Wyposażenie warsztatu zawsze zaczynamy od podstaw - czyli od mebli

| Prezentacje firmowe Artykuły

Optymalizacja funkcjonalności stanowiska roboczego może okazać się trudna bez dobrze dobranych akcesoriów, które poprawiają jego użyteczność. Gdy stanowisko robocze w warsztacie elektronika jest dobrze zaplanowane i wyposażone, praca staje się łatwiejsza, płynna i bardziej efektywna. Jednocześnie ulega poprawie ergonomia stanowiska, a narzędzia leżą w odpowiednich miejscach.

Wyposażenie warsztatu zawsze zaczynamy od podstaw - czyli od mebli

Przeznaczenie stanowiska roboczego określa jego podstawowe wymagania i akcesoria. Potrzeby mogą zmieniać się zależnie od osoby pracującej na stanowisku, jednak należy zwrócić uwagę, że nie ma dwóch takich samych pracowników.

Gdy stół, a nawet całe stanowisko robocze tworzące także otoczenie jest wyposażone i dopasowane do indywidualnych potrzeb, każda faza procesu produkcyjnego lub serwisowego może być wykonana bez opóźnień, dokładnie i z zapewnieniem maksymalnego komfortu pracy.

Aby wybrać meble dla elektronika, należy w głównej mierze określić rodzaj wykonywanych czynności, liczbę pracowników, rodzaje narzędzi i wiele innych parametrów. Niezbędny jest zatem projekt z zaplanowanym układem i wyborem mebli. Jednak przygotowanie dobrego projektu, który uwzględniałby aktualne i przyszłe potrzeby, nie jest łatwe i wymaga fachowej wiedzy oraz doświadczenia.

Czy projekt jest konieczny?

Dla zapewnienia dużej ergonomii pracy, projekt hali produkcyjnej z zaplanowanym układem stanowisk i wyborem mebli jest wręcz niezbędny. Samo przygotowanie dobrego projektu uwzględniającego aktualne oraz także przyszłe potrzeby przedsiębiorstwa nie jest łatwym zadaniem, bowiem wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia zwłaszcza w zakresie możliwości rozbudowy.

Myślenie o przyszłości powoduje, że już na tym etapie wielu dostawców mebli nie jest w stanie spełnić oczekiwań. Warto sprawdzić referencje dostawców oraz poprosić o przykładowe projekty, po to, aby poznać możliwości kryjące się w oferowanych rozwiązaniach meblowych. Trzeba przyznać, że niewiele jest w kraju firm, które dysponują możliwością przygotowania dla klienta kompleksowego projektu i jednocześnie zapewnienia jego realizacji.

Trzeba mieć też świadomość, że przygotowanie projektu obejmuje również wiele systemów takich jak instalacja elektryczna, oświetlenie oraz choćby podłączenie gazów technicznych. Projekt stanowisk pracy i ich dostawa to także tylko część kompleksowego rozwiązania i gdy zostanie on uwzględniony jako część zadania związanego z dostawą, odbiorca uniknie przykrych niespodzianek i być może kosztownych niepowodzeń.

Zadbaj o funkcjonalność

Aby zaspokoić złożone i zróżnicowane potrzeby oraz stale rosnące wymagania operatorów, producenci skupiają swoją uwagę na wybranych segmentach rynku, stając się fachowcami oferującymi rozwiązania w konkretnej dziedzinie. Już na etapie wyboru konstrukcji podblatowej stołu okazuje się, jak ważna jest świadomość potrzeb klienta i znajomość warsztatu pracy.

Przykładem oferującym takie możliwości są meble Reeco, wśród której znajdziemy stoły i stanowiska specjalistyczne oraz uniwersalne, do zastosowań produkcyjnych i serwisowych, laboratoryjnych lub warsztatowych.

Tu warto się zatrzymać i wspomnieć o tym, że wśród większości dostępnych na rynku produktów zapewniających ochronę przed ESD pochodzących z importu Reeco jawi nam się jako krajowy producent nie tylko mebli przemysłowych antystatycznych, ale także odzieży ochronnej antyelektrostatycznej, urządzeń do montażu i demontażu komponentów oraz robotów lutowniczych.

Od kilkunastu lat marka z powodzeniem zdobywa rynki zagraniczne, między innymi prezentując swoje produkty na targach Productronica. Meble Reeco zapewniają dużą elastyczność, która wynika z ich modułowej i przemyślanej konstrukcji, umożliwiającej łatwą modyfikację lub rozbudowę stanowiska pracy w miarę rosnących potrzeb przedsiębiorstwa.

Dzięki temu producent zyskuje możliwość zmiany pojedynczych stanowisk w linie technologiczne, doposażenie w najbardziej wyszukane akcesoria i samodzielną zmianę organizacji strefy pracy - i to nawet wiele lat po pierwszej instalacji. Jest to przeważającą zaletą tego systemu, której meble niemodułowe są pozbawione.

Podstawowe elementy

Elementem bazowym każdego stanowiska pracy jest konstrukcja podblatowa stołu. Wśród oferty mebli Reeco do dyspozycji mamy następujące typy konstrukcji: Premium (fot. 1), Classic (fot. 2), Premium Electric (fot. 3) oraz Mobile (fot. 4). Wszystkie zapewniają możliwość regulacji wysokości całego stanowiska w zakresie 670...1120 mm.

Wyjątkiem jest konstrukcja Mobile, gdzie regulacja wysokości blatu odbywa się za pomocą uchwytów montowanych do ramy pionowej. W przypadku konstrukcji Premium Electric regulacja zapewniona jest przez elektrycznie sterowane siłowniki, pozwalające odpowiednio dostosować wysokość blatu do potrzeb pracownika oraz sposobu wykonywanej pracy.

Stopy konstrukcji Premium odlewane są ze stopu żeliwa, co korzystnie wpływa na stabilność całego stołu oraz jego obciążenie. Wszystkie konstrukcje spełniają najbardziej restrykcyjne wymogi dotyczące ergonomii, nośności i obciążenia oraz mają certyfikat zaświadczający spełnienie wymagań zawartych w normach PNEN 13150:2004 oraz PN-EN 14727:2006. Dodatkową zaletą jest możliwość łączenia konstrukcji Classic i Premium w konstrukcje narożne.

Drugim ważnym elementem jest blat roboczy. W branży elektronicznej jest ważne, aby konstrukcja takiego blatu zapewniała ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD). Wśród blatów Reeco mamy do wyboru dwa modele: typowy blat prostokątny oraz blat ergonomiczny zwiększający komfort pracy.

Zarówno jeden, jak i drugi model blatu mają rdzeń przewodzący. Zwiększa to bezpieczeństwo antystatyczne, ponieważ ładunek elektrostatyczny jest bezpośrednio odprowadzany przez konstrukcję do uziemionej podłogi bądź do punktu uziemienia. Dodatkowo, krawędzie blatów zostały wykończone odpornym na zarysowania i uderzenia tworzywem ABS, co ma znaczenie w wypadku pracy z cięższymi elementami (mechanika, automatyka).

Rama perforowana i akcesoria

Kolejną częścią stołu jest rama perforowana montowana z tyłu stołu. Umożliwia ona dalszą rozbudowę stanowiska o kolejne elementy, takie jak: półki, oświetlenie, listwa z kontenerami na komponenty, panele perforowane na narzędzia, szyna do podwieszenia wkrętaków na balanserze, półki na narzędzia, listwa zasilająca, uchwyt do monitora lub na dokumenty.

Akcesoria te pozwalają na przechowywanie narzędzi w odpowiednim miejscu, czyniąc pracę i otoczenie bardziej zorganizowanym. Duża elastyczność wynikająca z zastosowania modułowej budowy pozwala nie tylko optymalnie dobrać akcesoria, ale też zmieniać ich położenie (wysokość mocowania) oraz kąt nachylenia.

W praktyce możliwości są znacznie szersze, bowiem do całego otoczenia pracy możemy dobrać akcesoria związane z transportem elementów, podzespołów czy urządzeń. Są to szafki z szufladami na kółkach, wózki modułowe, kosze na śmieci, regały magazynowe, szafy warsztatowe umożliwiające dowolną ich konfigurację.

Inna możliwość wykorzystania ramy perforowanej to wyposażenie stanowiska w szafę Rack, która zapewnia dowolną konfigurację urządzeń kontrolno-pomiarowych. Z takiego rozwiązania często korzystają laboratoria, szkoły i uczelnie, instytuty naukowe oraz biura badawczo-rozwojowe.

Indywidualne doradztwo i dostawy

O szczegółowym porównaniu potrzeby z możliwościami produktów oferowanych przez firmy specjalistyczne z pewnością można zestawić kompletne i nowoczesne stanowisko pozwalające na efektywną, bezpieczną pracę przez długi czas.

Doskonałym usprawnieniem przy jego projektowaniu i konfigurowaniu jest możliwość korzystania z pomocy doświadczonego doradcy, który z jednej strony zna swoiste potrzeby związane z produkcją i serwisowaniem urządzeń elektronicznych, z drugiej strony ma pełną i aktualną wiedzą o przytoczonych wyżej grupach urządzeń, systemów i akcesoriów.

Producent całą ofertę uzupełnia także bezpłatnym montażem mebli u klienta. Zaprojektowanie, skonfigurowanie, skompletowanie, uruchomienie i sprawowanie opieki serwisowej nad całością - tego może oczekiwać użytkownik i jest to niewątpliwie wygodne i efektywne rozwiązanie.

Renex