Ampire – twój sposób na wyświetlacze

| Prezentacje firmowe Optoelektronika

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne oraz moduły znakowe stały się powszechnym widokiem w wielu rodzajach aplikacji codziennego użytku. Niegdyś zarezerwowane wyłącznie dla urządzeń typu "high-end" stanowiły o statusie ich właścicieli, obecnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie urządzeń bez ich obecności. Począwszy od wyświetlaczy w naszych telefonach, przez panele LCD naszych monitorów i telewizorów czy dotykowych paneli w naszych samochodach lub punktach POI w galeriach handlowych, technologia wyświetlaczy LCD stale idzie do przodu, umożliwiając nam wygodną i szybką kontrolę nad urządzeniami dzięki praktycznym interfejsom HMI.

Ampire – twój sposób na wyświetlacze

Wyświetlacze i moduły znakowe w technologii EBTN

W ostatnim czasie olbrzymią popularnością cieszą się wyświetlacze wykonane w innowacyjnej technologii EBTN (Enhanced Background Twisted Nematic), będącej udoskonaloną wersją wyświetlaczy typu TN, pozwalającej na doskonałe wrażenia wizualne poprzez zastosowanie bardzo wysokich kontrastów i dużych kątów widzenia.

Technologia EBTN pozwala na wykonanie hybrydy wyświetlacza znakowego i pola graficznego przy relatywnie niskiej cenie, co stanowi doskonałą, a zarazem tańszą alternatywę dla wyświetlaczy graficznych. Maksymalna oferowana rozdzielczość takiego wyświetlacza to 132×16 lub 128×64. Technologia pozwala na wykonanie wyświetlacza z pikselami o wielkości minimalnej 0,1×0,1 mm, a nawet na specjalne zamówienie 0,05×0,05 mm, przy czym minimalna odległość pomiędzy kolejnymi pikselami wynosi 0,01 mm. Możliwe jest zamówienie indywidualnych kształtów wyświetlaczy, jak np. koło czy owal.

Wyświetlacze EBTN mogą ponadto pracować w szerokim zakresie temperatur od –35 do około +70°C, przy czym nawet w ujemnych temperaturach charakteryzują się dosyć szybkim czasem reakcji. Jednostki te przeznaczone są przede wszystkim do takich aplikacji, jak m.in. kasy fiskalne, aparatura medyczna, urządzenia pomiarowe oraz wszelkie urządzenia przenośne w związku z bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię.

Idealne zobrazowanie wyświetlanych informacji odbywa się przy wybraniu opcji wyświetlacza w typie EBTN Transmissive Negative, co zostało zobrazowane poniżej na przykładzie zestawu demonstracyjnego firmy RCL Display.

Nowoczesne wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD

W przypadku wyświetlaczy LCD wybór dostępnych technologii jest niezwykle bogaty, gdyż producenci oferują swoje panele z matrycami w technologiach TN, STN, FSTN czy IPS. Niektórzy z nich – tak jak np. firma Ampire – mają również seryjnie produkowane wyświetlacze LCD TFT z matrycami wykonywanymi w technologiach: VA, MVA (Multi-Domain Vertical Alignment) i AFFS (Advanced Fringe Field Swithing). Ponadto firma Ampire znana jest również z produkcji wyświetlaczy wykonanych w technologii OLED, charakteryzujących się m.in. najlepszym odwzorowaniem barw oraz oferującej największy kontrast oraz jasność spośród obecnych technologii wyświetlaczy.

Ampire oferuje szeroki wybór wyświetlaczy LCD o przekątnych ekranu, poczynając od 1,8, a kończąc na 21,5 cala, przy dostępnych wariantach luminancji od 200 do 1500 nitów – dla urządzeń przeznaczonych do pracy w mocnym świetle słonecznym. Dodatkową opcją jest możliwość nałożenia specjalnej powłoki "sunlight readable", poprawiającej czytelność wyświetlacza w słońcu oraz możliwość zamówienia wyświetlacza razem z pojemnościowym lub rezystancyjnym panelem dotykowym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku urządzeń pracujących na zewnątrz np. systemów kurierskich, kiosków samoobsługowych czy przenośnych urządzeń.

Aktualnie jednym z najpopularniejszych modeli wyświetlacza z oferty firmy Ampire jest 10,1", model AM- 19201200BATZQT03, cechujący się rozdzielczością 1920×1200 w proporcji 16:10. Luminancja wynosząca 800 cd/m² zapewnia dobrą widoczność w świetle słonecznym. Sterowanie odbywa się poprzez cyfrowy interfejs LVDS, podczas gdy touch panel sterowany jest interfejsem USB. W przypadku aplikacji, gdzie bardzo istotne jest wrażenie wizualne, ciekawą opcją może okazać się rodzina wyświetlaczy z serii AM1280800P. Są to 7-calowe wyświetlacze w technologii IPS sterowane interfejsem LVDS z dostępnymi wariantami luminancji na poziomie 500, 1000, a nawet 1500 nitów. Możliwe jest też zamówienie wyświetlacza w wersji z touch panelem.

Technologia ECB Reflective – konkurencja dla e-papieru?

Wśród nowości branżowych w ofercie firmy Ampire odnaleźć można ciekawe rozwiązanie, które w wielu aplikacjach będzie konkurencją dla tzw. e-papieru. Mowa tu o wyświetlaczu w technologii ECB Reflective, cechującego się statycznym poborem prądu 11 μA oraz kolejnym 11 μA podczas zmieniania wyświetlanych treści.

Technologia ECB Ref lective pozwala na wyświetlanie treści w kolorze białym, czarnym oraz czerwonym, nadając się idealnie np. do wyświetlania zmieniających się cen produktów w sklepach. Przy zmianie ceny 2 razy dziennie potrafi pracować dłużej na zasilaniu bateryjnym niż analogiczny ekran w technologii e-papieru. Ponadto na jego korzyść świadczy wyższy kontrast i szerszy zakres temperatury pracy. Wyświetlacz poprawnie wyświetla treści nawet do temperatury –20°C, podczas gdy technologia e-paper nie pozwala na pracę w ujemnych temperaturach. Ma to szczególne znaczenie m.in. w przypadku systemów magazynowych, gdzie lokalizacje towarów mogą być na bieżąco aktualizowane w razie potrzeb – podając na bieżąco informacje o dostępności i rotacji towaru.

Ampire oferuje wyświetlacze w technologii ECB Reflective w dwóch rozmiarach tj. 4,2" i rozdzielczości 300×400 oraz 2,9" o rozdzielczości 128×296.

 

Gamma
tel. 22 862 75 00, www.gamma.pl