Zasilanie do oświetlenia ledowego

| Prezentacje firmowe Optoelektronika

Nieodłącznym elementem każdej aplikacji opartej na diodach LED jest zasilacz impulsowy. Czy to skomplikowana latarnia uliczna, prosta w budowie elastyczna taśma LED, reklama świetlna np. w postaci liter przestrzennych (nazwy sklepów, logotypy marek) czy lampa w hali magazynowej - w każdym z tych źródeł światła jest zasilacz.

Zasilanie do oświetlenia ledowego

Niezależnie jednak od aplikacji zawsze powinno stosować się zasilacze spełniające stosowne normy. To jedno z podstawowych kryteriów doboru zasilacza między innymi z powodu szeroko rozumianego bezpieczeństwa ludzi czy obiektów. W zależności od kształtu oraz zastosowania wybranego źródła LED musi on cechować się odmiennymi parametrami. Do zwykłej taśmy LED wystarczy zasilacz np. serii GPV marki Global Leader Power.

Jest to popularny zasilacz w obudowie z tworzywa o klasie szczelności IP67. Stosowany także z powodzeniem w reklamie (zewnętrznej i wewnętrznej) budowanej w oparciu o moduły LED. Prócz stabilnego napięcia stałego na wyjściu zapewnia zgodność z szerokim wachlarzem norm i wymogów stawianych zasilaczom do oświetlenia LED, w tym z regulacjami odnośnie do bezpieczeństwa LVD wg EN 61347-2-13 oraz kompatybilności elektromagnetycznej EMC wg EN 55015.

Do nieco innych zastosowań (ale nadal LED-owych) nadają się podłużne zasilacze serii FTPC-S marki POS Power. Ich unikalny kształt pozwala montować je w wąskich, ograniczonych przestrzeniach takich jak profi le lub korytka instalacyjne. Prócz zgodności z opisanymi wyżej normami, seria FTPC-S oferuje złącza śrubowe w miejsce przewodów - do podłączenia zasilacza do zasilania 230 VAC oraz do odbiorów nie potrzeba dodatkowych elementów montażowych jak np. kostka łączeniowa. Wyposażono je w zabezpieczenia, z których warto wymienić to pozwalające na bezpieczną pracę bezpośrednio na meblach lub innych powierzchniach palnych.

Jeszcze inny kształt zasilacza do LED wymuszają oprawy oświetleniowe typu high bay. Ich charakterystyczny okrągły kształt a także kwestia wzornictwa (zasilacz nie może np. wystawać poza obrys oprawy, nie może decydować o jej wyglądzie zewnętrznym) sprawiają, że źródło zasilania musi idealnie wkomponować się w całą oprawę. Naprzeciw temu wyzwaniu wychodzą zasilacze serii GLTP marki Global Leader Power.

Warto także wspomnieć, że są to jednostki ze stabilizacją prądu wyjściowego (constant current), a więc idealnie dopasowane do zasilania lampy LED bez dodatkowych układów stabilizujących. Ponadto ich obudowy zapewniają szczelność na poziomie IP65, a metal użyty do ich wykonania oraz uformowanie ich na kształt radiatora zapewniają znakomite odprowadzenie ciepła, co wraz z wysoką sprawnością i możliwością pracy z napięciem wejściowym do 305 VAC przyczyniają się do bardzo niskiej awaryjności, co dla trudno dostępnych opraw ma pierwszorzędne znaczenie.

Dodatkowo zasilacze serii GLTP mogą być wyposażone w funkcję ściemniania Dimming 2 in 1 (0...10 V + PWM). Bardzo ważną cechą tych zasilaczy jest możliwość precyzyjnej regulacji prądu wyjściowego oraz funkcja ograniczenia mocy w przypadku osiągniecia zbyt wysokiej temperatury, co zabezpiecza nie tylko sam zasilacz przed uszkodzeniem, ale również źródło światła LED, a co więcej - taka funkcjonalność wydłuża żywotność lampy LED.

Skoro już o regulacji jasności mowa - możliwość zmiany wydajności prądowej zasilacza do LED w szerokim zakresie (najlepiej od 0 do IN) staje się coraz powszechniejsza, coraz bardziej oczekiwana przez odbiorców. Dlaczego? Bowiem pozwala na znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej oraz wolniejsze zużycie (wypalanie się) lamp LED.

Nieprzypadkowo zauważono bowiem, że stałe wysokie natężenie światła w różnych godzinach w ciągu doby jest niepotrzebne. Istnieje wiele miejsc i sytuacji, kiedy źródła światła mogą (lub wręcz powinny) świecić mocniej lub słabiej, np. zewnętrzna reklama świetlna w postaci tablicy LED-owej ustawionej przy drodze - pożądane jest, by w godzinach nocnych świeciła słabiej niż za dnia.

Możliwość ściemniania (czyli redukcji prądu na wyjściu zasilacza) zapewnia dziś coraz więcej zasilaczy. Przykładowymi są:

  • seria MCHQ-B marki POS Power w metalowej obudowie z IP67, mocy od 40 do 600 W i z funkcją Dimming 3 w 1 (1...10 V, PWM, rezystancja/potencjometr).
  • seria FTPC-D tej samej marki w plastikowej obudowie z IP30 i z zaciskami śrubowymi umożliwiającymi podłączenie zasilania oraz odbiorów bez użycia dodatkowych złączy/kostek. Regulacja jasności jest tutaj typu AC/Phase/Triac - czyli regulacja prądu wyjściowego następuje poprzez "wycinanie" fragmentów sinusoidy napięcia wejściowego. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla użytkownika końcowego, bo wymagające tylko zewnętrznego ściemniacza triakowego, bez jakichkolwiek zmian w istniejącej instalacji.
  • seria GLCP marki Global Leader Power to zasilacze prądowe z funkcją programowania wartości prądu wyjściowego w metalowej obudowie z IP67. Mają one II klasę izolacji i pracują ze stabilizacją prądu wyjściowego (constant current). Regulacja jasności jest tutaj realizowana jako Dimming 3 w 1 lub przez interfejs DALI. DALI pozwala regulować oprawy świetlne grupami lub nawet pojedynczo (za pomocą sterownika/kontrolera DALI), wykorzystując do tego przewód 2-żyłowy.

Powyżej przedstawiono jedynie kilka przykładów z bardzo szerokiej oferty produktowej. Należy zwrócić uwagę, że podaż zasilaczy na rynku jest bardzo duża. W danym zakresie mocy można spotkać wiele produktów, które na pierwszy rzut oka nie różnią się zbyt w zakresie podstawowych parametrów (wymiary, moc). Jednak bardzo często produkty te istotnie różnią się poziomem jakości.

Należy rozważyć, czy korzyść przy zakupie tańszego produktu uzasadnia podwyższony poziom ryzyka uszkodzenia w krótkim czasie eksploatacji. Najczęściej wiąże się to z dojazdem w miejsce, gdzie nastąpiło uszkodzenie oraz często wynajęciem specjalistycznego sprzętu (montaż/demontaż na wysokości) w celu wymiany uszkodzonego zasilacza. Stąd też warto wybierać produkty, które są powtarzalne, dla których dostawca oferuje wsparcie techniczne, serwis oraz magazyn na lokalnym rynku.

MPL Power Elektro
www.mplpower.pl