Zastosowanie wyświetlaczy firmy DWIN w produkcji średnio- i małoseryjnej
| Prezentacje firmowe OptoelektronikaPrzystępując do projektowania urządzeń wymagających interakcji z użytkownikiem, konfiguracji lub wyświetlania choćby kilku parametrów stajemy przed dylematem, w jaki sposób zrealizować komunikację z użytkownikiem. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez smartfony dość oczywistym wyborem wydaje się zastosowanie wyświetlacza graficznego wyposażonego w panel dotykowy.
Przystępując do projektowania urządzeń wymagających interakcji z użytkownikiem, konfiguracji lub wyświetlania choćby kilku parametrów stajemy przed dylematem, w jaki sposób zrealizować komunikację z użytkownikiem. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez smartfony dość oczywistym wyborem wydaje się zastosowanie wyświetlacza graficznego wyposażonego w panel dotykowy.
Ciekawym rozwiązaniem opisanych wcześniej problemów są wyświetlacze firmy DWIN, której dystrybutorem na terenie Europy środkowo-wschodniej jest firma White Electronics. Są to wyświetlacze ze zintegrowanym sterownikiem występujące w rozmiarach od 2,4” do 18,5” oraz z panelami dotykowymi zarówno w technologii rezystancyjnej jak i pojemnościowej. Komunikacja pomiędzy wyświetlaczem a procesorem sterującym odbywa się poprzez port UART pracujący na poziomach TTL/CMOS, RS232 lub RS485. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest współpraca z każdym współczesnym mikroprocesorem 8-, 16-, 24-, 32-bitowym.
Dziecinna łatwość projektowania
U doświadczonego projektanta od razu pojawić się może wątpliwość w jaki sposób poprzez ten stosunkowo wolny port przesłać wszystkie informacje niezbędne do wizualizacji wielu danych. W tym momencie należy przejść do zasady działania wyświetlaczy firmy DWIN. Każdy wyświetlacz jest wyposażony w zintegrowany sterownik, który ma wbudowaną pamięć 128 lub 256 MB która przechowuje wszystkie obiekty graficzne, a w niektórych modelach również dźwięki (pliki WAV). Całość interfejsu jest tworzona w specjalnym środowisku SDK pracującym pod systemem Windows. Dzięki takiemu podejściu proces tworzenia GUI ogranicza się do układania odpowiednich obiektów takich jak ikona, przycisk, pole liczbowe lub tekstowe, suwak, klawiatura numeryczna lub QWERTY, wskazówka analogowa oraz przypisania im odpowiednich adresów w pamięci wyświetlacza. Następnie z poziomu mikroprocesora wysyłane są proste ramki komunikacyjne powodujące zapis odpowiednich danych, które dalej są już wizualizowane przez sterownik wyświetlacza. Dzięki zastosowaniu specjalizowanego procesora sterującego firmy DWIN uzyskuje się odświeżanie ekranu co 80 ms, a nawet 40 ms dla nowej generacji sterownika.
Korzyści
Zastosowanie wyświetlaczy oferowanych przez firmę White Electronics pozwala na wielokrotne skrócenie czasu wdrożenia produktu (tzw. time to market), a dla produkcji masowej pozwala na ograniczenie kosztów poprzez wyeliminowanie konieczności stosowania wydajnych mikroprocesorów, pojemnych pamięci, układów RTC, kontrolerów do obsługi panelu dotykowego, układów do obsługi toru audio oraz ograniczenie rozmiarów PCB.
W ofercie znajdują się zarówno wyświetlacze we wersji OEM przystosowane do zabudowy w urządzeniach zarówno przemysłowych jak i sprzęcie AGD. Jak i wyświetlacze w obudowach przystosowanych do montażu pod lub natynkowego dla rozwiązań typu inteligentny dom, lub w obudowach przystosowanych do zabudowy panelowej zapewniających klasę szczelności IP65.
White Electronics
ul. Madalińskiego 16 85-331 Bydgoszcz
tel. 501 39 65 63, info@whiteelectronics.pl, www.whiteelectronics.pl