Wyposażenie pracowni elektroniki i jej znaczenie w kształceniu elektroników

| Prezentacje firmowe Artykuły

Umiejętności absolwentów szkół zawodowych i uczelni technicznych na przestrzeni ostatnich kilku lat wydają się coraz większe i odpowiadające wymaganiom szybko rozwijającego się rynku elektroniki. Wciąż jednak placówki naukowe podążają za standardami rynku pracy w kwestii wyposażenia pracowni dydaktyczno-szkoleniowych i możliwości zdobywania przez uczniów nieocenionego doświadczenia.

Wyposażenie pracowni elektroniki i jej znaczenie w kształceniu elektroników

Fot. 1. Stół Reeco Premium z elektryczną regulacją wysokości

Kierunki techniczne, niezależnie od poziomu kształcenia, czy to zawodowego, technicznego, czy wyższego inżynierskiego, cieszą się bardzo dużą popularnością. Niestety często absolwenci kierunków technicznych związanych z zawodem elektronika, po opuszczeniu szkoły, zderzają się z bezwzględnym rynkiem pracy.

Bez doświadczenia wyniesionego z pracowni dydaktycznej, a przy tym mając wiedzę opartą często o technologie pracy wychodzące w rynkowych realiach z powszechnego użycia, młodzi absolwenci nie są atrakcyjnymi kandydatami na wakat w firmach z branży. Z pozycji nowego pracodawcy, z powodu braku jakiegokolwiek doświadczenia, ich przygotowanie do pracy w warunkach produkcyjnych zajmuje zbyt długi czas i wymaga dodatkowych nakładów finansowych.

To właśnie z tego powodu planowanie wyposażenia pracowni dydaktycznych oraz dodatkowych metod szkolenia uczniów odgrywa tak ważną rolę w przygotowaniu absolwentów do szybkiego włączenia ich do rynku pracy. Takie przygotowanie możliwe jest przede wszystkim dzięki odpowiednio odwzorowanym warunkom pracy w pracowniach dydaktycznych oraz za sprawą zapewnienia uczniom dostępu do dodatkowych kursów i szkoleń zawodowych, uprawniających do uzyskania honorowanych na całym świecie certyfikatów zawodowych.

Ergonomia pracy

Fot. 2. Stacja lutownicza Pace ST50

Doświadczenie i praktyka zawodowa pozwalają młodym osobom tuż po szkole szybciej znaleźć pracę, w której będą potrafili sprostać wymaganiom pracodawcy związanym z umiejętnościami i wydajnością. Dlatego tak ważne są umiejętności nabyte w warunkach pracowni dydaktycznej. Taka pracownia powinna jak najbardziej przypominać warunki pracy panujące w firmach, będących pracodawcami kształconych uczniów.

Do wyposażenia należy więc wykorzystać nie tylko wysokiej klasy sprzęt i akcesoria, powszechnie wykorzystywane w branży, ale również ergonomiczne meble, by przyjęty do pracy absolwent potrafił naturalnie i natychmiast przystąpić do obowiązków zawodowych. Ergonomia warunków pracy to jeden z kluczowych elementów przygotowania ucznia do wykonywania zawodu.

Warunki pracy w wielu krajach wysokorozwiniętych określone są odpowiednimi przepisami. Na przykład w Niemczech czy Skandynawii pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki pracy, w tym meble specjalistyczne, jak biurko z elektrycznie sterowaną wysokością blatu.

Takie meble dostępne są w ofercie firmy Renex, mowa tu oczywiście o przemysłowych stołach marki Reeco, pozwalających na modułową rozbudowę stanowiska pracy o najbardziej potrzebne elementy, jak półki, oświetlenie, miejsca na narzędzia czy przyrządy.

Stoły przemysłowe Reeco z serii Premium dodatkowo wyposażone są w elektrycznie sterowane siłowniki, pozwalające odpowiednio dostosować wysokość blatu do potrzeb pracownika oraz sposobu wykonywanej pracy. Odpowiednia wysokość blatu to nie tylko duży komfort dla pracownika podczas wykonywania zadań zawodowych, to również troska o jego zdrową postawę i wydajność pracy.

Wyposażenie stanowiska dla elektronika

Fot. 3. Lutownica kolbowa Goot PX-201

Mając odpowiednio przygotowaną przestrzeń roboczą, należy jeszcze wyposażyć stanowisko w właściwe narzędzia, urządzenia i preparaty chemiczne. Wśród nich należy wymienić tak istotne jak lutownice, stacje lutownicze, również typu "hot air", rozlutownice, myjki ultradźwiękowe czy podgrzewacze.

Warto, aby z duchem obecnego zapotrzebowania na umiejętności obsługi zestawów lutowniczych do montażu i demontażu układów SMD/ BGA, posiadać na wyposażeniu pracowni dydaktycznej takie właśnie zestawy montażowe. Jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych w zawodzie jest lutownica.

Jej obsługa musi być perfekcyjnie opanowana. By było to możliwe, sprzęt używany do szlifowania umiejętności musi być wysokiej jakości, aby sam w sobie pomagał opanować kunszt lutowania elementów elektronicznych, a nie utrudniał naukę. Zatem wyposażenie stanowiska należy zacząć od wyboru wysokiej klasy lutownic kolbowych oraz urządzeń do montażu i demontażu gorącym powietrzem.

Fot. 4. Stacja Reeco RA-150 do montażu i demontażu gorącym powietrzem

Lutownica kolbowa Goot Px-201 to podstawowe, a zarazem bardzo zaawansowane urządzenie lutownicze dostępne na rynku. Wysokiej jakości grzejnik elektryczny wraz z płynną regulacją temperatury gwarantują uzyskanie odpowiednich temperatur do pracy z stopem ołowiowym i bezołowiowym.

Do bardziej zaawansowanej pracy wymagającej działań z wieloma grotami, idealnie w warunkach dydaktycznych sprawdzi się sterowana mikroprocesorem stacja lutowniczą Pace ST50. Urządzenie gwarantuje nie tylko bezawaryjną pracę przez długie lata, ale również jako jedne z niewielu w swojej klasie, jest wyposażone w technologię Intelliheat - jedynego systemu kontroli termicznej umożliwiającego zarządzanie rączkami z różnymi technologiami grzania.

Na stanowisku pracy nie może zabraknąć stacji do montażu i demontażu gorącym powietrzem. Stacja Reeco RA150 idealnie wpisuje się w wyposażenie takiego stanowiska, bowiem to wysokiej klasy urządzenie charakteryzujące się dużą mocą solidnego elementu grzejnego, zapewniającego stabilny przepływ gorącego powietrza. Wysokiej jakości grzałka w połączeniu z mikroprocesorowym zabezpieczeniem przed przegrzaniem zapewnia bezawaryjną i stabilną pracę przez długie lata.

Fot. 5. Podgrzewacz do PCB Reeco HP-580

Uzupełnieniem stanowiska w pracowni dydaktycznej są podgrzewacz oraz myjka ultradźwiękowa. Podgrzewacz Reeco RE-HP-580 daje możliwość bezpiecznej dla płytki oraz elementów się na niej znajdujących, działań przy użyciu tradycyjnej lutownicy oraz tej wykorzystującej gorące powietrze. Podgrzewacz sprawdza się podczas regeneracji elementów BGA, podgrzewania płytek przed lutowaniem komponentów oraz podczas usuwania lutowia czy pracy z innym elementami niż BGA.

Natomiast Reeco US100 to przeznaczona do pracy ze średniej wielkości elementami elektronicznymi myjka, umożliwiająca oczyszczenie powierzchni PCB z nadmiaru pasty lutowniczej i innych zanieczyszczeń. Producent oferuje nie tylko wysoką trwałość i niezawodność, ale również udziela dożywotniej gwarancji na obudowę urządzenia.

Poza opisanymi urządzenia tworzącymi podstawowy zestaw narzędzi nie może zabraknąć mniejszych, jednak równie ważnych narzędzi jak wszelkiego rodzaju pęsety, obcinaczki, szczypce, wkrętaki, narzędzia do zdejmowania izolacji z przewodów oraz preparatów chemicznych.

Nowoczesna technologia dziś

Fot. 6. Myjka ultradźwiękowa Reeco US-100

Wiedza z zakresu montażu i demontażu elementów elektronicznych za pomocą stacji lutowniczych jest niezaprzeczalnie ważna, jednak w warunkach rynkowych niewystarczająca. Absolwenci, dla których barierą jest nie tylko brak doświadczenia zawodowego, ale również brak umiejętności posługiwania się nowoczesnymi urządzeniami wykorzystywanymi w pracy, mogą mieć ogromny problem ze znalezieniem zajęcia w wyuczonym zawodzie.

Dlatego tak ważne w wyposażeniu pracowni dydaktycznych powinny być pojawiające się sukcesywnie technologie wykorzystywane w zakładach pracy. Mowa tu chociażby o zestawach sterowanych komputerowo, które stają się powszechnie wykorzystywane także w małych i średnich firmach związanych z elektroniką.

Jeśli placówka dysponuje odpowiednimi środkami na zakup niewielkiej linii produkcyjnej do montażu prototypów, składającej się z automatu z opcją dozowania pasty lutowniczej i pieca lutowniczego, jest to wręcz wartością pożądaną. Dzięki temu absolwenci zyskują dostęp do nowoczesnych technologii. Co więcej, taka linia daję namiastkę realnych warunków produkcyjnych.

W innych wypadkach jednak bardziej dostępne i powszechne stają się małej i średniej wielkości zestawy montażowe, które mają zintegrowane urządzenie lutownicze Hot-Air i podgrzewacz, a przy tym są sterowane komputerem. To właśnie takie urządzenia jak zestaw Reeco RS-300Q są najczęściej wykorzystywanym narzędziem serwisów zajmujących się naprawą popularnej elektroniki użytkowej, jak konsole do gier, komputery, smartfony itp.

Nauczanie obsługi tego typu nowoczesnych urządzeń w warunkach pracowni dydaktycznej nie tylko zwiększa umiejętności korzystania z nowoczesnych metod pracy przyszłych zawodowych elektroników, ale również zwiększa ich wartość na rynku pracy.

Doświadczenie poparte dowodami

Fot. 7. Zestaw Reeco RS-300 do montażu i demontażu BGA

Pracodawca, widząc nawet bardzo obiecującego absolwenta kierunku elektronicznego, jednak pozbawionego praktycznego doświadczenia wyniesionego z pracowni, niemal zawsze wybierze osobę, która takie doświadczenie w swoim życiorysie już ma.

Dlatego tak ważne jest, aby oprócz nauki pobieranej w warunkach kształcenia zawodowego w placówkach dydaktycznych, oferować uczniom ostatnich klas możliwość poszerzenia swoich umiejętności oraz nabycia dodatkowego doświadczenia popartego odpowiednim certyfikatem stwierdzającym umiejętności.

Firma Renex jest autoryzowanym centrum szkoleniowym IPC, które oferuje szkolenia potwierdzone honorowanymi na świecie certyfikatami. Szkoły współpracujące z centrum szkoleniowym IPC firmy Renex zapewniają swoim absolwentom szerokie możliwości zdobycia cenionej na całym świecie wiedzy oraz doświadczenia, tym samym umożliwiając zdobycie posady w dużych i uznanych firmach w kraju i za granicą.

Renex
www.renex.com.pl

Zobacz również