Przegląd nowości zasilaczy w asortymencie Delta Electronics

| Prezentacje firmowe Zasilanie

Delta Electronics to światowy lider w produkcji wszelkiego rodzaju zasilaczy impulsowych dla najbardziej poważanych marek na rynku przemysłowym, medycznym czy konsumenckim. Jednocześnie, korzystając ze swoich zasobów, wiedzy i doświadczenia, oferuje standardowe urządzenia pod własną marką, dzięki czemu każdy ma dostęp do najwyższej jakości urządzeń w konkurencyjnej cenie. Stała obustronna współpraca z dystrybutorami pozwala na ciągły rozwój i poszerzanie oferty o dopasowane do wymagań rynku urządzenia. Kilku z najważniejszych nowości przyjrzymy się poniżej.

Przegląd nowości zasilaczy w asortymencie Delta Electronics

Dla przemysłu

Zasilacze z serii SYNC to ultrakompaktowe jednostki zaprojektowane do zastosowań przemysłowych, w których niezawodne urządzenia muszą się zmieścić w bardzo małej przestrzeni. Są to najmniejsze konwertery o danej mocy na rynku. Cała rodzina (dostępne są modele 30, 50 oraz 100 W w różnych wersjach napięciowych 5, 12 i 24 V) charakteryzuje się uniwersalnym zakresem napięcia wejściowego AC, może pracować pod pełnym obciążeniem w temperaturze otoczenia do 55ºC, ma możliwość regulacji wartości napięcia wyjściowego, a modele 50 i 100 W mają dodatkowo przekaźnikową sygnalizację stanu pracy.

Druga seria o nazwie LYTE to urządzenia skonstruowane ogólnie z myślą o przemysłowych aplikacjach, w których oprócz zapewnienia podstawowych cech potrzebnych w tego typu zastosowaniach, jak niezawodność, sygnalizacja stanu pracy, kompaktowe rozmiary, ważną cechą jest niski koszt zasilacza.

Wszystkie te jednostki mogą pracować w temperaturach od -20 do +70ºC, mają zabezpieczenie nadprądowe, które pozwala na zastosowanie zarówno z obciążeniami pojemnościowymi, jak i indukcyjnymi oraz mają PCB pokryte warstwą ochronną zabezpieczającą komponenty przed kurzem, zanieczyszczeniami chemicznymi czy kondensacją pary wodnej. Dostępny typoszereg to 120, 240 i 480 W.

Seria CLIQ M to zasilacze o największej gęstości mocy w całym portfolio standardowych zasilaczy impulsowych firmy Delta Electronics. W jednostkach tych po raz pierwszy zastosowano funkcję Advanced Power Boost (APB). APB działa w celu zabezpieczenia ciągłości pracy systemu wielopołączeniowego w momencie wykrycia wysokiego udaru prądowego na jednym z odbiorów.

Cały typoszereg zasilany jest z uniwersalnego zakresu napięcia wejściowego, dostępne są moce 80, 120, 240, 480 W oraz najnowszy w rodzinie model 960-watowy, którego dodatkowe cechy to możliwość zdalnego wyłączenia za pomocą zewnętrznego przełącznika lub sygnału napięciowego jak również zdalna regulacja wartości napięcia wyjściowego. Zabezpieczony mikrokontroler wewnątrz urządzenia zbiera i przechowuje parametry pracy zasilacza, których analiza może pozwolić na wykrywanie problemów i ich naprawę. PCB wszystkich modeli jest zabezpieczone warstwą ochronną jak w serii LYTE.

Cała seria CLIQ M spełnia wymagania norm morskich (kategoria środowiskowa: C, EMC 2), IEC/EN61558-2-16 (bezpieczeństwo zasilaczy), IEC/EN 61010-1 (elektryczna aparatura kontrolna, pomiarowa) czy UL 508 (przemysłowe urządzenia kontrolne), jak również standardowe wymagania prądu harmonicznych EN 61000-3-2 Class A, RoHS.

Zasilacze modułowe

W ofercie Delta Electronics znajdują się również zasilacze modułowe, tzw. Enclosed lub Panel Mount, jak właśnie nazywa je ten producent. W tej dziedzinie również pojawiło się kilka ciekawych nowości.

Seria PMU to dwa modele zasilaczy buforowych (do systemów 12 oraz 24 V). Pomimo że na rynku jest bardzo dużo takich produktów i rynek mógłby się wydawać nasycony, okazuje się, że i tu jest miejsce na świeże spojrzenie i poprawki w utartych schematach. Co wyróżnia te zasilacze na tle konkurencji?

Kompaktowe wymiary, wbudowana w standardzie sygnalizacja zasilania, stanu pracy czy niskiego poziomu baterii, to wydawać by się mogło, rzeczy oczywiste w tego typu urządzeniu, ale dotychczas tak jednak nie było. Dodajmy do tego "normalny" prąd ładowania akumulatorów (1,5 A) i okazuje się, że mamy nowe rozdanie w tym segmencie, a dzięki dodatkowo bardzo konkurencyjnej cenie urządzenia zyskują coraz większą popularność na rynku.

Seria IMA to z kolei zasilacze dużej mocy cechujące się bardzo wysoką sprawnością (do 94%) i bardzo kompaktowymi wymiarami - model 1000 W ma wymiary 209,5×127×40 mm, to jest niewiele więcej od powszechnie stosowanych na rynku urządzeń o mocy 150 W. Zasilacze z tej serii można zamówić w wersjach 12, 24 lub 48 V napięcia wyjściowego i jednej z trzech mocy: 400, 600 lub 1000 W.

Wszystkie spełniają wymagania norm bezpieczeństwa dla zastosowań medycznych EN60601-1 (2006), przemysłowych i IT, mają uniwersalny zakres napięcia wejściowego AC oraz szeroki zakres regulacji wartości napięcia wyjściowego. Dodatkowo cechuje je niski poziom generowanego hałasu akustycznego - poniżej 30 dBA przy 400 W, 38,5 dBA/600 W i 39 dBA dla obciążenia 1000 W. Urządzenia mogą również pracować połączone równolegle z aktywnym podziałem prądu obciążenia oraz są kompatybilne z PMBus, co ułatwia kontrolę, programowanie i monitoring ich pracy.

Podsumowanie

Podsumowując, można stwierdzić, że motywem przewodnim rozwoju oferty Delta Electronics jest dążenie do miniaturyzacji, wysokiej sprawności i uniwersalności standardowych urządzeń, co jest bardzo spójne z filozofią całej korporacji, stawiającej we wszystkich swych działaniach na energooszczędność i rozwiązania przyjazne środowisku - "Nasza misja to dostarczanie innowacyjnych, czystych i wydajnych rozwiązań dla lepszego jutra".

MPL Power Elektro
www.mplpower.pl

Zobacz również