Szybkozłącza do układów chłodzenia cieczą układów elektronicznych
| Prezentacje firmowe ElektromechanikaSystemy chłodzenia komponentów elektronicznych cieczą stają się coraz bardziej popularne. Gdyż stanowi trwały i wydajny sposób odprowadzenia dużych ilości ciepła w aplikacjach dużej mocy i o wysokim stopniu upakowania, a także złożonych systemach IT i sprzęcie medycznym. Jest to jednocześnie optymalny sposób chłodzenia w przypadku konieczności pogodzenia wielu wymagań związanych z koniecznością ograniczenia hałasu, zdolności do pracy w wysokich temperaturach otoczenia, małej ilości zajmowanego miejsca wraz z niezawodnym działaniem i minimalną wymaganą obsługą serwisową.
Chłodzenie cieczą to rozwiązanie wysokiej klasy, dostosowane do każdego rodzaju urządzeń elektronicznych. Standardowa aplikacja składa się z bloku wodnego odbierającego ciepło od chłodzonych elementów, wymiennika ciepła, pompy, węży łączących elementy i złączy za pomocą, których instalacja jest spajana w całość. Zastosowanie szybkozłączy pozwalają na szybkie łączenie i rozłączanie elementów, bez wycieków, zapowietrzenia instalacji, pozwalając na wygodny serwis, kontrolę działania instalacji oraz modernizację z zapewnieniem pełnej ochrony środowiska.
Chłodzenie aplikacji elektronicznych cieczą bezsprzecznie wymaga niezawodnych i pewnych połączeń dla cieczy co jest kluczem do długiej niezawodnej pracy i bezpieczeństwa systemu.
Grupa Stäubli, w omawianym obszarze jest specjalistą rynkowym w dziedzinie łączenia układów cieczy i dostarcza wysokiej jakości szybkozłącza, precyzyjnie dostosowane do specyficznych wymagań każdej aplikacji. Produkty Stäubli mogą być stosowane w układach, w których płynie np. woda, glikol, olej czy też ciecze dielektryczne. Szybkozłącza występują w różnorodnych rozmiarach, średnica przepływu od 3 do 25 mm co pozwala na stosowanie ich w niewielkich systemach, jak i w dużych instalacjach.
Zakres temperatur pracy i ciśnienia też jest bardzo szeroki. Stosując w szybkozłączach zawory o płaskich powierzchniach styku zapewniono nieskazitelną czystość oraz zapobieżono zapowietrzaniu się układu podczas operacji podłączania czy rozłączania. Mają zoptymalizowany system zamka szybkozłącza np. bagnetowy, pierścieniowy itd. jest to szczególnie istotne w instalacjach narażonych na wibracje.
Specjalną grupę produktów stanowią rozwiązania przeznaczone do systemów wymiennych kaset. Złącza CGO/CGD mogą zostać zabudowane np. w płycie bloku wodnego, druga część złącza natomiast jest instalowana w szafi e. Wyjmując lub wkładając płytę do szafy rackowej następuje automatyczna operacja podłączenia. Szybkozłącza są wyposażone w system niwelujący brak współosiowości pomiędzy gniazdem a wtykiem, sięgający do 1 mm podczas operacji podłączenia.
Wysoka wydajność i niezawodność szybkozłączy Stäubli w układach chłodzenia cieczą:
|
Dostępne złącza
Asortyment szybkozłączy do chłodzenia cieczą firmy Stäubli obejmuje 5 rodzin, różniących się materiałem wykonania, typem zaworu czy też konstrukcją zamka. W ramach każdej rodziny dostępne jest kilkadziesiąt wersji o różnych średnicach przepływu. Można też dostosować materiał, z którego wykonane są uszczelki szybkozłączy.
- CGO - aluminiowe złącza z systemem pozycjonowania (±0,5 mm), średnica przepływu w zakresie 3-12 mm
- CGD - aluminiowe złącza z systemem pozycjonowania (±1 mm), średnica przepływu w zakresie 3-12 mm
- SPH - aluminiowe złącza z zamkiem bagnetowym, średnica przepływu w zakresie 3-16 mm
- SPT - aluminiowe złącza z zamkiem pierścieniowym, średnica przepływu w zakresie 5-25 mm
- RME - stalowe złącza z zamkiem pierścieniowym, średnica przepływu w zakresie 9-25 mm
Stäubli Łódź Sp. z o.o.
www.staubli.pl