Dwunapięciowy konwerter DC-DC do zastosowań specjalnych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Gaia Converter, francuski producent przetwornic DC-DC do pracy w najtrudniejszych warunkach środowiskowych i wymagających aplikacjach, rozszerzyła rodzinę konwerterów MGDD-40 o nową wersję MGDD-40-N-CE z dwoma izolowanymi od siebie napięciami wyjściowymi 5 i 12 V. Głównym obszarem zastosowań są rozproszone systemy zasilające.

Dwunapięciowy konwerter DC-DC do zastosowań specjalnych

Rys. 1. Schemat blokowy konwertera MGDD-40-N-CE

Konwerter pozwala na zasilanie napięciem zmieniającym się w bardzo szerokim zakresie, od 9 do 60 VDC (nominalnie 28 V), ale zasilanie jeszcze wyższym napięciem, do 80 VDC w czasie 100 ms nie powoduje uszkodzenia. Producent potwierdza, że MGDD-40 jest zgodny z wymaganiami norm lotniczych i wojskowych (DO-160 i MIL-STD-704) w zakresie odporności na przepięcia i stany nieustalone bez konieczności instalowania dodatkowych obwodów ochronnych.

Ta właściwość pozwala na wykorzystanie w sprzęcie lotniczym i wojskowym. Ponieważ napięcia wyjściowe są wzajemnie izolowane, mogą być łączone w dowolny sposób, np. szeregowo dla uzyskania napięcia o większej wartości. Moc wyjściowa wynosi 40 W, niemniej pojedyncze wyjście można obciążyć mocą do 34 W. Nominalna obciążalność to 5 V 4 A i 12 V 1,65 A. Metalowa obudowa konwertera ma wymiary 1,25×1,65×0,3" (31,75×41,91×7,6 mm).

Przetwornice z rodziny MGDD-40 charakteryzują się wysoką sprawnością sięgającą 86% w całym zakresie obciążeń i napięć. Moc pobierana bez obciążenia też jest niewielka - 0,5 W, a moc standby jeszcze mniejsza - 0,35 W. Mają wbudowane liczne obwody pomocnicze zapewniające wysokie walory aplikacyjne, jak miękki start, zabezpieczenie przed zwarciem. Izolacja galwaniczna między uzwojeniami wytrzymuje 1500 VDC. Wyjściowe napięcie może zostać dokładnie dostrojone do żądanej wartości w zakresie -20...+10%. Do kompletu funkcji należy zapisać możliwość zdalnego włączania i wyłączania.

Atutem konwertera jest wbudowany filtr przeciwzakłóceniowy LC, co upraszcza konstrukcję systemu zasilającego i oszczędza koszty. Panowanie nad zakłóceniami i sprzężeniami ułatwia możliwość zewnętrznej synchronizacji taktowania - częstotliwość nominalna 330 kHz może być zmieniana w zakresie 270-360 kHz. Pętla sprzężenia zwrotnego nie zawiera optoizolatora, producent wykorzystuje w tym miejscu sprzężenie magnetyczne, które jest bardziej niezawodne i działa szybciej. Dzięki temu przetwornica szybciej reaguje na zmiany obciążenia na wyjściu i w mniejszym stopniu jest podatna na wzbudzenia.

Bogata funkcjonalność

Zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem wejściowym i zbyt wysoką wartością, ale w odróżnieniu od większości innych rozwiązań dostępnych na rynku w omawianym rozwiązaniu istnieje możliwość regulacji progów za pomocą potencjału odpowiedniej końcówki. Podobnie na zewnątrz wyprowadzono sygnał z wyjścia wewnętrznego filtru LC, co pozwala w uzasadnionym przypadku skorzystać z innego, zewnętrznego rozwiązania.

Obudowa jest zalana materiałem termoprzewodzącym, co ułatwia rozpraszanie ciepła i jednocześnie ogranicza wpływ środowiska na działanie przetwornicy. Zakres temperatur pracy jest bardzo szeroki jak przystało na konwerter przeznaczony do zastosowań specjalnych, od -40ºC. Maksymalna temperatura pracy zależy od warunków oraz sposobu montażu i sięga +105ºC.

Eltronika
www.eltronika.pl

Zobacz również