LED - technologia nowych możliwości

| Prezentacje firmowe Optoelektronika

Technologia LED znana jest od dawna, jednak postęp, jaki dokonał się w ostatnich latach, zdecydowanie zwiększył możliwości tego oświetlenia, a co za tym idzie zainteresowanie rynku. Wcześniejsze źródła światła, a więc żarówki lub świetlówki, były duże i niezbyt efektywne energetycznie. Zawsze zawierały wielkie klosze i odbłyśniki. Pojęcie płaskiej lampy było tożsame z plafonem pod sufitem i mało kto podejrzewał, że można chcieć więcej.

LED - technologia nowych możliwości

Rozwój technologii diod emitujących światło widzialne to lata 90. ubiegłego wieku. Z każdą kolejną generacją rosła wydajność świetlna i sprawność. Szybko okazało się, że diody są w użyciu dużo tańsze niż świetlówki czy żarówki halogenowe. Dodatkowo są coraz mniejsze i stają się całkowicie płaskie. Otwiera się zupełnie nowa era oświetlenia zarówno dekoracyjnego, jak i praktycznego.

Patrząc na rynek oświetlania LED, można zaobserwować dwie główne kategorie produktów. Pierwsza to masowe produkty, najczęściej importowane z Dalekiego Wschodu, które można wybierać tylko spośród dostępnych wersji. Drugi to oświetlenie projektowane pod indywidualne oczekiwania klientów. Jedynym rozwiązaniem, zapewniającym dowolność formy, jest oświetlenie na bazie LED.

Spełnić wszystkie oczekiwania

Bardzo często spotyka się producentów, których klienci mają specjalne oczekiwania. Milar jako dostawca materiałów stosowanych przy montażu elektroniki ma również szerokie portfolio produktów stosowanych w oświetleniu ledowym, w tym kilka szczególnych pozycji rozwiązujących w prosty sposób niełatwe problemy.

Najczęstszym zagrożeniem dla elektroniki w użytku zewnętrznym jest wilgoć. Niemal wszystkie firmy związane z montażem powierzchniowym znają temat lakierów konformalnych. Jest to skuteczne zabezpieczenie elektroniki przed kondensacją pary wodnej i w większości przypadków rozwiązuje problem w obrębie sterowników.

Jeżeli np. szukamy rozwiązań do oświetlenia zewnętrznego, musimy uwzględnić bardzo duże różnice temperatur, co za tym idzie zmiany wymiarów wynikające z rozszerzalności cieplnej. Wymagającym klientom Milar proponuje lakiery silikonowe, które w zakresie pracy oświetlenia zewnętrznego -40...+80°C nie będą pękać ani zrywać komponentów z płytki. Ta szczególna cecha materiału działa niczym budowlana dylatacja znana z mostów czy torów kolejowych.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są transparentne, silikonowe zalewy do bezpośredniej aplikacji na diody. Zalewanie to kolejny stopień zabezpieczenia. Pozwala na całkowite zanurzenie komponentów będących pod napięciem - takich jak zasilacze czy sterowniki - bez ryzyka spięcia bądź późniejszej korozji. Zalewa oferowana przez Milar została zaprojektowana pod szczególne wymagania związane z oświetleniem.

Kluczową cechą jest wysoka przenikalność światła oraz uniknięcie typowego żółknięcia bądź matowienia znanego z innych materiałów. Zapewnia proste w aplikacji, skuteczne i długotrwałe zabezpieczenie przed praktycznie każdymi warunkami, z jakimi oświetlenie może się spotkać w naszej strefie klimatycznej. Eliminuje konieczność stosowania skomplikowanych kloszy, gdyż zaciąganie wilgoci przestaje być problemem.

Odpowiednie materiały są kolejnym krokiem w uzyskiwaniu ogromnej swobody w projektowaniu oświetlenia i to również w zastosowaniach outdoorowych. Idąc dalej, można pod zalewę zastosować specjalne lakiery odbijające bądź rozpuścić dodatek rozpraszający i uzyskać niemal ciągłą linię świecącą zamiast widocznych pojedynczych punktów.

Jak widać, ograniczenia, które jeszcze niedawno sprowadzały oświetlenie do bycia źródłem "lumenów i kandeli", mogą aktualnie dowolnie kształtować wystrój, architekturę, jak również przestrzeń pracy bądź przestrzeń produkcyjną. Użytkownik może oczekiwać od swojego dostawcy realizacji coraz odważniejszych zadań.

Specjaliści firmy Milar z przyjemnością dobiorą i dostarczą chemię, która zabezpieczy takie projekty.

Maciej Wieteska
Milar Sp. z o.o.

www.milar.pl

Zobacz również