Zasilacze TXL do wymagających aplikacji

| Prezentacje firmowe Zasilanie

Zasilacze TXL firmy Traco Power to seria przeznaczona do pracy w wymagających aplikacjach o mocy od 15 do 1000 W. Umieszczone są one w metalowej obudowie o małej wysokości i sprawdzają się w montażu w obudowach, szafach instalacyjnych, maszynach i urządzeniach.

Zasilacze TXL do wymagających aplikacji

Zasilacze z serii TXL pozwalają zasilać skomplikowane instalacje, ponieważ poszczególne napięcia wyjściowe są izolowane galwanicznie od siebie. Asortyment obejmuje zarówno zasilacze o jednym napięciu wyjściowym, wersje dwuwyjściowe (w tym wersje z wyjściem symetrycznym), jak i trzywyjściowe. Do podłączenia przewodów wykorzystują złącze z zaciskiem śrubowym.

Szeroki asortyment

Urządzenia pozwalają na zasilanie napięciem 85-264 VAC (tzw. uniwersalne wejście), a na wyjściu dostarczają napięcie stałe o wartości od 3,3 do 48 V (do 100 W) oraz 24 i 48 V (wersje 150-1000 W). Wersje dwuwyjściowe produkowane są w trzech wartościach mocy znamionowej: 35, 60 i 100 W i różnych kombinacjach napięć wyjściowych 5, 12, 15 i 24 V, natomiast wersje trzywyjściowe to zasilacze 60-watowe oraz 100-watowe.

Obudowa o małej wysokości

Wielkość obudowy zależy od mocy wyjściowej, ale za każdym razem jest to prostopadłościenna konstrukcja ze złączami wyprowadzonymi na krótszej ściance. Najmniejsze 15-watowe zasilacze dostępne są w małych obudowach 62×51×28 mm, a te największe - 1000-watowe - w obudowach 295×127×40 mm. Jak widać, profil konstrukcyjny (wysokość) za każdym razem jest bardzo niski (28-40 mm).

Funkcjonalność serii TXL

Wszystkie zasilacze do mocy 150 W mają konstrukcję chłodzoną pasywnie, zaś pozostałe (230 W i więcej) mają wbudowane wentylatory. Uniwersalna konstrukcja pozwala na regulację napięcia wyjściowego w granicach ±10%, a wbudowane zabezpieczenia: nadprądowe, nadnapięciowe, zwarciowe, zapewniają wysoką odporność na uszkodzenia. Zakres temperatur pracy zasilaczy TXL wynosi od -20 do +70°C, co umożliwia działanie w warunkach przemysłowych.

Warto dodać, że mimo zastosowania pasywnego chłodzenia, w większości modeli z tej rodziny obniżenie (derating) mocy wyjściowej wynosi jedynie 2-2,5% dla temperatur powyżej 45°C. Izolacja zasilacza wytrzymuje 3000 VAC (we-wy) i 500 VAC między wyjściami dla jednostek dwu- i trzywyjściowych. Zaciski wyjściowe dla jednostek o większej mocy są zdublowane, co ułatwia podłączenie zasilacza do instalacji.

Zdalne sterowanie i praca równoległa

Charakterystycznym elementem zasilaczy TXL jest 8-pinowe złącze, na które wyprowadzono sygnały kontrolne, takie jak sygnał gotowości power good, pomocnicze napięcie 12 V/0,1 A do zasilania obwodów wymagających napięcia standby. Użyteczną funkcją jest też wejście zdalnego sterowania, które pozwala na włączanie i wyłączanie za pomocą dołączonego do wyjścia przełącznika lub poprzez podanie sygnału napięciowego.

Zasilacze TXL mają też wyprowadzone linie kontrolne pozwalające na połączenie dwóch lub trzech jednostek równolegle. W takiej konfiguracji wyjścia zasilaczy łączone są równolegle, a dodatkowe połączenie trzema przewodami obwodów kontrolnych zapewnia równy podział prądu pomiędzy poszczególne jednostki.

Zgodność z normami

Zasilacze firmy Traco Power są zgodne z wieloma światowymi wymaganiami w zakresie bezpieczeństwa użytkowania (UL 60950-1, IEC/EN 60950-1) oraz spełniają normy kompatybilności elektromagnetycznej: EN 61000-6-3 i EN 61000-6-1. Duży wybór zasilaczy TXL można znaleźć w ofercie firmy Transfer Multisort Elektronik (www.tme.pl), która jest oficjalnym dystrybutorem Traco Power.

TME
www.tme.eu

Zobacz również