorzystany jako moduł mocy, a całe sterowanie i obsługa dołączonych akumulatorów, wejścia zasilającego oraz wyjść stałonapięciowych i sygnalizacji stanu pracy zostały zrealizowane na osobnej płytce. Sterownik mikroprocesorowy nadzoruje parametry pracy i ładowania akumulatora, regulując również samym zasilaczem Mean Well.

Fot. 5. Akumulatory MXB

Zasilacz wykonany jest jako kaseta 2U do montażu w szafie rack 19" i stanowi gwarantowane źródło napięcia stałego 48 V. W swojej obudowie zawiera cztery akumulatory 7,2 Ah marki MXB, która należy do firmy MERAWEX. W ramach rodziny akumulatorów MXB oferowane są serie akumulatorów o żywotności projektowanej od 5 do 12 lat.

W ofercie znajdują się również akumulatory specjalne typu front terminal czy mające niemiecki certyfikat VdS. Należy zwrócić uwagę, że stosując akumulatory MXB we własnych rozwiązaniach, MERAWEX zaświadcza o ich wysokiej jakości (fot. 5).

Zapraszamy do kontaktu wszystkie firmy, które zainteresowane są współpracą z partnerem będącym w stanie zaoferować kompleksowe rozwiązania w zakresie zasilania gwarantowanego. Zapraszamy do współpracy!

MERAWEX Sp. z o.o.
www.merawex.com.pl

Zobacz również