Qwerty - 30 lat sukcesów

| Prezentacje firmowe Elektromechanika

Pamiętny dzień 13 grudnia dla Towarzystwa Elektrotechnicznego QWERTY Sp. z o.o. jest podwójnie szczególny. Tego dnia w 1988 roku otworzyliśmy firmę, a w 2018 r. obchodziliśmy 30-lecie jej sukcesu.

Qwerty - 30 lat sukcesów

Rok 1988 był niezwykłym czasem, kiedy stare jeszcze nie odeszło, ale nowego nie dało się dłużej ignorować. Pojawiły się słowa "przedsiębiorczość", "rynek", "popyt" i poczuliśmy, że możemy zrealizować nasze pomysły, wykorzystać talenty i w dodatku zrobić to samodzielnie - zuchwały plan jak na tamte czasy.

Naukowiec pracujący w przedsiębiorstwie polonijno-zagranicznym, specjalizujący się w produkcji klejów i lakierów przewodzących prąd elektryczny oraz świeżo upieczony inżynier uważający, że dzień bez nowego wynalazku to dzień stracony - nasze umiejętności to był nasz cały kapitał początkowy.

ZX Spectrum

W owym czasie, kiedy my i nam podobni brali sprawy w swoje ręce, jasne się stało, że nowe przedsiębiorstwa muszą być zorganizowane ekonomicznie i nowocześnie, stąd ogromna potrzeba komputeryzacji, którą próbowano realizować na różne dostępne sposoby. Realnie dostępnym rozwiązaniem w tym czasie było zastosowanie w zasadzie zabawek komputerowych, takich jak ZX Spectrum a następnie ZX Spectrum Plus.

Młodemu pokoleniu przypominamy, że wspomniane "komputery" były zbudowane na bazie procesora Zilog Z80, miały "gigantyczną" pamięć operacyjną 48 KB, pamięć masową w postaci magnetofonu kasetowego oraz zestyk foliowy umieszczony pod klawiszami, który realizował funkcje klawiatury.

Ta zabawka tania nie była. Jej cena wynosiła niemal tyle, co średnie roczne zarobki "ludzi pracy". Niestety zastosowane w niej zestyki były wykonane z najtańszych materiałów i ulegały częstym uszkodzeniom. Ogromne zapotrzebowanie na tanie i bardziej wytrzymałe klawiatury umożliwiło nam opracowanie technologii produkcji zestyków foliowych opartych na lepszych materiałach, a w konsekwencji trwalszych w eksploatacji. Okazało się, że nasza propozycja miała świetną jakość i była bezkonkurencyjna cenowo. Tak zaczęliśmy.

Ciągły rozwój

Firma zaczęła rozwijać się bardzo szybko. Już w kolejnym roku wynajęliśmy nowy lokal produkcyjny, mieszczący się w piwnicy przedsiębiorstwa o nazwie "Magiel elektryczny". Nowe pomieszczenie umożliwiło opracowanie technologii i rozpoczęcie produkcji klawiatur foliowych, czyli zestyków z kolorową elewacją frontową.

O dynamice rozwoju niech świadczy fakt, że po pewnym czasie przejęliśmy całe pomieszczenie "magla", a po kilku latach wynajęliśmy duży lokal z reprezentacyjnym adresem przy ul. Piotrkowskiej 102, tuż obok Urzędu Miasta. Nasz własny budynek produkcyjny kupiliśmy w 2002, przy ul. Siewnej 21. Znajdują się tu obecnie wszystkie działy firmy.

Znacznymi nakładami finansowymi stworzyliśmy nowoczesny system produkcji. Dysponujemy między innymi wyspecjalizowanymi drukarkami "ink jetowymi" (przebudowanymi zgodnie z naszymi potrzebami), komputerowo sterowanymi wycinarkami laserowymi, automatami do montażu powierzchniowego, robotami przemysłowymi oraz dobrze wyposażonym laboratorium badawczym.

Nasza sitodrukarnia jest obecnie w pełni klimatyzowana i pyłoszczelna, a brak zanieczyszczeń pozwala na podwyższenie jakości produkowanych wyrobów.

Wszystkie te inwestycje mają zaoferować klientowi najwyższej jakości produkt, efektywnie skracać czas realizacji zamówień i zmniejszać koszty produkcji.

Qwerty dzisiaj

Historia Towarzystwa Elektrotechno-logicznego Qwerty to trochę amerykański mit "od pucybuta do milionera". Nikt nam nie podarował pierwszego miliona na niezbędne inwestycje. Wszystkie decyzje podejmowaliśmy ze świadomością, że jesteśmy za nie w pełni odpowiedzialni.

Taką samą odpowiedzialność czuliśmy również wobec naszych pracowników i ich rodzin. Musieliśmy wypracować własne sposoby na istnienie na rynku i efektywne funkcjonowanie firmy - nie było gotowych recept czy doświadczonych doradców.

Dzisiaj nie tylko stosujemy technologie opracowane w Europie i USA, ale mamy własne, innowacyjne rozwiązania techniczne. Wyznaczyliśmy naszymi odkryciami cele i kierunki, w których firmy europejskie usiłują nas dogonić. Cały czas pracujemy nad tym, aby powiększać dzielący nas dystans.

Ten stan uważamy za nasz największy sukces techniczny i organizacyjny.

Produkujemy klawiatury, elewacje i tabliczki foliowe oraz szklane panele dotykowe we wszystkich możliwych asortymentach, z najlepszych dostępnych na światowym rynku materiałów, za pomocą najnowocześniejszych technologii, wyłącznie na indywidualne zamówienia naszych klientów. W większości są to technologie opracowane i wdrożone w naszej firmie. Ponadto wykonujemy płyty pod klawiatury z elementami mocującymi i innymi rozwiązaniami technicznymi ułatwiającymi konstruowanie i produkcję urządzeń elektronicznych.

Rozwinęliśmy technologię druku cyfrowego z zastosowaniem wyprodukowanych przez nas atramentów o różnych właściwościach i funkcjonalnościach. Stosujemy atramenty kolorowe do wydruku elewacji klawiatur foliowych. Potrafimy atramentami przewodzącymi prąd elektryczny wykonywać ścieżki obwodów elektrycznych oraz przezroczyste elementy przewodzące.

Są to preparaty wytwarzane na bazie najbardziej zaawansowanych materiałów. Szukanie nieszablonowych rozwiązań, opracowywanie nowych, coraz lepszych technologii, czyli szeroko rozumiany rozwój zawsze leżał w centrum naszych zainteresowań.

Z tego powodu zaangażowaliśmy się w prace nad rozwojem technologii umożliwiających drukowanie elementów tzw. plastikowej elektroniki. W tej dziedzinie współpracujemy z Katedrą Fizyki Ciała Stałego Uniwersytetu Łódzkiego i Katedrą Fizyki Molekularnej Politechniki Łódzkiej.

Wspólny sukces

30-lecie firmy to dobry moment do serdecznego podziękowania naszym pracownikom za lata wytrwałej i zaangażowanej pracy. Bez ich wkładu sukces nie byłby możliwy. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania przyczyniają się do poszerzania wiedzy technicznej, dalszego rozwoju intelektualnego i sprawiają, że praca u nas zawsze jest ciekawa.

Dziękujemy naszym klientom i partnerom za lata wspólnej pracy. Wasze zaufanie jest dla nas ogromną motywacją do dalszego rozwoju i ciągłego ulepszania naszej oferty. Życzymy, by wasze przedsięwzięcia dynamicznie się rozwijały, albowiem tylko wtedy nasza współpraca będzie efektywna ku obopólnej satysfakcji.

Jacek Jastrzębski i Zbigniew Sieradzki
QWERTY Sp. z o.o.

Zobacz również