Nowoczesne dławiki do wymagających aplikacji

| Prezentacje firmowe Elektromechanika

Dławiki, cewki indukcyjne i transformatory to popularne podzespoły elektroniczne obecne w większości projektowanych urządzeń i we wszystkich układach konwersji mocy. W odróżnieniu od półprzewodników są one wytwarzane w relatywnie prostych technologiach, przez co konkurencja na rynku jest ogromna. Niemniej jednak najbardziej konkurencyjny sektor rynku to obszar ekranowanych cewek indukcyjnych i dławików do montażu SMD.

Nowoczesne dławiki do wymagających aplikacji

Z uwagi na silną konkurencję w wielu przypadkach kryterium pojedynczej decyzji zakupowej stanowi cena, co często prowadzi do długoterminowych problemów dotyczących dostępności, a nawet jakości tych elementów. W dzisiejszych czasach wyróżnienie się ponad konkurencję staje się ważniejsze, niż bycie równie dobrym, dlatego podczas selekcji dostawcy warto pamiętać jeszcze o innych szczegółach niż tylko aspekty kosztowe. Poniżej prezentujemy profi le kilku dostawców będących w ofercie fi rmy Codico, na których warto zwrócić uwagę.

SAGAMI Elec

SAGAMI Elec jest znany wśród klientów przede wszystkim z cewek do fi ltrów dolnoprzepustowych do wzmacniaczy klasy D w zastosowaniach komercyjnych i motoryzacyjnych. O wiele mniej wiadomo jednak, że fi rma ta ma jedne z najlepiej ekranowanych ferrytowych cewek SMD o rozmiarach 6×6×2 mm – 7E06NB.

Komponenty z tej rodziny są już dostępne na rynku od ponad 15 lat, więc są również dostępne w wersji zgodnej z AEC-Q200, jeśli jest to wymagane. SAGAMI wytwarza także wersje dostosowane do wymagań klienta lub wersje specjalne.

Kolejną rodziną produktów charakterystyczną dla SAGAMI Elec jest stosunkowo nowa seria elementów hybrydowych HER (–C). Hybrydowość dotyczy rdzenia, bo chociaż wersje z rdzeniem ferrytowym są dość tanie, ich prądy maksymalne nie dorównują tym, gdzie rdzeń jest spiekanym proszkiem żelaznym. Z drugiej strony cewki indukcyjne z proszków żelaza są stosunkowo drogie i do wielu zastosowań mają nawet za dobre parametry. Wprowadzając serię hybrydową HER o rdzeniu ferrytowo-żelaznym, SAGAMI Elec zlikwidował lukę między ferrytem a proszkiem żelaza – zarówno pod względem ceny, jak i parametrów.

Do zastosowań, które nie wymagają potencjału cewek z rdzeniem ze sproszkowanego żelaza, seria HER (–C) stanowi zatem niezwykle atrakcyjną alternatywę. Ponieważ miniaturyzacja ma kluczowe znaczenie, wymagana przestrzeń na płytce drukowanej może zostać zmniejszona nawet o jeden rozmiar w porównaniu do tradycyjnych cewek ferrytowych. Pełna rodzina tych elementów jest dostępna zarówno w wersji komercyjnej, jak i motoryzacyjnej.

Panasonic Industry

Nadeszły takie czasy, że każda nowa generacja urządzeń musi zapewnić większą wydajność i być mniejsza. Jest to niepisane prawo, które dotyczy zarówno środowiska konsumenckiego, motoryzacyjnego, jak i przemysłowego. Ponadto coraz ważniejsze stają się zaawansowane parametry i długoterminowa niezawodność. W dziedzinie dławików mocy fi rma Panasonic Industry stawia na cewki z metalowych materiałów kompozytowych i integruje je w produktach swojej serii ETQP. Szczególną cechą jest tutaj to, że proszek żelaza jest w nich prasowany wokół cewki i tworzy korpus bez szczeliny powietrznej.

Zamknięcie uzwojenia wewnątrz jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnej techniki regulacji rozkładu ciśnienia w materiale przy prasowaniu. Zapobiega to pęknięciom w rdzeniu proszkowym i zmniejsza deformację drutu uzwojenia do minimum. Rezultatem jest wyjątkowo niska tolerancja produkcyjna i szczególnie duża jakość wykonania. Od momentu wprowadzenia takich produktów na rynek w 2006 r. nie było ani jednej reklamacji wywołanej wadą konstrukcyjną.

Kolejną zaletą cewek ETQP jest trwałe połączenie lutowane. W przypadku dławików konwencjonalnych końce cewek są spawane wewnętrznie do padów lutowniczych. Istnieje ryzyko, że podczas tego izolacja innej części uzwojenia może zostać uszkodzona, powodując zwarcia. Ponadto mogą się pojawić zimne luty i czasami pozostają one niezauważone aż do momentu montażu. Dlatego Panasonic wyprowadza końcówki uzwojenia na dolną stronę, tworząc w ten sposób bezpośredni kontakt między drutem a padem. Kolejna zaleta metalowych cewek kompozytowych polega na ich miękkiej charakterystyce nasycenia i ekstremalnie niskim dryfcie temperaturowym. Wszystkie produkty z serii ETQP są zgodne z AEC-Q200 Grade 2, dzięki czemu nadają się do "wymagających" zastosowań motoryzacyjnych, a więc w miejscach szczególnie obciążonych.

W zależności od obszaru aplikacyjnego seria tych elementów dzieli się na:

  • Metal Composite: są to standardowe produkty ETQP, dostępne w rozmiarach od 5×5 mm do 12×12 mm.

  • Low Profile: te mają mniejszą wysokość niż poprzednie. Występują w rozmiarach od 5×5 do 10×10 m m.

  • HF (w.cz.): zoptymalizowany proszek stopu żelaza minimalizuje straty na prądy wirowe w rdzeniu (przy częstotliwościach powyżej 2 MHz). Małe są też straty DC. Dławiki te mogą być używane do 5 MHz.

  • Seria odporna na wibracje: specjalna konstrukcja terminali tych cewek pozwala na uzyskanie odporności na wstrząsy 50 g (490 m/s²) w temperaturach roboczych do 150°C. W rezultacie klejenie lub inne dodatkowe procesy wzmacniania mechanicznego są w wielu przypadkach zbędne.

 

EATON Electronics

EATON Electronics jest od ponad 20 lat uznanym na świecie producentem materiałów do nawijania uzwojeń. Firma stosuje także specjalną technikę formowania na ciepło, umożliwiającą szczególnie delikatne prasowanie proszku żelaznego wokół wstępnie nawiniętych cewek powietrznych, uzyskując w ten sposób doskonałe właściwości mechaniczne i elektryczne gotowych dławików.

W takiej technologii wytwarzana jest seria miniaturowych dławików MPIA-V2 w rozmiarach 2,7×2,2 mm i 4,75×4,45 mm z rdzeniem proszkowym. Ich maksymalny prąd pracy może osiągnąć 16–22 A rms. Elementy te ma certyfi kat AEC-Q200 klasy 3 i ze względu na kompaktową budowę są odpowiednie do pracy w urządzeniach przenośnych i ręcznych. Głównymi zastosowaniami MPIA-V2 są jednak motoryzacyjne systemy ADAS, elektronika nadwozia i systemy informacyjno-rozrywkowe.

Po opanowaniu procesu formowania w drugim etapie rozwoju Eaton Electronics uruchomił produkcję dławików wysokoprądowych dla branży motoryzacyjnej klasy 1 pod nazwą HCM1AV2. W tej serii zastosowano nowy proszek stopu metalowego, o lepszej przewodności cieplnej, co pozwala uzyskać wyższe prądy maksymalne dzięki poprawionemu odprowadzaniu ciepła oraz dzięki większej indukcji nasycenia. HCM1A-V2 jest dostępny w obudowach od 5,7×5,4×3 mm do 17,45×17,15×7 mm.

Codico posiada zestawy rozwojowe opisanych induktorów/produktów. Zainteresowanych prosimy o kontakt.

 

Codico
tel. 12 417 10 83, robert.staniszewski@codico.com, www.codico.com