Backer OBR i Helukabel - owocne partnerstwo

| Prezentacje firmowe Artykuły

Backer to jedna z części grupy firm o tej samej nazwie, zlokalizowanych w wielu krajach Europy (w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii), Azji (w Chinach) i Ameryki Północnej (w Meksyku). Firma zajmuje się produkcją grzałek o wielu obszarach zastosowań: do powietrza, do środowisk płynnych, wulkanizowanych, foliowych, do kolejnictwa, paneli sterowania, wiązek kablowych, rezystorów mocy i innych. W Polsce firma jest obecna od 1991 roku jako Backer OBR i zajmuje się wytwarzaniem rurkowych elementów grzejnych.

Backer OBR i Helukabel - owocne partnerstwo

Grzałki rurkowe to specyficzny rodzaj elementu grzejnego wymyślony przez Christiana Backera - założyciela firm. Był to norweski inżynier, który będąc asystentem na politechnice w Trondheim, pracował nad pozyskaniem czystego chemicznie magnezu z wody morskiej. W trakcie badań stworzył konstrukcję, gdzie metaliczny magnez pod wpływem ciepła z prądu zmieniał się w tlenek magnezu - izolator elektryczny, a jednocześnie dobry przewodnik ciepła, zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Odkrycie to stało się bazą do powstania grzałki rurkowej, w której rozciągnięty drut oporowy wraz z magnezem umieszcza się centrycznie wewnątrz rury osłonowej, a następnie przekształca przewodzący prąd magnez w izolator z tlenku.

Rozwiązanie Christiana Backera polegało na umieszczeniu grzałki w autoklawie i poddaniu jej podwyższonemu ciśnieniu i wysokiej temperatury. Na skutek tego z magnezu powstawał wodorotlenek magnezu, a później pod działaniem wysokiej temperatury w procesie wygrzewania przekształcał się on w tlenek magnezu, a woda usuwana była ze środka grzałki.

To rozwiązanie technologiczne nazwano procesem Backera. Ten i kilka następnych patentów Christiana Backera doprowadziło do powstania wystarczająco dobrego i bezpiecznego produktu w postaci grzałki rurkowej, który miał stać się alternatywą dla elementów gazowych.

Christian Backer wyemigrował do Kanady i w Ottawie prowadził kolejne eksperymenty mające na celu opracowanie pełnej technologii produkcji grzałek rurkowych. W kolejnych latach rozpoczął sprzedaż licencji na produkcję według swojej metody. Po drugiej wojnie światowej rozpoczął działalność w Szwecji. W tym celu w roku 1949 wraz z Nilsem Bernerupem (późniejszym założycielem NIBE Verken w Markaryd) założył firmę Backer Electro Varme AB.

Backer OBR

Obecnie Backer OBR może poszczycić się pozycją największego wytwórcy grzałek elektrycznych w Polsce. Firma kontynuuje tradycje zapoczątkowane w chwili uruchomienia działalności i rozwija ponadczasową myśl techniczną.

Podstawą wysokiej jakości wytwarzanych grzałek jest nowoczesne podejście do projektowania tych elementów grzejnych. Wykorzystując zaawansowane technologicznie oprogramowania komputerowe oraz zatrudniając wykwalifikowanych pracowników, firma jest w stanie stworzyć projekty odpowiadające aktualnym standardom użytkowania.

Jednocześnie ma możliwość przystosowania konstrukcji do potrzeb klienta, bez względu na to, czy przygotowywana jest grzałka patronowa, czy oprzyrządowanie do oferowanych produktów. Dla osiągnięcia jak najlepszych wyników oraz stworzenia profesjonalnych rozwiązań podejmuje współpracę z najlepszymi w branży producentami systemów grzewczych oraz producentami przewodów.

Wiele lat doświadczenia oraz nieustająca troska o kompleksową ofertę sprawiły, że obecnie firma proponuje swoim użytkownikom standardowe i specjalne elementy grzejne. W stałym asortymencie dostępne są wersje rurkowe, foliowe oraz gołoskrętkowe. Każda wykonana grzałka elektryczna powstaje z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Ponadto w ciągłej sprzedaży znajdują się układy sterujące i wiązki kablowe oraz rezystory mocy i potencjometry.

Firma sukcesywnie rozwija ofertę i dba o jej kompletny charakter, aby w pełni odpowiadała indywidualnym potrzebom. Wiązki kablowe Backer są częścią wytwarzanych przez firmę elementów zasilających, sterujących oraz grzewczych.

Roman Ciślak

kierownik techniczny w Backer OBR

Możemy z dumą stwierdzić, że jesteśmy kontynuatorami w prostej linii dorobku i myśli technicznej człowieka, który jako pierwszy wymyślił i w późniejszym czasie opatentował konstrukcję rurkowego elementu grzejnego.

Jako Backer OBR monitorujemy dynamicznie rozwijający się rynek wiązek kablowych w Polsce i poza granicami kraju. Aby być konkurencyjnymi na tych rynkach, wciąż inwestujemy w nowe linie produkcyjne, specjalistyczne urządzenia i narzędzia. Widząc konkurencyjny rynek pracownika, dbamy również o rozwój zawodowy kadry inżynierskiej, organizując wiele szkoleń, kursów branżowych, także przez naszych dostawców.

Dobrym przykładem jest tutaj ścisła współpraca pomiędzy Backer OBR a firmą Helukabel, gdzie niejednokrotnie podczas takich warsztatów wymienialiśmy swoje doświadczenia czy oczekiwania. Jest to niezmiernie ważne z punktu widzenia nowych projektów, codziennej operacyjnej pracy a także zapewnienia jakości, która jest najwyższym priorytetem w Backer OBR. Ścisła współpraca pomiędzy naszymi firmami dała firmie Helukabel pozycję strategicznego dostawcy w Backer OBR.

Helukabel

Helukabel, jako jeden z najbardziej znanych i cenionych producentów i dostawców kabli, przewodów oraz osprzętu kablowego do wszystkich branż i wszelkich zastosowań, wpisuje się doskonale w wysokie standardy i oczekiwania firmy Backer OBR. Helukabel jest jednym z kluczowych dostawców przewodów dla tego producenta do urządzeń grzejnych i wiązek.

Są one wykorzystywane w podgrzewanych lusterkach samochodowych, suszarkach bębnowych, elektrycznych grzejnikach promiennikowych, podgrzewanych łóżkach wodnych oraz w sterowaniu pompami ciepła.

Elektryczne panele sterujące produkowane przez Backer OBR są dość złożonymi urządzeniami umożliwiającymi kontrolowanie pracy urządzeń grzejnych, dzięki czemu ich obsługa jest bardzo łatwa i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Helukabel, specjalizując się w kablach i przewodach odpornych na czynniki chemiczne, atmosferyczne, działanie temperatur i promieniowanie, ma możliwość kompleksowej obsługi firm wchodzących w skład Grupy Backer.

Helukabel
www.helukabel.pl