500-setny automat pick & place Europlacera trafił do Polski

| Prezentacje firmowe Produkcja elektroniki

W fabryce Europlacera, zlokalizowanej w liczącej niewiele ponad 3 tysiące mieszkańców miejscowości Rocheserviere w zachodniej Francji, ukończono produkcję jubileuszowego egzemplarza automatu do montażu SMT - iineo+ o numerze fabrycznym 500. Z tej okazji firma postanowiła udokumentować cały proces budowy tego urządzenia i stworzyła prezentacje multimedialne. Były one prezentowane na stronie internetowej, gdzie relacjonowano kolejne operacje: od cięcia i zaginania blach do budowy ramy, po załadunek gotowej maszyny na samochód, udający się w drogę do odbiorcy w Polsce.

500-setny automat pick & place Europlacera trafił do Polski

Dla firmy było to duże wydarzenie, tym bardziej że platformy montażowe iineo zyskały światową sławę dzięki swojej wyjątkowej elastyczności. Każda z maszyn jest budowana według specyfikacji klienta, który ma do wyboru między innymi pięć wariantów głowic i aż 8 wariantów maksymalnej wielkości obsługiwanych płytek.

Nowa seria Atom

W 2017 podczas targów Productronica miała miejsce premiera nowego produktu - wysokowydajnej serii Atom. Sprzęt ten, zachowując najlepsze cechy poprzednich modeli, pozwala podnieść wydajność dzięki zastosowaniu nowo opracowanej, ultralekkiej głowicy pipetowej. Mimo dużej konkurencji w tym segmencie maszyn, Europlacer może się pochwalić największym jednorazowym kontraktem w 2018 na pięć "atomów" dla chińskiego odbiorcy.

Platforma iineo+

Platforma iineo+ może być wyposażona w jedną lub dwie głowice montażowe 8- lub 12-ssawkowe, zależnie od wymaganej prędkości działania. Mogą one poruszać się w dużym obszarze roboczym, co pozwala na obsługę płytek drukowanych do rozmiaru 600×1610 mm, o ciężarze nawet do dziesięciu kilogramów.

Warto pamiętać, że do platformy można dołączyć jednorazowo aż 264 podajniki 8-milimetrowe, a maksymalny rozmiar układanego komponentu wynosi 99×99×32,5 mm przy ciężarze do 350 g. Każda z maszyn ma wbudowany tester komponentów, co podnosi komfort pracy i pozwala unikać pomyłek w wartości rezystancji, pojemności, indukcyjności czy polaryzacji diod.

Pierwsza maszyna iineo została wyprodukowana w lipcu 2007 roku i od grudnia tego roku do dzisiaj nieprzerwanie pracuje we francuskim Tronico, fabryce zlokalizowanej nieopodal Rocheserviere.

Dyrektorzy Europlacera zgodnie przyznają, że jest to najlepiej sprzedający się produkt w historii firmy. Przez ponad dziesięć lat produkcji maszyny trafiły do odbiorców na całym świecie. W 2017 roku Europlacer odnotował rekordowy, 40-procentowy wzrost sprzedaży do odbiorców w Chinach, którzy, jak pokazuje diagram, zajmują już znaczące miejsce wśród jego klientów.

 
iineo na świecie - podział sprzedaży urządzeń na poszczególne rejony

Pięćsetny egzemplarz iineo+ niebawem rozpocznie pracę w mieleckim R&G S.A. Jeszcze kilka lat temu tamtejszy dział produkcji elektroniki bazował na automacie jednogłowicowym. Dzisiaj, żeby sprostać zapotrzebowaniu rynku na swoje wyroby, R&G uruchamia drugą automatyczną linię montażu SMT. Obydwie linie oparte są na platformach iineo.

Jak podkreśla Adrian Mazur - kierownik działu produkcji elektroniki, mając piętnastoletnie doświadczenie z automatami SMT trzech różnych producentów (w tym Europlacera), nie mieliśmy kłopotu z wyborem najlepszego dla nas rozwiązania. Musimy być bardzo elastyczni i produkować zarówno krótkie serie o dużym zróżnicowaniu, jak i partie po kilka tysięcy sztuk.

Architektura maszyn i bardzo przejrzyste, intuicyjne oprogramowanie pozwalają nam zmienić produkt dosłownie w kilka minut. Poza tym znamy od lat trwałość i niezawodność produktów Europlacera. Wybór automatów iineo był dla nas oczywisty.

PAKT Electronics

Zobacz również