Panele LCD znakowe

Panelowe wyświetlacze znakowe (segmentowe) LCD, które składają się z płytek szklanych z ciekłym kryształem, cały czas się świetnie trzymają na rynku i tworzą drugi biegun technologiczny będący w opozycji do złożonych i nowoczesnych jednostek graficznych. Znakowe panele LCD pobierają znikomą moc stąd nadają się do pracy w aplikacjach mobilnych, IoT i podobnych. Nie odstają zatem od bardzo ważnego trendu energooszczędności, który jest jednym z istotnych zjawisk wypychających na margines techniki jednostki takie jak VFD. Znakomicie sprawdziły się one w kasach, a wcześniej w rozwiązaniach konsumenckich, ale duży pobór mocy przekreśla ich przyszłość.

Ważne i poszukiwane funkcje techniczne
 
Na liście poszukiwanych czynników technicznych w wyświetlaczach trzy kryteria uznane zostały za bardzo ważne: czytelność w oświetleniu słonecznym, szeroki zakres temperatur pracy oraz mały pobór mocy. Ważnym elementem jest też wbudowany inteligentny kontroler, który pozwala na sterowanie wyświetlaczem z wyższego poziomu abstrakcji oraz to, aby wyświetlacz i panel dotykowy wraz z niezbędną elektroniką tworzyły spójną mechanicznie i funkcjonalnie całość. Patrząc na dół wykresu, warto zauważyć, że zgodność programowa i pinowa nowych jednostek ze starymi wersjami przestała być już bardzo ważna.

Panelowe LCD nie wymagają też złożonego kontrolera i do ich sterowania wystarcza kontroler znajdujący się w wielu mikrokontrolerach. Implementacja jest prosta, a sam wyświetlacz tani, stąd w zastosowaniach, gdzie ilość informacji, jaka jest do przekazania, nie jest duża, cały czas są korzystnym wyborem.

Panelowe LCD można zamówić z własnymi symbolami i specyficznym układzie segmentów. Dawniej było to dość kosztowne i wymagało zamówienia bardzo dużej serii. Ale z czasem ceny indywidualizacji spadły, a minima zakupowe zmalały, przez co takie wyświetlacze stale są interesujące.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty