Eko e-papier w pełnej gamie kolorów

| Prezentacje firmowe Optoelektronika

Najnowsze rozwiązanie od E Ink – Advanced Color ePaper (ACeP), to udoskonalona wersja kolorowego e-papieru, dzięki której obszar digital signage, jak i aplikacje przemysłowe mogą stać się zdecydowanie bardziej ekologiczne.

Eko e-papier w pełnej gamie kolorów

W ofercie Unisystemu pojawił się kolorowy wyświetlacz Advanced Color ePaper o przekątnej 13,3 cala (AC133UT1). To przyciągające wzrok rozwiązanie jest kolejnym krokiem w e-papierowej ewolucji. Najważniejsze parametry tego produktu pokazane zostały w tabeli 1.

Działanie

Podstawą funkcjonowania rozwiązań e-papierowych jest zjawisko elektroforezy. Każda komórka wyświetlacza zawiera mieszaninę oleju i wody oraz zawieszonych w niej cząstek z pigmentem.

Znajdują się one pomiędzy dwoma rzędami równoległych elektrod pozwalających na sterowanie wyświetlaczem poprzez odpowiednie ich ukierunkowanie – po przyłożeniu dodatniego lub ujemnego pola przemieszczają się one w górę lub w dół, tworząc pożądany obraz. Pierwotnie stosowano tylko pigmenty biały i czarny, które co najwyżej pozwalały na uzyskanie obrazów w skali odcieni szarości (1-, 2-, 4-bitowej).

Rozwój technologii

Namiastką pierwszego w pełni kolorowego rozwiązania w ofercie E Ink-a był wyświetlacz Spectra, w którym wprowadzono jeden dodatkowy pigment – żółty lub czerwony, wykorzystując technologię Microcups.

W wersji Triton kolory uzyskano poprzez nałożenie na tradycyjny wyświetlacz odpowiedniego filtra RGB. Sprawia on, że odbijane światło przyjmuje barwę czerwoną, zieloną lub niebieską, które po połączeniu tworzą pełną gamę kolorów, jednak o ograniczonym stopniu nasycenia – są szarawe.

Kolorowy e-papier

W 2016 r. firma E Ink po raz pierwszy zaprezentowała najnowszą technologię kolorowych wyświetlaczy e-papierowych – Advanced Color ePaper. W tym rozwiązaniu każdy piksel zawiera cztery pigmenty pozwalające na uzyskanie ośmiu podstawowych kolorów. Cząsteczki nie są identyczne – różnią się m.in. rozmiarem, biegunowością, ładunkiem, a zmiany napięcia powodują przemieszczanie odpowiednich cząstek na powierzchnię wyświetlacza. To najdoskonalsze z dotychczas opracowanych rozwiązań odtwarzających pełną gamę kolorów na e-papierze.

Można przypuszczać, że ACeP całkowicie wyeliminuje rozwiązania w technologii Triton ze względu na jego niedoskonałości, np. ograniczoną rozdzielczość związaną z zastosowaniem filtra RGB, który powoduje, że w praktyce na jeden piksel przypadają trzy piksele klasycznego wyświetlacza e-papierowego.

Zachowane tradycyjne funkcjonalności

Historia wyświetlaczy e-papierowych sięga lat siedemdziesiątych. Od tego czasu ta technologia jest wciąż doskonalana, przy czym wprowadzane zmiany nie wpływają na najważniejsze funkcjonalności (m.in. nieograniczone kąty obserwacji, energooszczędność, czytelność nawet w pełnym słońcu), również w przypadku Advanced Color ePaper.

E-papier nie wymaga podświetlenia, jednak jego czytelność warunkuje dostęp do zewnętrznego źródła światła. Aby treści zamieszczone na wyświetlaczu były widoczne w ciemności, konieczne jest zapewnienie dodatkowego oświetlenia, np. w postaci diod LED (przy czym wciąż – w porównaniu do wyświetlaczy LCD – będzie to rozwiązanie energooszczędne).

Jedynym mankamentem wyświetlaczy kolorowych w technologii ACeP jest sposób odświeżania treści. Proces nie jest zbyt estetyczny – pigmenty nakładane są warstwowo, a finalny obraz pojawia się dopiero po ok. 30 sekundach (w zależności od temperatury otoczenia). To obszar, który wciąż wymaga dopracowania.

Eko alternatywa

E-papier jest kojarzony z czytnikami e-booków, jednak zyskuje popularność w rozwiązaniach digital signage i aplikacjach przemysłowych. Upowszechnia się jego wykorzystanie jako nośnika informacji – w postaci rozkładów jazdy czy etykiet cenowych.

Wprowadzany na rynek Advanced Color ePaper również może znaleźć zastosowanie w obszarze digital signage, zastępując klasyczne wyświetlacze LCD. Z powodzeniem sprawdzi się jako przykuwające uwagę rozwiązanie architektoniczne.

W sierpniu 2018 r. 16-letnia Greta Th unberg po raz pierwszy pojawiła się przed budynkiem szwedzkiego parlamentu, aby zwrócić uwagę na problem ochrony środowiska. Dziś młodzież protestuje na całym świecie, walcząc o przyszłość Ziemi. E-papier to warta rozważenia eko alternatywa dla wszystkich rozwiązań, w których ważna jest energooszczędność.

 

Jacek Marcinkowski
Project Manager

Unisystem
tel. 58 761 54 20, www.unisystem.pl

Zobacz również