Przełączniki - przegląd nowości w ofercie firmy Aksotronik

| Prezentacje firmowe Elektromechanika

Oferta rynku w zakresie przycisków i przełączników jest bardzo szeroka, przez co wiele interesujących rozwiązań może nam umknąć w natłoku informacji. Poniżej pokazujemy kilka rozwiązań, które pojawiły się niedawno w ofercie firmy Aksotronik o interesujących możliwościach, którym warto poświęcić chwilę uwagi.

Przełączniki - przegląd nowości w ofercie firmy Aksotronik

Wyłączniki elektromagnetyczne

Wyłącznik elektromagnetyczny DZ6 ma wbudowany elektromagnes, który po zaniku zasilania automatycznie rozłącza przełącznik i zabezpiecza urządzenie przed samoczynnym rozruchem po ponownym podłączeniu prądu. Stosowany jest m.in. w piłach, betoniarkach, krajalnicach itp. Ma 4 wyprowadzenia konektorowe 6,3 mm a obciążalność to 16 A/250 VAC. Kolor klawiszy: czerwony "0", zielony "1". Zawiera klapkę zapobiegającą przypadkowemu użyciu.

Inna wersja o oznaczeniu KLD-28 różni się od poprzednika wykonaniem mechanicznym. Tutaj przyciski są umieszczone w wodoodpornej osłonie, a cały przycisk ma stopień ochrony IP55. Zawiera dwa klawisze: czerwony "0", zielony "1", odpowiednio do włączania i wyłączania przycisku. Jest przeznaczony do montażu w płycie czołowej w otworze prostokątnym o wymiarach 46×22 mm.

Klawiatury

Klawiatura membranowa numeryczna 16-klawiszowa o wymiarach 77×70 mm i niewielkiej grubości 0,8 mm jest podłączania do urządzenia za pomocą taśmy elastycznej o długości 83 mm ze złączem typu goldpin (2,54 mm, 8 pinów). Ma ona uniwersalne zastosowanie i jest używana jest np. do wprowadzania danych cyfrowych w układach Arduino.

Przełączniki wandaloodporne

Przełącznik o zwiększonej odporności na dewastację (wandaloodporny) przeznaczony do załączania zasilania i symbolu PBW-16APP. Ma 2 stany stabilne i obciążalność 2 A 250 V. Wyposażony został w niebieskie podświetlenie, do którego wymagane jest podanie napięcia pomocniczego 12 V.

Przycisk w kolorze srebrnym jest przykręcany do obudowy i montowany w otworze. Ma płaski klawisz z symbolem włączania zasilania i średnicy 11,8 mm. Zawiera 5 wyprowadzeń i ma końcówki do lutowania lub do podłączenia kostki. Wymiary całości to 22×33 mm.

Innym wartym uwagi przykładem przycisku wandaloodpornego jest BWS-12B. Ma on wypukły duży klawisz w kolorze czerwonym 2 A 250 VAC. Nie ma podświetlenia, zawiera pojedynczy styk zwierny monostabilny typu NO. Wyprowadzenia są przeznaczone do montażu przewodów przez przykręcenie.

Rozwiązania dla przemysłu

Przełącznik pilot do windy lub wciągarki COP-21 to specjalizowana konstrukcja przeznaczona do sterowania urządzeniami przemysłowymi zawierającymi silniki. Realizuje funkcję góra-dół i ma wytrzymałą, hermetyczną obudowę (IP65). Może być wykorzystywany do sterowania np. windami załadowczymi, wyciągarkami, kiprami, pługami, dźwigami HDS itp. Wymiary przełącznika to 146×68×74 mm, średnica klawiszy to 21 mm.

Z uwagi na przeznaczenie obudowa jest w jaskrawym pomarańczowym kolorze, a klawisze białe z czarnymi symbolami. Przyciski mają obciążalność 10 A/250 VAC, są typu NO i mają wyprowadzenia do przykręcenia przewodów.

KCD4-B to podwójny przełącznik z zielonym klawiszem chronionym przez wodoodporną osłonę o obciążalności 16 A i 250 VAC. Jest to rozwiązanie szczelne (IP65), zawierające 2 oddzielne styki z wyprowadzeniami do lutowania przewodów lub nasunięcia konektora samochodowego 6,3 mm.

Aksotronik

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie