Piątek, 15 listopada 2019

Wyświetlacze - okno na świat dla elektroniki

Wyświetlacz to jeden z najważniejszych komponentów elektronicznych, a duża popularność i wiele obszarów zainteresowań sprawiają, że jednostki te są atrakcyjnym produktem dla sieci dystrybucji. W ich sprzedaży liczy się to, że ceny jednostkowe są w porównaniu do innych elementów stosunkowo wysokie, a ponadto wyświetlacz często jest komponentem kupowanym w pierwszej kolejności.

Wyświetlacze - okno na świat dla elektroniki

Skoro wyświetlacz w praktycznie każdym większym urządzeniu stał się niezbędny, to w konsekwencji rynek tych produktów, zarówno od strony obrotów, jak i asortymentu, jest duży i szybko się rozwija w kilku kierunkach wyznaczanych przez technologie wyświetlania.

Granice wyznaczają z jednej strony wyspecjalizowane rozwiązania, które skupiają się wokół dążącego do optymalizacji kosztowej konkretnego produktu. Drugi biegun należy do złożonych rozwiązań zawierających inteligentny sterownik, łatwych do adaptacji i wykonanych w formie modułowej. Nowe jednostki o coraz lepszych parametrach pojawiają się co chwila, a duża liczba producentów i dystrybutorów tworzy niezwykle konkurencyjny i zróżnicowany rynek. Dostęp do nowych technologii staje się coraz łatwiejszy, a ceny omawianych produktów stale się zmniejszają. Doskonale widać to na bazie produktów OLED i e-paper. Technologia ta dostępna jest nie tylko w nowych jednostkach graficznych, ale także jest wprowadzana do „starych” modułów znakowych.

Wyświetlacz z ekranem dotykowym stał się narzędziem do realizacji przyjaznych dla użytkownika projektów urządzeń, a ponieważ współczesna elektronika pojawia się dzisiaj w każdej dziedzinie techniki i większość innowacji polega na elektronizacji, zapotrzebowanie na wyświetlacze stale się zwiększa. Ekspansja ekranów dotykowych, elektronicznego papieru i ich integracja stworzyły nową jakość i punkt odniesienia dla rynku związaną z ogromną elastycznością kreacji interfejsu użytkownika przy jednocześnie minimalnym ryzyku projektowym wynikającym z nieuwzględnienia jakiejś funkcji, konieczności zmiany czegoś ważnego w ostatnim momencie, dodania opcji itp.

Bardzo szeroka oferta

Charakterystyczną cechą rynku wyświetlaczy jest to, że czas życia poszczególnych technologii jest stosunkowo długi i nawet po okresie maksymalnej popularności poszczególne typy nie wypadają całkowicie na margines, dalej funkcjonując w niszach. Przykładem mogą być wyświetlacze segmentowe LED lub moduły znakowe LCD, które cały czas sprawdzają się w określonych aplikacjach, są modernizowane i ulepszane i nie widać, aby miały wypaść z rynku. Skutkiem jest to, że asortyment w obiegu jest bardzo szeroki. Nowe jednostki o coraz lepszych parametrach pojawiają się co chwila, a duża liczba producentów i dystrybutorów tworzy niezwykle konkurencyjny i zróżnicowany rynek. Dostęp do nowych technologii staje się coraz łatwiejszy, a ceny omawianych produktów stale się zmniejszają.

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rynku
 
Najbardziej istotne pozytywne zjawiska wspierające rozwój rynku wyświetlaczy to dostępność zintegrowanych rozwiązań składających się z wyświetlacza, panelu dotykowego oraz ekranu dotykowego z kontrolerami. Taki komplet nie tylko jest prostszy w użyciu, ale też mniej problematyczny, a więc potencjalnie mniej ryzykowny. Duże znaczenie mają też nowoczesne technologie, a więc e-paper i OLED, a także nowoczesne interfejsy użytkownika, co jest zrozumiałe, bo od dawna wyświetlacz jest magnesem przyciągającym uwagę i tym samym co okładka dla książki. Niby nie najważniejsza, ale skoro wiele osób ocenia książkę po okładce, tak i jakość aplikacji ocenia się po wyświetlaczu.

Trudno odpowiedzieć, czy i w jakim stopniu szeroki dostępny asortyment wyświetlaczy kreuje nowe aplikacje, czy też ważniejszy jest proces odwrotny, w którym rozwój elektroniki i ekspansja na nowe rynki powoduje, że potrzeba coraz więcej tych jednostek. W sumie sprowadza się to do tego samego: mamy coraz większy asortyment jednostek wyświetlaczy, są one coraz tańsze, a więc dostępniejsze, mają coraz lepsze parametry w zakresie wizualizacji danych oraz odporności mechanicznej i środowiskowej. Graficzny interfejs użytkownika z ekranem dotykowym, znany z telefonów komórkowych i innych aplikacji konsumenckich jest też wytrychem otwierającym drzwi do wielu nowych branż, np. inteligentnego budynku, systemów bezpieczeństwa i ochrony mienia, branży reklamy i oczywiście do przemysłu, czyli sektora w Polsce najbardziej wartościowego.

Nawet w obrębie jednej grupy projektowej wyświetlacze nie są takie same, bo te przeznaczone do aplikacji konsumenckich mają inne parametry od wersji przemysłowych. Te pierwsze są zoptymalizowane kosztowo, te drugie mają lepsze parametry środowiskowe itd.

Marcin Walerian

technical sales
Glyn

 

 

Jaka jest atrakcyjność wyświetlaczy z punktu widzenia działalności dystrybucyjnej?

Atrakcyjność wyświetlaczy z punktu widzenia działalności dystrybucyjnej można ocenić bardzo wysoko. Trendy i przyzwyczajenia z rynku konsumenckiego, gdzie interfejsy dotykowe są już standardem, są coraz powszechniejsze również na rynku przemysłowym. Sprzyja temu oczywiście np. rozwój sterowników pojemnościowych paneli dotykowych, które mogą pracować w coraz trudniejszych warunkach oraz wyświetlacze w wykonaniu specjalnym, np. na rozszerzony zakres temperatury pracy, odporne na wibracje, czytelne w słońcu. Poza tym przy nowych projektach klienci rzadko poszukują samego wyświetlacza, oczekując oferty kompleksowej, wraz z np. komputerem przemysłowym, modułem bezprzewodowym, pamięcią itp., które firma Glyn ma również w ofercie.

 

Czego oczekują klienci zaopatrujący się w wyświetlacze?

Wszystko zależy od indywidualnych wymagań klienta oraz rodzaju aplikacji, gdzie wyświetlacz miałby być zastosowany. Dlatego też posiadanie w ofercie kilku dostawców wyświetlaczy pozwala w większości przypadków spełnić te oczekiwania, często bardzo zróżnicowane. Pomijając podstawowe aspekty techniczne, takie jak przekątna, jasność, temperatura pracy, panel dotykowy itp., na pewno powtarzającymi się wymaganiami co do dostawców wyświetlaczy w dobie tanich wyświetlaczy z Azji jest jakość wykonania, długa i stabilna dostępność rozwiązania na rynku, w przyszłości łatwa możliwość migracji na nowsze modele. Często klienci oczekują również przedstawienia oferty łączonej, wraz z propozycją rozwiązania pozwalającą taki wyświetlacz wysterować.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również