Wsparcie techniczne jest bardzo istotne

Rośnie też znaczenie bliskiej współpracy z dostawcą wyświetlaczy, bo jednostek tych jest na tyle dużo, że niełatwo o przekonanie, na co postawić w projekcie. Nie chodzi nawet o jakąś ogólną orientację, ale o dokładne rozeznanie w szczegółach, które niekoniecznie można wyczytać z kart katalogowych. Unikanie pułapek wymaga posiadania doświadczenia, spojrzenia z szerszej perspektywy lub po prostu podzielenia się problemem z innymi specjalistami. Wzrost znaczenia wsparcia technicznego jest więc skutkiem ubocznym szerokiej oferty rynku i krótkiego czasu życia wielu technologii. Najwięcej do powiedzenia w zakresie wsparcia mają specjalizowani dostawcy wyświetlaczy i bezsprzecznie firmy te mają znaczną przewagę nad handlowymi.

Dawniej, gdy rynek nie rozwijał się tak szybko i nowe jednostki wyświetlające nie pojawiały się co chwila, możliwość opanowania szczegółów wyświetlacza, poznania niuansów kontrolera była lepsza. Inżynierowie ogólnie mieli więcej czasu, a same wyświetlacze były także prostsze od strony technicznej. Inżynier, który godzinami ślęczy nad projektem, zazwyczaj nie jest dogłębnie zorientowany w szczegółach, a więc w tym, co jest dostępne na rynku, które rozwiązania mają przyszłość, a nie są kolejnym przystankiem w rozwoju technologii i wynikiem eksperymentów producentów. Na dodatek wraz z każdą nową generacją wyświetlaczy ich skomplikowanie rośnie. Nie chodzi o to, że jest coraz więcej pikseli do obsłużenia, ale o cały proces sterowania, który obejmuje coraz więcej zagadnień, w tym komunikację z kontrolerem, połączenie z panelem dotykowym, zarządzanie poborem mocy itd. Teraz, gdy czasu jest coraz mniej, potrzeba korzystania z gotowych rozwiązań sprzętowych, fragmentów kodu, bibliotek jest coraz bardziej zarysowana.

Aktualna koniunktura na rynku
 
Aktualna koniunktura (wrzesień 2019 r.) na rynku urządzeń, materiałów i usług związanych z prototypowaniem i małoseryjną produkcją przez blisko połowę pytanych osób została oceniona jako dobra. W pozostałej części wykresu wskazania nie są jednoznaczne, bo liczba wskazań bardzo dobrych mniej więcej równoważona jest przez oceny przeciwne. To skutek tego, że obszar tematyczny ukryty pod hasłem prototypowanie jest bardzo szeroki i obejmuje urządzenia, materiały, narzędzia ręczne, zestawy ewaluacyjne i oprogramowanie narzędziowe a także usługi produkcji jednostkowej i małoseryjnej. W takim szerokim zakresie wyniki poszczególnych firm mogą się sporo różnić.

Wsparcie techniczne związane z wyświetlaczami przesuwa się też w stronę aplikacyjną, czyli doboru optymalnej jednostki z punktu widzenia aplikacji, integracji wyświetlacza z obudową lub połączenia w całość elementów takich jak złącze, interfejs, wyświetlacz, kontroler oraz panel. Elementów składających się na kompletne rozwiązanie jest coraz więcej, stąd ryzyko złego wyboru też niestety rośnie.

Wsparcie aplikacyjne obejmuje też coraz bardziej popularne gotowe do użycia płytki zawierające projekty referencyjne. Stanowią one przykłady do naśladowania, są demonstracją dobrych praktyk projektowych i dają szansę tego, aby na początku pracy nie popełnić drobnej, ale trudnej do znalezienia pomyłki. Liczne zestawy startowe, będące nierzadko kompletną platformą sprzętową dla aplikacji, plus dostępne oprogramowanie i biblioteki procedur w wielu przypadkach sprawiają, że nakład pracy wymaganej do obsługi wybranych popularnych modeli wyświetlaczy graficznych z panelem dotykowym jest porównywalny z tym, jaki kiedyś trzeba było poświęcić na obsługę prostych modułów znakowych z wbudowanym kontrolerem.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku
 
Najbardziej istotne zjawiska negatywnie oddziałujące na rynek wyświetlaczy mają charakter biznesowy. Słabej jakości wyświetlacze psują rynek, bo tworzą problemy z jakością i utrwalają inercyjne zachowania u klientów, z kolei dużo dostawców i silna konkurencja tworzą presję na obniżki cen, na ciągłe żądania większych rabatów i ułatwiają wprowadzania na rynek tandety. Podobne procesy wynikają z oszczędności – wyświetlacze, zwłaszcza te wykonane w nowych technologiach, są relatywnie drogie, więc pokusa do oszczędności jest tu spora. Natomiast zagadnienia techniczne zdecydowanie nie przeszkadzają w rozwoju.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty